Wrota obelisków

Okładka książki Wrota obelisków Nora K. Jemisin
Okładka książki Wrota obelisków
Nora K. Jemisin Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Pęknięta Ziemia (tom 2) fantasy, science fiction
Pęknięta Ziemia (tom 2)
The Obelisk Gate
Sine Qua Non
2017-12-01
2017-12-01
Jakub Małecki
Inne

Za dużo niedopowiedzeń, domyśleń, niejasności. Po przeczytaniu 2/3 książki byłam już zmęczona niezrozumieniem, ale postanowiłam dokończyć. Myślę, że było warto i sięgnę po kolejny tom.

W drugim tomie za duzo esencji (stylu, narracji, przemyslen, egzaltacji) w efekcie troche sie pod koniec zmeczylem. Ale i tak sie to polyka :)

Ten tom czytało mi się lepiej niż poprzedni. Historia się rozwija, jest mniej niepotrzebnych wątków z "mniejszościową seksualnością". Fabuła poprowadzona ciekawie, wcześniej się już człowiek przyzwyczaił do narracji, więc nie przeszkadza. Ogółem jest nawet lepiej niż w wcześniej.

Nuda. Prawie DNF.

Nuda. Prawie DNF.

Ponownie wróciłam do tej trylogii i doceniam ją jeszcze bardziej. Autorka rozbudowuje świat, bohaterów i prowadzi wydarzenia na przód.
Polecam!

Polecam!

Drugi tom jest moim zdaniem dojrzalszy od pierwszego. Plusem jest brak fantazji erotycznych autorki, które w pierwszym tomie nic nie wnosiły do fabuły. Jest wiele odpowiedzi. Ale pojawiają się też nowe pytania, także czuć niedosyt.

Drugi tom trochę zwalnia i mniej zaskakuje. Chyba to naturalne w trylogiach, bo trzeba rozwinąć wątki, wytłumaczyć więcej z uniwersum i zmierzać do finału w ostatnim tomie. Więc dowiadujemy się więcej o przeszłości, o zasadach działania fizyki planety i poznajemy lepiej wszystkich aktorów tej powieści. Postacie są pełnokrwiste, psychologa ich postępowania jest realistyczna, są mieszanką dobrych lub złych decyzji i zachowań.
Ach, i narracja drugoosobowa jest super!
Biorę się za trzeci tom :)

Przełknęłam licząc na bardziej pozytywne zakończenie wątku Alabastra, ale chyba muszę się pogodzić z tym, że tu jednak mamy jedna bohaterkę, a cała reszta ma tylko podkreślać jej wyjątkowość. Szkoda.

Drugi tom - świetny, spójny z 1, nadal nieziemsko klimatyczny, przytłaczający i...pozostawiający uczucie niedosytu. Rozwinięty wątek Hoi - dla mnie jakoś dziwnie tragicznej postaci (z resztą jak chyba większość, jeśli nie wszystkie, postaci w tej serii). W ogóle więcej się dowiadujemy o zjadaczach kamieni (widzę oczami wyobraźni świetny serial na podstawie serii "Pęknięta Ziemia!").
Nassun jakoś mnie nie porwała. Nie ufam Shaffie i coś czułam, że jej też nie powinnam kibicować( mały spoiler? ;P).
No i Alabaster... biedny Alabaster. Dziwna i pokręcona relacja z Essun - ciąg dalszy.
Miałam wrażenie podczas lektury, że jakby fabuła utknęła na jakiś czas. Niby ciągle się coś działo, ale tak na prawdę był spory zastój fabularny gdzieś tak do połowy książki.
A i na koniec, muszę przyznać, że tak się wkręciłam w świat przedstawiony, że chyba sama zaczynam sejszyć :D
Co do słowniczka pojęć, to jak dla mnie zupełnie niepotrzebny. Jeśli ktoś w tej serii miał wysoki próg wejścia, to chyba nigdy nie czytał Dukaja (a tam słowniczka nie ma - a powinien być;) )

"To zadziwiająco ożywcze uczucie. Być osądzanym na podstawie tego, co robisz, a nie tego, czym jesteś."

Fabularnie drugi tom wydaje się angażować czytelnika jeszcze bardziej niż robił to jego poprzednik. Historia staje się coraz bardziej gęsta, bohaterowie dojrzewają, my wiemy już co nieco o świecie i dużo łatwiej jest nam odkrywać jego kolejne aspekty. Nic chyba nie przebije dla mnie pierwszego plot twistu z "Piątej pory roku" (choć jest jeszcze tom trzeci, więc... nigdy nie mów nigdy),ale opowieść o Essun w dalszym ciągu trzyma wysoki poziom, pochłania klimatem, a pomysły autorki na świat przedstawiony przewyższają wiele z tego, co do tej pory czytałam. A co najważniejsze, książka sprawia, że masz ochotę sięgnąć po kolejną, by w końcu poznać odpowiedzi na wszystkie pytania.

W dalszym ciągu najbardziej zachwyca mnie to, co urzekło mnie w tomie pierwszym - świat i relacje między bohaterami. W tej części dużo miejsca dostaje Hoa, jeden z ciekawszych bohaterów tej historii, a także Shaffa, którego wciąż nie potrafię do końca rozgryźć. Dowiadujemy się trochę o Stróżach i zjadaczach kamieni, a także śledzimy relację Essun i Alabastra - jeden z najciekawszych duetów, o jakich przyszło mi w ostatnim czasie czytać. Dostajemy też perspektywę Nassun, która powoli wyrasta na niesamowicie ważną dla fabuły postać i obserwujemy jej więź z Shaffą (jakże inną i jakże zarazem podobną do więzi, która łączyła go z jej matką!). Wiemy też sporo o obeliskach, choć w dalszym ciągu mam wrażenie, że mnoży się tu więcej pytań, niż autorka serwuje nam odpowiedzi. Nie zmienia to faktu, że tym bardziej ciekawa jestem zakończenia całej historii i rozwiązania wielu wątków.

Niezmiennie zachwyca mnie to jak metaforyczna jest cała ta historia w swoim wydźwięku i z jaką łatwością wiele jej elementów można odnieść do współczesnego, pełnego nietolerancji, świata.