Addicted. Podwójna namiętność

Okładka książki Addicted. Podwójna namiętność Becca Ritchie, Krista Ritchie
Okładka książki Addicted. Podwójna namiętność
Becca RitchieKrista Ritchie Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Addicted (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Addicted (tom 1)
Addicted to You
W.A.B.
2018-09-19
2018-09-19
Marzena Reyher
przyjaźń uzależnienie seksoholizm alkoholizm pomoc związek rodzina nałóg miłość

Okładka książki Ricochet Becca Ritchie, Krista Ritchie
Ricochet Becca Ritchie, Kris...
Okładka książki Addicted to you Becca Ritchie, Krista Ritchie
Addicted to you Becca Ritchie, Kris...
Okładka książki Addicted. Namiętność na zawsze Becca Ritchie, Krista Ritchie
Addicted. Nami... Becca Ritchie, Kris...
Okładka książki Addicted for now Becca Ritchie, Krista Ritchie
Addicted for now Becca Ritchie, Kris...

Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam czytać o toksycznych związkach w stylu Chuck’a i Blair. “Addicted to you” to zdecydowana perełka wśród książek z takim wątkiem. Przyznam że początek trochę sprawił mi trudności jednak mniej więcej od 1/3 zaczęłam przeżywać tą historię całą sobą. Lily i Lo mają swoje wzloty i upadki, przy okazji oczywiście się krzywdzą nawzajem.Robią to jednak w tak ciekawy sposób że książka dosłownie przeleciała mi przed oczami. Muszę też zaznaczyć że oboje są bohaterami wymagającymi pomocy a nie naśladowania. Wisienką na torcie jest fakt że dzięki Flow Books mogłam ponownie przeczytać tą historię i to w eleganckim wydaniu a nie z gołą klatą. Z niecierpliwością wyczekuję kontynuacji!

PS. Koniecznie zobaczcie na rysunki na krańcach stron!

[współpraca reklamowa @flowbooks] Książka, o której nie sposób napisać w jednej recenzji. Zupełnie niespodziewanie stała się moim numerem jeden ostatniego czasu. O uzależnieniach w książkach czytałam wiele razy. Popularny problem, z którym zmaga się wielu książkowych bohaterów. Jednak nigdy nie czytałam książki, gdzie ten motyw byłby tak dobrze ujęty. Stanowiący w zasadzie całą fabułę, na równi z wątkiem romantycznym, porwał mnie i rozerwał na małe kawałki. Historia Lily i Lo to nie jest typowy romans, gdzie bohaterowie po prostu zmagają się z problemami. W tym przypadku mamy okazję obserwować jak naprawdę niszcząca jest to sytuacja. Lo jest alkoholikiem. Mimo że ma dopiero 21 lat, jego życiem od dawna rządzi butelka. Lily natomiast ciągle szuka nowych wrażeń i przygodnych schadzek z kolejnymi facetami. Mogłoby się wydawać, że to typowe zachowanie młodej, lubiącej zabawę dziewczyny. Nic bardziej mylnego. Lily jest po prostu seksoholiczką. Oboje zakłamani i do szpiku kości pochłonięci przez swoje uzależnienia postanawiają wymyślić jeszcze jedno oszustwo, które ma dawać im pozór idealnego, szczęśliwego życia. Pod przykrywką wspólnego mieszkania udaje im się kryć nawzajem swoje problemy. Ale czy tak naprawdę to właśnie to nie jest największym problemem? Kiedy w ich życie nieoczekiwanie wkraczają nowe osoby, kłamstwa zaczną się sypać jak domek z kart, a to pociągnie za sobą wiele konsekwencji. Prawdziwy, druzgocący obraz młodych uzależnionych ludzi, którzy wymyślili pozornie idealny system tylko po to, by dalej zatracać się we własnych problemach. Chociaż od początku wiadome było, że nie są sobie obojętni, to nie potrafili wygrać z nałogiem. Łamiące serce sytuacje, w których wybierali swoje uzależnienie zamiast siebie nawzajem, były dla mnie obrazem smutku. Choć ich układ był toksyczny, to jednak jako przyjaciele potrafili się nawzajem również w jakiś sposób wspierać. Wyciągając do siebie rękę, pozornie zapewniali sobie ratunek. Jednak moim zdaniem w tym zestawieniu to Lo łatwiej uzyskał pomoc. O jego uzależnieniu mówi się bardzo dużo w każdym możliwym miejscu. Dzięki temu ktoś szybciej zauważył u niego te szkodliwe zachowania niż w przypadku Lily, o której problemie nie mówi się prawie wcale. Choć oba uzależnienia działały na nich i na ludzi wokół dokładnie tak samo destrukcyjnie. Piękny, chociaż łamiący serce obraz młodych dorosłych zżeranych przez ciemne zakamarki świata i ich własnego umysłu. W przypadku Lily i Lo możemy też zobaczyć, jak bardzo uzależnieni są nie tylko od pewnych substancji i czynności, ale również od siebie nawzajem. Ich relacja była bardzo zagmatwana. Z jednej strony oboje ciągnęli siebie wzajemnie na dno, a z drugiej bez siebie nie umieli funkcjonować. Ciekawy mechanizm zarazem miłości, jak i zniszczenia. Książka odbierałam bardzo personalnie i zdecydowanie jej nietypowość na długo zostanie mi w pamięci. Miałam co do niej wielkie oczekiwania, bo naprawdę dużo o niej słyszałam na zagranicznych mediach i przyznaję, że zdecydowanie sobie z nimi poradziła. Od początku do końca bardzo trzymałam kciuki za bohaterów i nadal to robię, czekając na poznanie ich dalszych losów.

Lily Calloway i Loren Hale są przyjaciółmi od dzieciństwa. Oboje pochodzą z bogatych, znanych rodzin, które połączyły swoje marki, oboje mają problemy z rodziną… oraz są poważnie uzależnieni. Od czasu pójścia na studia udają szczęśliwą parę, kłamią, ukrywają się i dystansują od ludzi i bliskich. Wszystko to po to, aby utrzymać w sekrecie swoje zmagania. Lo nie jest w stanie wytrzymać dnia bez upicia się do nieprzytomności. Jest outsiderem, więc nie musi jakoś bardzo się starać, by nikt go nie przejrzał. Lily z kolei jest drobna, wstydliwa i nie potrafi odmawiać, a jej największą słabością jest... seks. Oboje przez lata poddają się swoim uzależnieniom, które przysłaniają im widok. Kłamstwo jednak z czasem staje się prawdą, która prędzej czy później musi wyjść na jaw...

„Addicted to you”, wbrew oczekiwaniom, wcale nie jest erotykiem kręcącym się wyłącznie wokół seksu, a wiem, że u wielu takie obawy się pojawiły. Scen erotycznych prawie nie ma, co jest wielkim plusem – częściej to myśli głównej bohaterki kręcą się wokół tego tematu, ale opisy są subtelne i wyrażane przez uzależnienie. Autorki opisały wszystko ze smakiem i umiarem, a wydawnictwo zadbało o dobre tłumaczenie.

Pierwsza połowa książki toczy się dość spokojnie. Mimo że jest dobrze napisana, początkowo niełatwo było mi się w nią wkręcić, nie wiem dlaczego. Mimo wszystko do końca nie mogłam się od niej oderwać. Ta skupia się raczej na relacji pomiędzy Lily i Lo; ich wiernej, ofiarnej, niezwykle bliskiej przyjaźni damsko-męskiej, która posuwa się, a może już nawet jest czymś więcej – na tym, jak wygląda ich codzienne życie i na funkcjonowaniu ich problemów. Druga połowa zgłębia temat uzależnień, ich konsekwencji, wpływu na innych i siebie nawzajem. Przestaje je postrzegać, jako codzienność, z którą bohaterowie mieli do czynienia przez lata, aż stała się dla nich normalnością, ale jako poważny problem, z którym należy coś zrobić.

Sposób, w jaki autorki skonstruowały bohaterów, choć brzmi znajomo — outsider i nieśmiała dziewczyna — przedstawia ich w dość oryginalny sposób. Nie odczułam, jakbym czytała o postaciach, które pojawiły się już gdzieś indziej, a ich przyjaźń i związek wcale nie brzmiały jak przewałkowany temat. Lily choć ma tendencje do niepewności czy niekonsekwencji wynikających głównie z jej "kłopotu", nie bywa irytująca, chwilami może trochę obsesyjna. Niestety nie pojawia się narracja ze strony Lo, ale jego niekończąca się troska, widoczna od pierwszych stron słabość do przyjaciółki, nagłe wahania nastroju, brak strachu i poczucie samotności do mnie przemówiły.

Bohaterowie nie są już nastolatkami, więc nie próbują sobie narzucać swoich zdań, ani kierować swoimi życiami. Nie próbują nawzajem zatrzymać swoich uzależnień nawet wtedy, gdy ich to najbardziej boli — bo wiedzą, jak to jest czuć ten wewnętrzny przymus, który każe im robić rzeczy wbrew sobie, więc nie sposób im samolubnie nakazać tej drugiej osobie przestać. Ich miłość jest naturalna, podobnie jak przejście ze sztucznego związku w prawdziwy. Związek Lily i Lo opiera się na przyjaźni, więc nie widzimy wielkiej różnicy między tymi etapami. Autorki sprawnie kierują akcją, że mamy wrażenie, jakby od zawsze byli razem.

Książka jest dobrze napisana, lekka, zabawna, pełna sarkazmu, ale i bardzo wzruszająca. W ostatnich rozdziałach autentycznie płakałam. Jest to historia o uzależnieniu, które jest silniejsze niż wstyd, przyjaźń czy nawet miłość. Mówi o tym, jak duży wpływ ma na normalne funkcjonowanie, poczucie wartości, nawiązywanie przyjaźni czy kontakty z rodziną. Ma ciekawych bohaterów pierwszoplanowych i naprawdę świetnie skonstruowanych drugoplanowych. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju, wyrazisty i zapałałam do każdego jednego sympatią. Pod koniec historia toczy bieg w najbardziej odpowiednim kierunku, jaki mogłabym sobie wymarzyć, więc jestem ciekawa kontynuacji i losów bohaterów w kolejnych częściach. Chciałabym zobaczyć, jak radzą sobie z uzależnieniami i układają swoje życia. Czyta się naprawdę przyjemnie i książka ma w sobie coś, co wyróżnia ją na tle innych romansów. Zdecydowanie jestem zadowolona z lektury i polecam ją każdemu fanowi gatunku czy tematu.

Czytaliście już „Addicted to you”?
Ja niedawno skończyłam i wiem, trochę mi to zjadło ale dawno nie miałam tak dziwnej relacji z książką (o ile można to tak nazwać).
Początkowo ciężko było mi wciągnąć się w świat Lo i Lily. Dużo rzeczy mnie drażniło, szczególnie nasza główna bohaterka, jej zachowanie i relacja jaka łączyła ją z Lo. Dla mnie było to bardzo dziwne.

Jednak gdzieś od połowy znalazłam kilka plusów tej powieści. Ich „związek” był bardziej przystępny i mniej dziwny, a nawet więcej, bawiłam się dobrze obserwując jak ta dwójka usilnie próbuje oszukać samych sobie, że nic poza udawaniem ich nie łączy.
Autorki poruszają wiele trudnych tematów, dlatego książka może być trochę ciężka w odbierze, ale mimo to, czytało się ją łatwo. Jest przystępna, nie ma w niej skomplikowanych opisów czy niezrozumiałych zwrotów akcji.

Bohaterowie na pewno nie są osobami,których można by naśladować. Ich styl życia, uzależnienia to nic dobrego. Ale chyba to ich wyróżnia z pośród tak wielu postaci. Ich relacja jest zupełnie inna niż wszystkie (dziwna, toksyczna i pełna sprzecznych emocji) jednak to właśnie Lily i Loren.

Finalnie cieszę się, że dotarłam do końca książki, bo tak jak początek był bardzo średni, tak później całkiem dobrze się bawiłam, ale nie jest to pozycja,do której wrócę, czy o której będę rozmyślać.
Jestem ciekawa jak wam podobała się ta książka, dajcie znać🩷

Współpraca z flow_books

Czytaliście już „Addicted to you”?

Jednak...

Hm..
Po opiniach tej książki spodziewałam się czegoś lepszego .
Nie wciągnęła mnie jakoś Bardzo ale też nie była jakaś fatalna.

Hm..
Po opiniach tej książki spodziewałam się czegoś lepszego .
Nie wciągnęła mnie jakoś Bardzo ale też nie była jakaś fatalna.

💔"𝑨𝒅𝒅𝒊𝒄𝒕𝒆𝒅 𝑻𝒐 𝒀𝒐𝒖" 𝑩𝒆𝒄𝒄𝒂 & 𝑲𝒓𝒊𝒔𝒕𝒂 𝑹𝒊𝒕𝒄𝒉𝒊𝒆
[współpraca reklamowa]

Recenzja:
Odkąd przeczytałam opis tej książki, byłam nią bardzo zaciekawiona i ogólnie czytało mi się ją bardzo szybko, ponieważ jest napisana w lekki i przyjemny sposób, aczkolwiek liczyłam na trochę więcej akcji. Jako, że w książce został poruszony temat uzależnień i głównie wokół tego toczy się cała akcja, tak cały czas historia zatacza koło i w sumie to niczym mnie nie zaskakiwała. Muszę jednak przyznać, że bardzo było mi szkoda głównych bohaterów i tego jak uzależnienia ich męczą, a także oddalają od bliskich im osób, aczkolwiek nie czułam chęci z ich strony, aby z tego wyjść. W książce mamy przedstawioną bardzo silną więź między głównymi bohaterami, którzy przyjaźnią się od wielu lat i choć starają się być wzajemnie dla siebie wsparciem, nie dają sobie rady z własnymi trudnościami. Nie jest to na pewno łatwa książka, zakończenie akurat bardzo mnie zaciekawiło i mimo wszystko czekam na kolejny tom, bo jestem ciekawa co będzie dalej z bohaterami.

💔"𝑨𝒅𝒅𝒊𝒄𝒕𝒆𝒅 𝑻𝒐 𝒀𝒐𝒖" 𝑩𝒆𝒄𝒄𝒂 & 𝑲𝒓𝒊𝒔𝒕𝒂 𝑹𝒊𝒕𝒄𝒉𝒊𝒆
[współpraca reklamowa]

Recenzja:

Po skończeniu tej książki, potrzebowałam chwili, by dojść do siebie i dobrze zrozumieć swoje uczucia. Ta pozycja jest ciężka, od pierwszych stron nafaszerowana bólem i cierpieniem bohaterów, oraz walką z ich uzależnieniami, które są wystawione na pierwszy plan. One codziennie, po trochu ich wyniszczają i niszczą im życie, a oni toczą z nimi walkę.

„Addicted to you” poruszyło jakąś inną i bardziej, wrażliwą cząstkę mnie. Potrzebowałam ją momentami odłożyć, by nabrać chwili wytchnienia i odpocząć. Odczuwałam dziwne otępienie, ale mimo to, czytało mi się tę książkę dobrze i dosyć płynnie.

Były momenty znużenia ale były też te, które wydobywały ze mnie, wszelakie emocje. Nie było tu zbędnych opisów, a wszystko idealnie się ze sobą zgrywało. Poznajemy realność prawdziwego życia. Wszystko jest realne, jakby co najmniej działo się pod naszym nosem, w prawdziwym świecie. Nic nie jest tu idealizowane i przesłodzone, a wręcz przeciwnie, wszystko jest jakbyśmy weszli pod lodowaty prysznic, który otwiera oczy.

Lily to bohaterka uzależniona od seksu, jest zagubiona i mimo szczerych chęci walki z uzależnieniem, jest to naprawdę ciężkie. To samo tyczy się Lo, który walczy z alkoholizmem. Bohaterowie udają przed rodziną parę, tworząc wokół siebie, bańkę idealnego życia. Nikt nie podejrzewa, ile zła kryje się tam, tak naprawdę.

W zbliżeniu mamy szansę zobaczyć, jak działa uzależnienie, jak potrafi wyniszczyć i jak ciężkie jest dla człowieka. Osłabia nas i krok po kroku sprawia, że nasza psychika oraz zdrowie psychicznie, powoli się wykańczają. Jest to przerażający widok, który daje dużo do myślenia. Przeważnie, w książkach uzależnienia tyczą się kogoś bliskiego, głównym bohaterom, nie im, więc jest to coś oryginalnego, z czym nie miałam okazji jeszcze się spotkać. Nigdy, też nie miałam okazji, bliżej przyjrzeć się uzależnieniu od seksu, nie wiedziałam jak to
działa i myślę, że to jest też coś dla wielu, mocno kontrowersyjnego. W moim postrzeżeniu, autorki naprawdę dobrze, przygotowały się do przedstawienia tych problemów, widać, że było dla nich to coś ważnego. Nie zignorowały tego w trakcie książki, a jednak ciągle to kontynuowały i przedstawiły w wyjątkowy i uderzający, sposób.
Widzimy też próby przezwyciężenia i wyjścia z tego, co ich spotkało. Oraz to ile wsparcia tym bohaterom dają ich bliscy, poznają nowe osoby, którym zależy na ich dobru.

Podczas lektury, to właśnie głównie, na dwójce tych bohaterów się skupiamy. Jednakże mamy okazję, poznać też ich rodziny, poznać to co skrywają i ich relacje. Ojciec Lorena, traktuje syna w okropny sposób, a Lily przeważnie odcina się od rodziny, i nie ma z nimi, zbyt dobrych relacji.

Relacja Lo i Lily, była naprawdę mocna, wyczuwalne było napięcie, lecz także zaufanie którym się darzyli i przyjaźń która ich łączyła przez tyle lat. Dalej była tutaj równie ważna co wcześniej, nie poszła na dalszy plan, mimo jakiś głębszych uczuć. Niewątpliwie im na sobie zależało, byli dla siebie bardzo ważni, cierpienie jednego, dotykało też drugiego. Rozumieli siebie w ten sposób, w który nie rozumiał ich nikt inny, oni wiedzieli co znaczy walka z uzależnieniem, jak ciężkie to jest, więc nie narzucali sobie też na to musu, mimo przykrości która się z tym wiązała. Uważam, że ich relacja była odrobinę toksyczna, ale ciężko żeby przy tylu trudach, tak nie było.

„Addicted to you” napewno zostanie, ze mną na długo, to pozycja która po prostu, zostaje w naszych myślach. Czekam na kolejne tomy, jak i dalszy przebieg historii życia, naszej dwójki bohaterów. Jestem ciekawa jak potoczy się to dalej i czy uda im się zwalczyć, swoje uzależnienia.

„Addicted to you”...

współpraca reklamowa

Z pozoru zwykły romans o młodych ludziach wchodzących w świat dorosłości, którzy zmuszeni są zmierzyć się z jego problemami i konsekwencjami. Mówią, że pozory mylą i tutaj to się sprawdziło.

Lily i Lo byli przyjaciółmi od zawsze i nie wyobrażali sobie życia bez siebie, dlatego też nie było dla nich dużym problemem udawanie związku przed rodziną, aby ta nie czepiała ich stylu życia.

Ich postacie były bardzo ciekawe, choć momentami cholernie irytujące, jednakże cały czas w głowie miałam myśl, że są oni uzależnieni od pewnych rzeczy, przez, co zachowują się tak, a nie inaczej. Jeszcze nigdy nie czytałam książki, w której temat uzależniania był tak obszernie rozwinięty, i to w dodatku w dwóch przykładach. Mogliśmy zobaczyć jak zachowuje się człowiek uzależniony i do czego jest zdolny, aby zdobyć swoją używkę, czy uspokoić głód spowodowany jej brakiem.

Między tą dwójką chemia była odczuwalna już od pierwszych stron książki i dziwiłam się, że dali radę tyle wytrzymać tylko w przyjaźni. Ich relacja była specyficzna i nie umiem określić, czy podobała mi się, ponieważ niby kochali się i byli w stanie zrobić dla siebie wszystko, jednak ani Lo, a tym bardziej Lily nie robili nic konkretnego w kierunku drugiej połówki i jej uzależnienia. Koledzy Lo bardziej martwili się nim i jego alkoholizmem niż jego własną dziewczyna. Pamiętam sytuację z książki, w której Lily okropnie mnie zirytowała i zdenerwowała na tyle, że odłożyłam na jakiś czas książkę, ponieważ Lo upijał się na imprezie do nieprzytomności, ich znajomi mówili dziewczynie, że ma do niego iść i porozmawiać z nim, żeby przystopował, a ona nawet nie ruszyła się z miejsca. Jaka dziewczyna tak robi? Już nawet Lo robił coś takiego kierunku zaprzestania uzależnieniu swojej dziewczyny.

Książka porusza naprawdę trudne tematy i nie jestem w stanie powiedzieć, czy zostały one dobrze opisane w tej książkę. Najbardziej jednak podobał mi się epilog, ponieważ dał światełko w tunelu dla tej dwójki, pod warunkiem, że oboje będą walczyć ze swoimi demonami.

Samą książkę czytało mi się naprawdę szybko, a to dzięki przyjemnemu stylowi pisania autorek.

O wiele bardziej w tej pozycji polubiłam bohaterów drugoplanowych i nie mogę się doczekać, aż będę mogła przeczytać ich historię.

współpraca reklamowa

"Jego słabością jest butelka whiskey. Moją - jego ciało. Kiedy walczymy, to w końcu ja jestem najbardziej poszkodowana"

"Nie wiem, jak pomóc Lo bez skrzywdzenia siebie. Jestem zbyt skupiona na sobie, aby znaleźć rozwiązanie jego problemów."

To tylko dwa cytaty z wielu innych które sobie zapisałam podczas lektury, ale uważam że one najlepiej opiszą treść książki i to co w niej znajdziecie 💔 Addicted to you, to książka przepełniona toksycznymi zachowaniami, wielkimi emocjami i drogami bez wyjścia 😥 Czytając wściekamy się na bohaterów, pragnąc im pomóc, pragnąc by dostrzegli jak bardzo złe jest to co robią 😬 Ale oni nie słuchają, pogrążają się w tych ruchomych piaskach bardziej i bardziej, przez co nam czytelnikom pęka serce i to wielokrotnie 💔 Lily i Lo to przykład tego, jakim być się nie powinno😵‍💫 Ich zachowania są toksyczne, dążą do autodestrukcji a trzymając się razem potęgują tylko marazm - ale ich miłość w tym wszystkim jest tak czysta, kontrast jest odurzający🥹 Przepiekna opowieść o brzydocie ludzkich słabości, przepełniona naprawdę wieloma emocjami które podczas lektury was przytłoczą 😔 Bohaterowie choć są tak bardzo źli, od razu wkradają się w nasze serca przez co jeszcze trudniej jest nam obserwować ich zmagania 💔 Nie spodziewałam się takiego uderzenia, przez co jeszcze bardziej doceniam każdą chwilę spędzoną z tą pozycją ❤️ Powieść napisana jest w bardzo przystępny sposób, wręcz płyniemy przez kolejne rozdziały😍 Dodatkowo choć powieść porusza bardzo trudne społeczne problemy, także te związane z seksem, samych scen erotycznych nie ma tutaj za wiele, co szczerze mówiąc dodaje przyjemności w czytaniu, bo nie czujemy przesytu tym tematem🥹 Cudowna, naprawdę polecam wam ją przeczytać ! ❤️

Historia, o której swego czasu było bardzo głośno w zagranicznych bookmediach i cieszę, że zawitała ona też do nas w nowym wydaniu.

Lily i Loren to bohaterowie, którzy padli ofiarą uzależnień, ona od seksu a on od alkoholu. Od trzech lat udają parę, żeby móc się im oddawać. Wydaje się, że dobrze im to wychodzi, do czasu aż zaczynają pojawiać się uczucia.

Do przeczytania tej historii zachęciły mnie zachwyty nad serią Addicted na platformie X. Muszę przyznać, że historia nie była ani zła ani dobra. Dodatkowo wywołała we mnie wiele uczuć, a szczególnie frustracji przez czyny głównych bohaterów.

Najbardziej podpadła mi Lily. Chciałam ją zrozumieć, jej uzależnienie, z którym tak łatwo nie da się wygrać, jednak chwilami dziewczyna już przesadzała.

Przez większość książki byłam nią zirytowana, ale odratowała się ona ostatnimi 50 stronami. Końcówka była bardzo dobra, w końcu zaczęło się coś dziać, a samo zakończenie złapało mnie za serce. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

Do przeczytania...

• Romans