W koło Macieju

W koło Macieju
Skrzat
2018-08-22
2018-08-22

W koło Macieju to książka dla każdego, no powiedzmy od lat 6 do 106. Początkowo syna nie zaciekawiła, ale w miarę rozwoju akcji słuchał uważniej i przeżywał przygody wraz z bohaterem. Maciej to chłopiec o wielkiej wyobraźni, potrafi momentalnie przenieść się w każde miejsce (tak można sądzić). Tym razem podczas porannego „posiedzenia” w toalecie przenosi się do gorącego Egiptu i wraz z gadającym wielbłądem ląduje pod piramidami. Praktycznie w dosłownym słowa tego znaczeniu ponieważ podczas obchodzenia Piramidy, Maciej, znajduje w niej szczelinę przez którą wpada do środka. Po jakimś czasie dołącza do niego wielbłąd i już razem przeżywają przeróżne przygody niczym Indiany Jonesa (autentycznie czytając tą książkę w pewnym momencie pomyślałam o nim). Aby wyjść ze środka nasi bohaterzy muszą pokonać różne pułapki i rozwiązać ciekawe zagadki. W pewnym momencie ni stąd ni z owąd pojawia się królik, który niby to ma pomóc naszej dwójce wyjść na zewnątrz i to za nim zaczynają podążać Maciej i Wielbłąd. Podczas tej gonitwy napotykają na kolejne przeszkody, które nie tak łatwo pokonać jakby się wydawało. Ale czy chłopcu i jego gadającemu przyjacielowi uda się w końcu wydostać? Czy ta „wyprawa” do Egiptu miała jakiś szczególny cel? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedź w książce, którą gorąco polecam przeczytać wraz z dzieckiem, bądź kupić ciut starszemu aby mógł wspólnie z Maćkiem wybrać się na ciekawą wyprawę do Egiptu.

Książka wymaga skupienia i uwagi mlodego czytelnika, gdyż akcja goni akcję. Skierowana do lubiących klimaty egipskich piramid i kryjących się tam zagadek oraz zwiazanych z ich odkrywaniem przygód.
Dla mnie osobiście troszkę przekombinowana, zbyt dużo mało realnych zdarzeń.

Dla mnie osobiście troszkę przekombinowana, zbyt dużo mało realnych zdarzeń.

Tak naprawdę nie wiem jak mam ocenić tą książeczkę dla dzieci. Przeczytałam ją wspólnie z moimi synkami, ale nie wywarła na nich żadnego wrażenia, szybko zasypiali podczas jej czytania. Nie słyszałam mamo czytaj dalej, tylko słodkie pochrapywanie.
Ale od początku. Zacznę od grafiki. Jak na książeczkę dla dzieci nudna. Trochę rysunków i zdjęć lalek, wszystko w kolorze czarnym i szarym. Treść jak dla mnie nie śmieszna. Dialogi Macieja i gadającego wielbłąda czasami śmieszne, czasami nie.
Maciek to chłopak z ogromną wyobraźnią. Tym razem pokazała swoje oblicze o godz. 7.58 na chwilkę przed wyjściem do szkoły, kiedy to Maciek siedzi na „białym tronie” w ubikacji. Nagle przypomina sobie wakacje w Egipcie. Pojawia się gadający wielbłąd Herbert, z którym Maciek przeżywa przygody wewnątrz piramidy. Wspólnie szukają z niej wyjścia aby odnaleźć rodzinę Maćka.
I to tyle. Jeszcze tylko od siebie dodam, że raziły mnie sformułowania typu „Zamknij się wreszcie, paskudo!”, czy „W życiu nie spotkałem równego głupka”.
Mnie do gustu nie przypadła ta książeczka ale uważam, że znajdą się czytelnicy, którym się spodoba.

"W koło Macieju" to super książka dla młodego czytelnika. Tytułowy Maciej, to chłopak o niesamowitej wyobraźni. Swoje wymyślone przygody przeżywa w każdej wolnej chwili. Moim zdaniem książka pokazuje dzieciom, że teraz w dobie internetu i gier czasami fajnie jest oderwać się od rzeczywistości zamykając oczy i tak poprostu uciec w wyobraźni choćby do Egiptu.

Żeby przeżyć niesamowitą przygodę wcale nie musisz pakować plecaka i kupować biletu. Wystarczy, że sięgniesz po książkę "W koło Macieju"! Tutaj przygoda czeka na Ciebie od pierwszej strony do ostatniej. Nawet tak prozaiczne miejsce jak "tam gdzie król chodzi piechotą" może Cię zaskoczyć i rozbawić. Jeśli chcesz rozszyfrować zagadki: co łączy tak ustronne miejsce jakim jest toaleta z Egiptem, co wspólnego ma poopreacyjna blizna wujka Staszka z piramidami i papier toaletowy z  tajemniczym korytarzem ukrytym w sarkofagu to koniecznie przeczytaj tę książkę.
Uwaga WAŻNE! Nie myślcie przypadkiem, że skoro głównym bohaterem książki jest tytułowy Maciej, to jest to książka dla chłopców. Nic bardziej mylnego! Jest to książka dla WSZYSTKICH ODWAŻNYCH I ŻĄDNYCH PRZYGÓD PODRÓŻNIKÓW I ODKRYWCÓW! Moja Cecylka bawiła się przy czytaniu "W koło Macieju" wyśmienicie. Nie mogłam jej wręcz odkleić od książki. Teraz, opowiadając nam najzabawniejsze historie z "W koło Macieju", śmieje się z przygód Maćka do łez.

Książeczka dla dzieci, choć u nas cała rodzina wysłuchała przygód Macieja. Bo kiedy mama czyta na głos, to wszyscy chcą słuchać ;)
Główny bohater - Maciek, przenosi się w swojej wyobraźni do Egiptu. W Egipcie kiedyś był na wakacjach z rodziną, więc co nie co wie o tym miejscu. No i do tego towarzyszy mu gadający wielbłąd. Dojeżdżając do piramidy, uwiązuje wielbłąda i sam obchodzi piramidę. W pewnym momencie wpada do jej wnętrza. Na pomoc wyrusza mu gadający wielbłąd. I kiedy tak razem błądzili w środku tej piramidy przeżywali różne śmieszne ale i trochę straszne przygody. Jednak nie ma to jak współpraca - raz Maciej pomagał wielbłądowi, a raz na odwrót - wielbłąd pomagał chłopcu. Nawet króliczek pomagał im przez chwilę. Ale skąd tam wziął się królik? He, he, musicie przeczytać. Nie pomyślałabym, że kiedy dziecko siedzi na białym tronie, to może sobie aż tyyyle rzeczy wyobrazić i to jeszcze tak mocno wręcz zaangażować się w tę swoją wyobraźnię!
Moim zdaniem wyobraźnię dobrze jest mieć. I to bez różnicy czy dzieci ją mają, czy dorośli. Każdy powinien mieć wyobraźnię! Tylko trzeba wiedzieć kiedy i jak ją użyć ;)
Jeśli chcecie się pośmiać z przygód wspomnianego Macieja, albo jeśli szukacie jakiejś książeczki dla swoich dzieci z humorem i ciekawymi przygodami, to koniecznie sięgnijcie po tę książeczkę! Dodam, że tutaj jeszcze może dziecko się nauczyć, gdzie znajduje się Krzywa Wieża, albo dowiedzieć się jaki jest wzór na koło. Autorka wplotła tu przydatne ciekawostki dla dzieci. I brawo dla niej za to!

Czekamy i mamy nadzieję, że powstaną kolejne części tej sympatyczne i zabawnej powieści. Całość na http://feminadomi.blogspot.com/2019/03/w-koo-macieju.html

Książka Kasi Keller, mimo niewielkich rozmiarów, raptem nieco ponad 100 stron, zawiera sporo zwrotów akcji, które bawią zarówno dorosłego, jak i dziecko. Przygody, które zgotowała bohaterowi jego własna wyobraźnia są naprawdę godne podziwu. Krótka acz treściwa książka, przy której dziecko spędzi czas, i który na pewno nie będzie czasem straconym. Dobra zabawa gwarantowana....

1933

Wartka akcja, zwariowane przygody, sympatyczni bohaterowie i spora dawka humoru - wszystko to kryje się w tej niewielkiej książeczce.

Tytułowy bohater jest zwyczajnym chłopcem - czego dowodzi choćby reakcja jego organizmu na zbliżający się sprawdzian z matematyki ;) Może tylko jedno odróżnia go od innych: ma olbrzymią wyobraźnię. I to właśnie dzięki niej wprost z domowej toalety trafia do Egiptu. A tutaj już akcja przybiera tempa. Gadający wielbłąd, czyhające we wnętrzu piramidy pułapki rodem z przygód Indiany Jonesa, zagadki, walające się pod nogami czaszki, wściekły królik i sarkofag z mumią - trzeba przyznać, że wyobraźnia rzeczywiście poniosła Maćka daleko. Ale, co ważne, podczas czytania nawet dorosły czytelnik będzie się dobrze bawił, bez sarkania na absurdalność pomysłów. A to wszystko m.in. dzięki specyficznemu poczuciu humoru, którym przepełniona jest opowieść.

Trafiają się tu też informacje dydaktyczne - ot choćby wzmianka o krzywej wieży w Pizie, specyfice geometrycznej piramid czy wzorze na obwód koła. Ale wszystko to zaserwowane jest mimochodem, nie psując nadmiernym dydaktyzmem dobrej zabawy. No i jeszcze te klimatyczne grafiki... Polecam i osobiście czekam na kolejne książki pani Keller :)

Moją „przygodę” z pisaniem rozpoczęłam kilka lat temu od paru publikacji dla dorosłych o dzieciach. Potem było kilka następnych i następnych. W miarę, jak nabierałam rozpędu, zgłaszały się kolejne portale, a ja pisałam dla nich kolejne publikacje i felietony. Aż dojrzałam do tego, by spełnić wreszcie jedno z marzeń i napisać, nie dla dorosłych o dzieciach, ale do samych dzieci. I udało się! Niedawno na rynku księgarnianym ukazała się moja pierwsza książka z serii „W koło Macieju”.
O czym jest moja książka?
Głównie o dziecięcej wyobraźni. Cała historia – długa podróż po podziemiach piramidy, pełna niespodziewanych sytuacji, zwrotów akcji i pułapek, w towarzystwie gadającego wielbłąda i mocno denerwującego echa, odbyła się jedynie w głowie głównego bohatera.
Dlaczego właśnie w wyobraźni?
Chciałam pokazać młodym czytelnikom, że wyobraźnia, zwłaszcza ta, która rozwija się poprzez czytanie, jest źródłem niespożytej radości i zabawy. Buduje nam świat wewnętrzny, w którym możemy dosłownie wszystko.
Czy się udało?
Czytając recenzje, które się pomalutku pojawiają w rozmaitych serwisach, czy też na stronach księgarń internetowych, mogę napisać, że tak. Cieszę się zwłaszcza z tego, że recenzenci zwracają uwagę na rzeczy, na których szczególnie mi zależało, by zostały zauważone, bo to znaczy, że osiągnęłam zamierzony cel.
Aby nie być gołosłowną zacytuję jedną z nich, pozostawioną na stronie merlin.pl https://merlin.pl/w-kolo-macieju-keller-katarzyna/8024857/
„Zaczyna się dość niepozornie, ot zwykła rodzina, szkolne, niezbyt zorganizowane dziecko, ale już po dwóch stronach orientujesz się, że w tej historii nic nie jest oczywiste i nic nie jest na swoim miejscu. A wszystko przez bujną wyobraźnię głównego bohatera i jego nieposkromioną ciekawość…
Książka dedykowana dzieciom 7-12, ale niejeden dorosły może mieć przy niej mnóstwo zabawy, oczywiście czytając ją dziecku i pod warunkiem, że lubi szalone historie, pełne humoru, zwrotów akcji, zwariowanych bohaterów i irracjonalnych sytuacji”.
A teraz czekam na Wasze recenzje😊

Humor i wyobraźnia, to dwie cechy oddające klimat tej książki. Czytelnik wraz z głównym bohaterem, Maciejem, udaje się w zaskakująca podróż. Poza tym, siła wyobraźni jest wielka!

• Dla dzieci i młodzieży
  • Book Tour