Patrząc z ukosa. Wprowadzenie do Jacques'a Lacana przez kulturę popularną

Slavoj Žižek Wydawnictwo: Aletheia publicystyka literacka, eseje
Looking Awry. An Introduction to Jacques Lacan through Popular Culture.
2018-08-30
2003-01-01
Janusz Margański
Aletheia
Janusz Margański kultura kino film filozofia psychologia Lacan psychoanaliza popkultura
Looking Awry. An Introduction to Jacques Lacan through Popular Culture.
publicystyka literacka, eseje
2018-08-30
Janusz Margański

Znajomość z tym słoweńskim, rozgadanym myślicielem i czarnoksiężnikiem zacząłem od jego wykładów na YouTube. Przyszedł w końcu czas na słowo pisane. Co tu jeszcze można dopowiedzieć?

W "Patrząc z ukosa" autor proponuje wprowadzenie do myśli Lacana za pomocą kultury popularnej. Fanem Lacana nie byłem przed lekturą i nie zostałem po niej, dziwi mnie zresztą samo podejście fanów Lacana, nie objaśniają oni bowiem zjawisk za pomocą teorii mistrza, ale teorię mistrza za pomocą zjawisk. Lacan jako cel sam w sobie - ja mówię nie.
Jednocześnie jednak Žižek...

• Filozofia
  • Jacques Lacan
  • Studia kulturowe i nie tylko
  • Socjologia, filozofia, psychoanaliza, marksizm
  • Chcę w prezencie