Okładka książki Wojna światowa 1914-1918. Moje wspomnienia i przeżycia bojowe skreślił Emanuel de Charlenz Hohenauer generał brygady WP na wojnie pułkownik wojsk austriackich Emanuel de Charlenz Hohenauer
Emanuel de Charlenz Hohenauer Wydawnictwo: Polska Akademia Umiejętności biografia, autobiografia, pamiętnik
Polska Akademia Umiejętności
2018-01-01
2018-01-01
I wojna światowa wspomnienia wojenne

Ciekawe wspomnienia - dość krótkie bo całość z wstępem ma może dwie strony ponad 100 stron. Jest sporo fotografii ze zbiorów autora co jest dużym plusem. Wspomnienia te były spisywane wiele lat po zakończeniu wojny, przez autora mającego ponad 70 lat są więc nieco chaotyczne. Nie jest to ciągła relacja rok po roku z wypadków w których brał udział autor a jedynie a może aż relacja z tego co autor pamięta. Stąd zdarzają się powtórzenia, skrótowość myśli i relacji, często wspomnienia są w punktach. Daje to wrażenie autentyczności, tego, że autor pisał jedynie o tym co sam zapamiętał. Sporo też tu ocen i opinii mających charakter podsumowań kampanii czy teatrów działań po latach. Fajne jest też to, ze autor poświęca sporo miejsca szeregowemu żołnierzowi oraz temu w jaki sposób podnosić jego morale i samopoczucie. Autor szczególnie dużo miejsca poświęca to swojej inicjatywie teatrów. Generalnie polecam.