Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim

Okładka książki Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim Agnieszka Cubała
Okładka książki Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim
Agnieszka Cubała Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2018-08-01
2018-08-01

Autorka przedstawia sylwetki 34 osób, których losy związane były ze sportem oraz z Powstaniem Warszawskim. Są to oczywiście postacie bardzo różne, zarówno pod kątem sportowym, jak i biorąc pod uwagę ich udział w narodowym zrywie. Mamy więc do czynienia piłkarzami, narciarzami, bokserami, lekkoatletami, wioślarzami, którzy walczyli pod sztandarami różnych organizacji w Powstaniu Warszawskim lub w czasie trwania zrywu były osobami cywilnymi. Agnieszka Cubała poświęciła kilka stron na każdą z postaci. Na ile pozwala na to format pracy opisana jest jej młodość, działalność sportowa, aktywność w czasie wojny oraz życie powojenne. Nie brakło w opracowaniu osób bardzo znanych jak Bohdan Tomaszewski, Eugeniusz Lokajski, Jadwiga Wajsówna, Tadeusz Komorowski, ale nie brakło też sportowców mniej chyba w dzisiejszych czasach rozpoznawalnych jak łyżwiarka figurowa Anna Bursche-Lindnerowa czy zapaśnik Aleksander Garkowienko. W głównej mierze jest to też spojrzenie na bohaterów książki oraz na samo powstanie ich oczami lub z perspektywy ich przyjaciół czy znajomych. Każdy z nich na walki spoglądał z innej płaszczyzny i to dobrze się udało oddać autorce. Na podkreślenie też zasługuje fakt, że książka zawiera bardzo dużo ilustracji, chociaż większość z nich pochodzi ze zbiorów NAC.

"Cofanie się myślą służyć ma tylko wyciąganiu wniosków, a nie rozpamiętywaniu." Kazimierz Leski "Bradl"

Chętnie sięgam po książki autorki, zapewniają dawkę historycznej wiedzy podanej we wciągającym stylu. Ze względu na rodzinną przeszłość fakty z Powstania Warszawskiego z tysiąc dziewięćset czterdziestego czwartego roku zawsze będą leżały blisko mojego serca. Z zainteresowaniem do nich powracam, uzupełniam wiedzę, zdobywam nową perspektywę, pielęgnuję wspomnienia pokolenia, które w nim uczestniczyło. Dlatego i ta publikacja zwróciła moją uwagę, a po poznaniu także przychylność i sympatię.

Autorka przedstawia trzydzieści cztery wspaniale zapowiadające się kariery sportowe wstrzymane i przerwane przez wojenne zawirowania. Udało się znakomicie ukazać już nie tylko zmagania z własnymi słabościami, przekraczanie fizycznych granic organizmu, kształtowanie woli i wytrwałości, ale przede wszystkim przeniesienie ciężaru walki na niepodległość, wolność, prawo do realizacji marzeń, odrzucenie uprzedzeń, oraz na najważniejszą wartość, jaką jest życie. Uprawianie zorganizowanego sportu podczas niemieckiej okupacji to propagowanie idei patriotycznych, bunt wobec ciemiężenia polskiego narodu, negacja obłożenia sportu klauzulą nielegalności. Z trudem czyta się o bolesnej powstańczej rzeczywistości sportowców, młodych zawodników przymuszanych do wyzbycia się pasji, własnej tożsamości, wywożonych do obozów koncentracyjnych. Mimo wszystko duch sportowy nie umiera, schodzi do podziemi, krystalizuje się w postaci udziału w konspiracyjnych działaniach i mistrzostwach.

Poprzez losy powstańców, przybliżenie sylwetek sportowców, patrzymy na wzmocnienie szczególnych cech osobowości, rozwój duchowy i kulturalny, a także wydźwięk straconych szans na karierę mistrzowską i olimpijską. Zaprezentowano postaci z różnych dyscyplin sportowych, także tych, które w dwudziestoleciu międzywojennym zyskały na popularności i prestiżu. Kobiety i mężczyźni, zawodnicy i trenerzy, aktywiści i popularyzatorzy sportu, każdej osobie warto poświęcić uwagę. Książka dostarcza nie tylko materiał do zdobywania horyzontów, poznawania ludzkich charakterów, utrwalania retrospekcji, zachowania w pamięci, ale też do przemyśleń i refleksji. Przejrzyście skonstruowana, bogato ilustrowana, z licznymi przytoczeniami wypowiedzi, oraz praktycznym indeksem osobowym.

bookendorfina.pl

‘Pokolenie „Kolumbów” to generacja młodych ludzi urodzonych po 1920r. Tak jak legendarny żeglarz, wypływali na wody życia, by odkrywać nieznany świat. A wraz z nim realia funkcjonowania w kraju odradzającym się po 123 latach nieistnienia na mapie Europy.’

Cytowany powyżej akapit stanowi puentę książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, słowo końcowe, po które sięga autorka podsumowując swoją pracę. Ten szczególny pod każdym względem fresk wypełnia lukę w literaturze przedmiotu, jakim jest Powstanie Warszawskie. Ci właśnie Kolumbowie, choć nie tylko oni, starali się czerpać z życia wszystko, co najlepsze nie zapominając również o tym, że sport kształtuje ich charakter, hart ducha, kondycję. Pozwala coraz bardziej się doskonalić, aby talent, który im podarowano rozwijał się w nich i razem z nimi. Sport, który w późniejszych latach okupacji niejednokrotnie ratował z opresji, ratował im życie.

Agnieszka Cubała znana jest już bez wątpienia wszystkim sympatykom historii, ale przede wszystkim tego szczególnego okresu 63 dni walczącej Warszawy. Jej najnowsza książka „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” jest kolejnym po „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944”, czy też „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa” mądrym, ciekawym, przemyślanym od początku do końca dziełem, które może i powinno spodobać się każdemu, nie tylko pasjonatowi historii, czy też Powstania Warszawskiego.

Analizowane wcześniej konsekwencje jednego powstańczego dnia, czy też realiów życia powstańczej Warszawy nie pozostawiają złudzeń, co do tego, że autorka wie, o czym pisze, co analizuje i co przybliża na kartach swoich książek. Stąd określone spojrzenie na biograficzne rysy walczących w powstaniu sportowców, czy też biorących w nim udział cywili intryguje, ciekawi i daje do myślenia. (...)

Pełny tekst recenzji książki dostępny w poniższym linku

• II wojna światowa
  • Chcę w prezencie/do zamówienia
  • Chcę mieć
  • Powstanie Warszawskie 1944🇵🇱

Dodaj cytat z książki Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim