Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Joanna Ostrowska Wydawnictwo: Marginesy historia
Marginesy
literatura polska literatura faktu historia przemoc seksualna II wojna światowa gwałt naziści ofiary
historia

Oficjalne recenzje i

Kiedy milczenie staje się receptą na niechcianą prawdę

[ 13 ] Link do recenzji

Ciekawa pozycja zwracająca uwagę na sprawy o których wolimy nie mówić. Bardzo wyważona i kompetentna.

To pozycja z bogata bibliografią poświęcona trudnemu i przemilczanemu przez dziesięciolecia tematu. Nie odczuwam potrzeby rozpisywania się o tej pracy Joanny Ostrowskiej, za to odczuwam wielką potrzebę polecenia jej jako lekturę obowiązkową. Szczególnie tym wszystkim, którzy detalicznie pragną zgłębić hitlerowski system mordowania i upokarzania.

Bardzo naukowe opracowanie, więc nie spodoba się osobom, które szukają raczej relacji świadków (szczególnie że, jak autorka wyjaśnia, relacji świadków i świadkiń po prostu nie ma). Ogrom researchu jest godny podziwu.

Jestem pod gigantycznym wrażeniem pracy, jaką wykonała pani doktor Ostrowska. Książka jest niezwykle obiektywna i rzetelna, a bibliografia ma ponad dwadzieścia stron, co jedynie pokazuje, jak żmudnym było zgromadzenie tych informacji. Za napisanie takiej powieści należy się dozgonny szacunek. A temat jest dla mnie niezwykle ciekawy, fascynujący, jak i smutny. Polecam każdej...

Bardzo ważny temat i rzeczywiście przemilczany w dzisiejszych czasach. Tak jak pisze autorka, to taki temat tabu jeśli chodzi o II wojnę światową.
Dobrze, że taka praca powstała, mam nadzieję, że ten temat będzie częściej poruszany w przyszłości, jednak nie mogę się pozbyć wrażenia, że w tej konkretnej książce ofiary zostały sprowadzone do liczb. Rozumiem to, że nie ma...

pozycja ciężka i bynajmniej nie przez poruszany temat. Miałam wrażenie, że czytam pracę magisterską a nie historie tragedii kobiet... sama nie wiem...nie podobała mi się forma przekazu i spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Bardzo brakuje wspomnień i prawdziwych historii, których z wiadomych przyczyn nigdy już się nie pozna. Trudny temat i przełożony dość topornie.

Ksiazka bardzo wazna, potrzebna, nielatwa w odbiorze, tak jak nielatwy jest jej temat. Ksiazka ma charakter akademicki. Zasadniczym (i powaznym) osiagnieciem autorki jest cierpliwe, zmudne odszukane danych. To opracowanie, chocby ze wzgledu na zrozmiar pracy jest z pewnoscia osiagnieciem historycznym na terenie Polski. Jakkolwiek sama publikacja ma charakter bardziej...

Niestety publikacja raczej nie każdemu przypadnie do gustu. Ciężko się czytało "Przemilczane".
Temat ciekawy i ważny, ale forma raczej będzie stanowić źródło danych i informacji, może dla kogoś kto tak jak autorka pisał będzie pracę doktorską, właśnie tak się czułam czytając tą publikację jakbym czytałam opracowanie studenta.
Autorka włożyła wiele pracy podczas pisania...

Temat książki wręcz zaskakujący, ale jakże ważny, niedoceniany. Ukłon dla autorki, że go podjęła. Ja uzyskałam wiele informacji do jakich zapewne nie dotarłabym gdyby nie lektura tej pozycji. Nie zgadzam się z opiniami, iż jest to lektura nudna, wręcz przeciwnie - mnie wciągała i powodowała dalsze zaciekawienie.

Joanna Ostrowska (LC): „Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje...

Dyskusje

• 2018