Śmierć Komandora. Pojawia się idea

Nominacja w plebiscycie 2018
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Cykl: Śmierć Komandora (tom 1) literatura piękna
騎士団長殺し Kishidanchō goroshi/ Killing Commendatore
Data 1. wydania:
2018-10-09
Anna Zielińska-Elliott
Muza
artysta dzieło sztuki literatura światowa miłość obraz odmiana losu poszukiwanie sensu życia romans rozstanie samotność tajemnica uczucie wspomnienia
騎士団長殺し Kishidanchō goroshi/ Killing Commendatore
Śmierć Komandora (tom 1)
literatura piękna
Anna Zielińska-Elliott
Inne

Oficjalne recenzje i

Wstrzykiwanie niezwykłości

[ 28 ] Link do recenzji

No dobrze, zbierałam się z tym od kilku dni i chyba przyszedł czas na podsumowania.
Śmierć Komandora (oba tomy), to jedna z lepszych pozycji jakie czytałam. Urzeka swoją nieprzewidywalnością, stylem, myślą.
Wspaniała podróż bohatera, w której na powrót odkrywa siebie. Wydaje się to znanym tematem i wystarczająco często powtarzanym przez wielu autorów. Jednak Murakami jest...

Bardzo lubię czytać książki okrzyknięte powszechnie "hiciorami'. Co tu się zadziało? Albo inaczej: co tu nie zadziałało? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że nijak nie odnalazłam tej oczkiewanej magii i klimatu. Książka okropnie mnie wynudziła... 2 gwiazdki na płynną i spójną narrację. Jestem mocno zawiedziona.

Polecam naprawdę świetne

Polecam. Książka jest klimatyczna, wciągająca.

Przeczytanie książki do końca zajęło mi dwa lata, co mogę tłumaczyć jedynie moją nieumiejętnością skupienia się na jednej pozycji (czytam kilka książek w tym samym czasie). Jednak sama książka Harukiego mnie zachwyciła. Każdy, kto miał okazję czytać tego autora, zna jego specyficzny styl pisania. Trudno powiedzieć, czy książkę czyta się lekko czy ciężko. Jest na pewno...

Bardzo dobra powieść Murakamiego, jedna z najlepszych. Świetnie nakreśleni bohaterowie, piękne, ale niewymuszone opisy przyrody. Czułam się jakbym razem z głównym bohaterem zaszyła się w chatce w górach, żeby odnaleźć siebie. Widać dojrzałość autora, solidny warsztat, a przy tym tą samą co zawsze bujną wyobraźnię i lekkie pióro. Idealna na długie, jesienne wieczory. Mimo,...

Chyba miałam za duże oczekiwania co do tej książki. Brakuje mi większej dozy absurdu i jakiejś akcji, trochę mnie wynudziła ta część.

Bardzo miło było powrócić do Murakamiego

Murakami jest jednym z moich literackich pewniaków, w ciemno sięgam po jego książki i zwykle nie jestem zawiedziona. Tym razem było podobnie, na początku nie mogłam trochę wczuć się w klimat powieści, ale z każdą strona było lepiej i nagle się okazało, że jestem przy końcu. Dobrze, że jest drugi tom.

Kolejne dwa tomy niesamowitej onirycznej podróży w którą wybraliśmy się z Autorem. Przywołane typowe dla Harukiego symbole - studnia (Kronika ptaka nakręcacza), podróż przez podziemne korytarze (Hard Boiled Wonderland) czy seks poza czasem (1Q84), nie robią wrażenia powtórzeń. Światy i czas mieszają się i przenikają wciągając nas coraz głębiej w swe meandry - nie...

Dyskusje

1 484