Narcyz i złotousty

- Tytuł oryginału:
- Narziß und Goldmund
- Data wydania:
- 2018-10-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 1932-01-01
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380085237
- Tłumacz:
- Marceli Tarnowski
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Tagi:
- Marceli Tarnowski
- Tytuł oryginału:
- Narziß und Goldmund
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-10-25
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380085237
- Tłumacz:
- Marceli Tarnowski
- Tagi:
- Marceli Tarnowski
Narcyz i Złotousty to niesamowita historia przyjaźni ascetycznego mnicha z bezdomnym rzeźbiarzem. Narcyz reprezentuje świat duchowości, uważa, że równowagę wewnętrzną można osiągnąć tylko w klasztorze, gdzie zapomina się o istnieniu świata na zewnątrz. Przeciwnego zdania jest Złotousty, który powraca do klasztoru po tym, jak uciekł z niego wiele lat wcześniej, a podczas wędrówki po świecie doświadczył wiele smutków i radości, a natchnieniem dla jego twórczości były przygody miłosne.
Przeniesienie akcji książki do średniowiecza umożliwia autorowi przekazanie czytelnikowi pewnej prawdy – losy bohaterów stają się bowiem punktem wyjścia do ukazania odwiecznego konfliktu duchowości ze zmysłowością oraz poszukiwania osobistej drogi do szczęścia każdego człowieka.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Kapłan zbuntowanych
Literatura Hermana Hessego doczekała się wielu opracowań i interpretacji, rozpocznę więc od mniej konwencjonalnej, a bardziej osobistej refleksji. Kiedy czytam dzieła niemieckiego mistrza, wielokrotnie przychodzi mi na myśl postać Ingmara Bergmana. Odnoszę wrażenie, iż ekranizacjom dzieł Hessego wyjątkowo dobrze byłoby w tej monochromatycznej, subtelnej, a zarazem wyrazistej szacie. Zapewne wielu osobom moje skojarzenie może się wydać nieco przesadne, ale obydwaj twórcy należą do grona artystów tworzących sztukę przez wielkie S, starających się odkryć odwieczne prawa rządzące ludzkim bytem.
Twórczość Hessego, widziana z szerszej perspektywy, okazuje się zaskakująco spójna. Być może początkowo trudno połączyć takie powieści, jak „Wilk stepowy” oraz „Narcyz i Złotousty”, ale, o dziwo, udało się to niektórym krytykom, którzy oskarżali obydwa dzieła o pornografię. W odpowiedzi pisał Hesse do Olgi Diener: „»Wilk stepowy« traktuje wyłącznie o ladacznicach, zaś »Złotousty« dowodzi, że nie poznałem w życiu ani prawdziwej kobiety, ani prawdziwej miłości, a wyłącznie ladacznice i rozkosze zmysłowe”.
„Narcyz i Złotousty” ma cechy biblijnej przypowieści. Bohaterowie powieści Hessego nie są postaciami obdarzonymi własną osobowością. To raczej archetypiczne uosobienia duszy i ciała, rozumu i pożądania, nauki i sztuki. Jeszcze innych antagonizmów doszukiwał się Alfred Döblin, który pisał: „W »Narcyzie i Złotoustym« obie podstawowe formy tworzącego człowieka zyskują postać – myśliciel i marzyciel, zgorzkniały i kwitnący, rozsądny i dziecinny, obydwie pokrewne, choć w nieustającej opozycji, obie osamotnione, obie przez Hessego równouprawnione w swych zaletach i wadach, sprawiedliwie oddane...”.
Powieść Hessego można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Dużą rolę pisarz przypisuje opiewaniu miłości w jej cielesnej postaci i korzystaniu z uroków ziemskiego żywota. Z drugiej strony mamy tu protest przeciwko kruchości natury oraz okrucieństwu człowieka, a tym samym jego Stwórcy. „Nie chcę z Nim pokoju – mówi bohater „Narcyza i Złotoustego” – Źle stworzył świat, nie potrzebujemy Go chwalić, a Jemu też pewnie mało na tym zależy, czy ja Go sławię, czy nie”.
Podobnie jak w przypadku „Siddarthy”, główny bohater jest dojrzewającym młodzieńcem, wędrującym w poszukiwaniu własnego przeznaczenia. Niełatwa to droga, obfitująca w miłosne wzloty i upadki, pełna rozczarowań i cierpienia. Pisarz próbuje wskazać swoim bohaterom drogę ucieczki od codzienności w cielesnych rozkoszach bądź w sztuce, o której Złotousty powie: „Przyniosła mi przezwyciężenie doczesności. Ujrzałem, że w błazeńskiej zabawie życia ludzkiego i tańca umarłych powstało coś, co zdolne było je przetrwać: dzieła sztuki. Ale i one przeminą przecież kiedyś, spalą się albo zniszczą, albo będą znowu rozbite”.
Zarówno w „Złotoustym”, jak i w „Demianie” pięknie i sugestywnie sportretował Hesse postać matki – siły sprawczej, do której tęskni wszelkie istnienie. W owych archetypicznych zmysłowych postaciach zawarł czystą, niczym nieograniczoną kobiecość. Te dwie piękne, monumentalne pramatki urastają do rangi kapłanek pradawnego, pogańskiego wyznania, przewodzących rzeszom niepokornych i zbuntowanych.
Trudno w tak krótkim tekście wyczerpać możliwości interpretacyjne „Narcyza i Złotoustego”. Jestem jednak przekonana, iż po to właśnie dana jest nam równie znakomita literatura – żeby za każdym odczytaniem odnajdować w niej nowe, odmienne znaczenia oraz by wracać do niej wielokrotnie. I nie tylko dlatego, że są to opowieści o ladacznicach.
Ewa Szymczak
Popieram [ 5 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
(...) całe to życie miało sens tylko wtedy, gdy można było osiągnąć i jedno i drugie, gdy życie nie było rozdarte tym suchym albo - albo! Tw...
Rozwiń(...) dążąc do urzeczywistnienia siebie danymi od natury darami, spełnia człowiek rzecz najwyższą i jedyną rozumną, jaką spełniać może.
(...) istnieje tylko jeden jedyny punkt, w którym cię przewyższam: czuwam, podczas gdy ty tylko na wpół czuwasz, a niekiedy zupełnie śpisz. ...
Rozwiń
Opinie [33]
To było moje trzecie czytanie, chyba nie ostatnie (pierwszy raz czytał mi ją mój chłopak, może stąd sentyment?). Za każdym razem czytam ją inaczej, choć zawsze mnie porusza. Zostaję z pytaniem: kim bardziej jestem? Bo że jest to opowieść o dwóch naturach ludzkich, to chyba jasne. Świetna do refleksji nad sobą, ale też do lepszego zrozumienia innych.
Pokaż mimo toRzadko natrafiamy na powieść, od której - przysłowiowo - trudno się oderwać. Narcyz i Złotousty bez wątpienia do tego gatunku należy. Porwał mnie i nie chce dać o sobie zapomnieć, chociaż od przeczytania minął już kawałek czasu. Ukazana w powieści historia dwójki przyjaciół to uniwersalne studium poszukiwania siebie w najgłębszej z możliwych do poznania materii. To konflikt...
więcejObraz kontra słowo i logika. Czy możliwe jest duchowe zanurzenie w świat cielesności i uczuć? Czym grozi wyparcie sensualnego? Przenikliwość umysłu kontra szczęście zmysłów.
Pokaż mimo toMatka jako nasz początek, przewodniczka po życiu w pełni i ta, która zabiera nas gdy życie się kończy.
Ciężko mi wydawać tak skrajną ocenę, ale to że chwyciła mnie za serce to chyba mało powiedziane...
więcejJest to przygoda pokazująca oraz wyrażająca życie takim jakim jest, fakt że akcja książki działa się naprawdę dawno temu, nie wpływa ten aspekt w żadnym stopniu na ujętą problematykę.
Pokuszę się o zdanie, albowiem czytając książkę czułem jakby świat staną w czasie i ta...
Wspaniała powieść...Zrobiła na mnie ogromne wrażenie
więcejAutor przedstawia tu konflikt dwóch sfer duchowej i cielesnej.
Narcyz myśliciel wie czego chce i dąży do celu,
Złotousty artysta szarpany uczuciami wiedzie życie wędrowca.
To właśnie na tym drugim skupia się fabuła powieści.
Z tej książki emanował dziwny spokój,mimo że niektóre z przeżyć bohatera były trudne.Musiał bronić...
Do tej pory każda powieść Hessego, którą przeczytałem, była arcydziełem, ta jest bardzo dobrą powieścią, ze świetnymi fragmentami.
więcejPowieść traktuje o przyjaźni dwóch bardzo odmiennych osobowości - ascetycznego mnicha Narcyza oraz artysty-włóczęgi-hedonisty Złotoustego. Duże fragmenty poświęcone są przeżyciom Złotoustego, które z jednej strony tworzą akcję bardziej...
Nie zawiera takiego natłoku głębokich przemyśleń jak inne dzieła twórcy - występują, ale w mniejszym natężeniu. Jest w niej za to więcej akcji, język jest całkiem przystępny. Momentami wzbudzała we mnie ogromne emocje, jeden fragment wręcz mną wstrząsnął - to ją chyba najbardziej wyróżnia na tle innych dzieł autora.
Pokaż mimo toHermann Hesse w najlepszym możliwym wydaniu.
więcejUniwersalna opowieść o odwiecznym konflikcie logiki z emocjami oraz serca z rozumem ukazana na przykładzie przyjaźni ascetycznego mnicha z hedonistycznym rzeźbiarzem. Wszystko to zaś jest tylko pretekstem do rozważań nad ludzką naturą i nad indywidualną drogą do szczęścia i spełnienia się każdego człowieka.
Akcja książki...
Po Wilku stepowym sięgnąłem po kolejną książkę tego samego autora. Hesse wprowadza czytelnika w średniowieczny świat duchowej walki.
więcejJest to kolejna powieść Hessego, który rozważania filozoficzne na temat życia i śmierci sprytnie wplata w fabułę, tym razem umiejscawiając ją w czasie średniowiecza.
Z jednej strony widzimy fantazyjnego Złotoustego. Szuka on przygód i...
Hesse to mistrz nad mistrzami. Mam poczucie, że rozumiem go bez słów, chociaż to właśnie słowa dają takie wrażenie. Proza Hessego trafia bezpośrednio do mojego rdzenia kręgowego, swoim pisaniem trafia prosto w sedno, jest doskonałym obserwatorem i myślicielem, jak Narcyz. Oprócz zmysłu obserwacji posiada jeszcze talent do przelania na papier swych rozważań w sposób nie lada...
więcej