Facet do poprawki

Joanna Sykat Wydawnictwo: Replika literatura obyczajowa, romans
Replika
2018-10-16
2018-10-16
literatura polska powieść obyczajowa relacje damsko-męskie uczucie zdrada zemsta

Na jeden wieczór, do pośmiania się, warto sięgnąc.

Na jeden wieczór, do pośmiania się, warto sięgnąc.

Książka od początku mnie nudziła. Nie przypadł mi również do gustu styl pisania aktorki, pewne opisy są dla mnie wręcz obrzydliwe.

Książkę "lekko" się czyta. Dużo w niej humoru i kobiecego "pazurka".

Książkę "lekko" się czyta. Dużo w niej humoru i kobiecego "pazurka".

Pieprzny dowcip to główny atut tej książki. Sam zamysł dość oryginalny, za to akcja może i wartka, ale bardzo przewidywalna. Szału nie ma.

Joanna Sykat znana jest z dość lirycznych powieści obyczajowych, których bohaterowie zmagają się z różnymi zawirowaniami życiowymi. Autorka zwykle skupia się na trudnych relacjach w związkach, na macierzyństwie bądź sekretach z przeszłości. Jakiś czas temu postanowiła zaprezentować czytelnikom zupełnie inne wcielenie i napisać lekką komediową powieść.

Ze strony Wydawnictwa Replika:
Z Gundą lepiej nie zadzierać. Wiedzą coś o tym „obiekty” wystawione jej przez zdradzane, wykorzystywane i porzucane żony. Filigranowa sylwetka, niebieskie oczęta, a w główce mnóstwo pomysłów na pognębienie wrednego rodzaju męskiego.
Czy tak już będzie zawsze?
Czy poza Kune, przedstawicielem nietypowego gatunku pupilów, znajdzie się jakiś samiec zdolny spiłować nieco pazurki ostrej facetki?
***
Twój mąż puszcza się z torbami? Sezonowo zamienia Cię na coraz nowsze modele? Albo grozi, że zabierze dom, samochód i co tylko się da w ramach zadośćuczynienia za zmarnowane w małżeństwie lata?
Jeśli tak, pisz: wykalaczka@mojapoczta.pl, a ja wyrównam z nim rachunki, przemówię do rozumu tak ciepło i serdecznie, że zmieni zdanie. I jeszcze ładnie Cię przeprosi.
Joanna Sykat, autorka epicko-lirycznych powieści o trudnych związkach, rodzinnych relacjach, marzeniach, nadziejach i niedomówieniach w innej tym razem komediowej odsłonie.

Przyznaję, że do sięgnięcia po książkę skusiła mnie radykalna zmiana tematyki, ponadto ciekawa byłam, jak też Joanna poradzi sobie w świecie komedii. Dzięki tej lekturze spędziłam kilka przyjemnych wieczorów, dobrze się bawiąc, a czasami nawet unosząc brwi ze zdumienia nad pomysłowością hm... Gundy? Joanny Sykat? Czy może po prostu żądnych zemsty kobiet? Pomysły na dręczenie niewiernych bądź antypatycznych mężczyzn okazały się bowiem i zabawne i pomysłowe.

Jednego tylko nie wybaczę Gundzie - tego co uczyniła z pewnym motocyklem. Brr! Jako wielbicielka jednośladów stanowczo protestuję przeciwko takim akcjom :)

A tak serio: jeśli macie ochotę pośmiać się do łez, albo jeśli jesteście złe na swojego mężczyznę i macie ochotę mu dokuczyć choćby w myślach - poprzez snucie planów zemsty za jakieś drobne grzeszki, jeśli potrzebujecie antidotum na chandrę lub brzydką pogodę za oknem, to koniecznie sięgnijcie po "Faceta do poprawki" Joanny Sykat. Dobra zabawa gwarantowana :)

PS:
Facet, który podpadnie autorce powinien odczuwać strach :)))

Link: https://edyta-swietek.blogspot.com/2019/05/o-tym-dlaczego-niektorzy-faceci-nadaja.html

Ze strony Wydawnictwa...

Jeśli jesteś zmęczona swoim niegodziwym facetem.
Jeśli w związku grasz nawet nie drugie skrzypce.
Jeśli nie popierasz zemsty, ale czasem jej pragniesz…
Twój zdradziecki mąż w końcu sobie nagrabił?
Puszcza Cię z torbami?
Sezonowo zamienia Cię na coraz nowsze modele?
Albo grozi, że zabierze dom, samochód i co tylko się da?

Napisz do Wykałaczki, a ona wyrówna z nim rachunki! → wykalaczka@mojapoczta.pl

Czy tak już będzie zawsze?

„Facet do poprawki” Joanny Sykat to moje pierwsze literackie spotkanie twórczością tejże autorki.
Joanna wśród swoich stałych czytelniczek znana jest jako autorka epicko – lirycznych powieści o trudnych związkach, rodzinnych relacjach, marzeniach, nadziejach i niedomówieniach.
Tym razem pokazuje się w nowej odsłonie jako autorka powieści komediowej.

Muszę przyznać, że dawno się tak dobrze nie bawiłam podczas czytania książki i szczerze żałowałam, że tak szybko ją skończyłam czytać.

Często bywa tak, że dla dobra dzieci, wspólnego majątku,domu, mieszkania, kredytu, kota, psa, rybek, a nawet teściowej, kobietom brak odwagi na stanowcze tupniecie nogą i powiedzenie dość!
Bywa, że tkwią w związkach, mając świadomość, że ich szanowny małżonek używa sobie na boku do woli i bezkarnie. Usychają w poczuciu wielkiej porażki i nadmiernego samokrytycyzmu.

Tymczasem okazuje się, że Joanna Sykat znalazła na to sposób! I to jaki!

Oczywiste jest to, że powieść należy traktować z przymrużeniem oka.
Bo to, co się w niej wyprawia przechodzi czasem wszelkie granice zdrowego rozsądku. Ale z drugiej strony, czy my kobiety zawsze musimy być takie porządne, poukładane i zdroworozsądkowe? Moim zdaniem nie. Przed wszystkim powinnyśmy być szczęśliwe, dlatego...

Na ratunek przychodzi Gunda ze swoją nietypową profesją i jest w stanie wyrównać rachunki z wiarołomnym ślubnym (i nie-ślubnym także),przemówić mu do rozumu tak słodko i serdecznie, że szybko zmieni zdanie, a i jeszcze ładnie przeprosi.

Z powieściową Gundą czeka Was doprawdy doskonała zabawa. Ta książka to zdecydowanie kawał dobrego ładunku pozytywnych emocji, pozwala spojrzeć na świat nieco bardziej optymistycznie i pobudza w nas (czytelniczkach pięknej i słabej płci!) uwierzyć, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. A to przecież najważniejsze!

„Facet do poprawki” Joanny Sykat to idealna odskocznia od szarego życia codziennego, pełna humoru i pysznej zabawy. Nie brakuje w niej kilku chwil grozy, są też momenty wzruszenia, ale ogólnie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, która z dużą ironią, jeszcze większym absurdem i sporą ilością groteski potrafi rozbawić i napełnić pozytywną dawką endorfin.

Serdecznie polecam :)

Ps. Na wszelki wypadek zostawiłam sobie wykałaczki dołączone do powieści :),a nuż się przydadzą do czegoś!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika.

Jeśli jesteś zmęczona swoim niegodziwym facetem.
Jeśli w związku grasz nawet nie drugie skrzypce.
Jeśli nie popierasz zemsty, ale czasem jej pragniesz…
Twój zdradziecki mąż w końcu sobie nagrabił?
Puszcza Cię z torbami?
Sezonowo zamienia Cię na coraz nowsze modele?
Albo grozi, że zabierze dom, samochód i co tylko się da?

Napisz do Wykałaczki, a ona wyrówna z nim rachunki!...

Powieść pełna humoru, wręcz naładowana pełną dawką pozytywnej energii.
Głowna bohaterka Gunda, kobieta z pazurem nie pozwala nam się nudzić. Wymierza złym (niewiernym) mężczyzną kary oj i to jakie kary... koniecznie przeczytajcie.
Olimpijskie spojrzenie autorki na relacje damsko -męskie, które nie jednej świetnej babce podniesie ego :)
Książka dla kobiet ale i też mężczyzn , nawet powinni przeczytać, ku przemyśleniom, może ku przestrodze.
Polecam serdecznie :)

Powieść pełna humoru, wręcz naładowana pełną dawką pozytywnej energii.
Książka dla kobiet ale i też...

Dzisiaj na tapetę biorę książkę pt. "Facet do poprawki" i mam na wstępie do was pytanko. Co robicie gdy mężczyzna się popsuje? Naprawiacie czy może wyrzucacie/wymieniacie na lepszy model? W dawnych czasach wszystko polegało naprawie, a obecnie to co zepsute ląduje w koszu.
Główną bohaterką jest kobieta, która wykonuje niebezpieczną pracę, a mianowicie para się egzekwowaniem należności za zmarnowane lata życia kobiet uwięzionych w związkach ze zdrajcami. Nie zawsze wszystko idzie po myśli Gundy ale w sytuacjach kryzysowych może liczyć na pomoc pewnego miłego policjanta. Mariusz bo o nim mowa daży Gunde pięknym uczuciem tylko czy zatwardziała singielka obracająca się w kręgu męskich świń jest w stanie zaangażować się i zatracić w miłości? Ja już wiem jak akcja się potoczyła, a wy możecie to sprawdzić sięgając po tą pozycję .
W powieści w zabawny sposób zostało pokazane, że zdrada jest bardzo ale to bardzo nieopłacalna, a zdradzona kobieta jest w stanie wymyślić bardzo srogą zemstę. Jak dla mnie troszeczkę mało akcji, ale historia sama w sobie jest dobra i wciąga. W pewnym momencie uznałam, że wymierzona kara była przegięciem i troszkę mnie to zraziło ale koniec końców przeczytałam całą książkę i uważam, że była dobra. Lekka, zabawna w sam raz na leniwy wieczór.

Gunda vel Wykałaczka jest byłą policjantką, która w wieku 29 lat prowadzi własną, dość kontrowersyjną działalność, polegającą na pomaganiu zdradzonym bądź uciśnionym przez mężów/facetów kobietom w dokonaniu zemsty na owej płci brzydkiej. Jej zleceniodawczynie płacą całkiem niemałe pieniądze za to, aby zdobyć dowody zdrady i upokorzyć swojego mężczyznę, który nie jest wart ich miłości. Gunda jest singielką mieszkającą z kotem bez imienia oraz pająkiem ptasznikiem nazwanym Kune. Z opresji wynikających czasami ze zleceń wyciąga ją przeważnie jej przyjaciel, były partner w policji, który bardzo chciałby mieć tę szaloną kobietę dla siebie nie tylko w wersji kumpelki czy przyjaciółki. Czy Gunda zdecyduje się na krok więcej niż tylko stosunki przyjacielskie z Mariuszem? Czy zawsze jest bezpieczna i perfekcyjna w czasie wykonywania zleceń? No cóż, pewnie, kto będzie chciał się tego dowiedzieć ten sięgnie po książkę.

Fabułę książki stanowi kilkanaście epizodów zawodowych i prywatnych głównej bohaterki i jej zleceniodawczyń. Książka zawiera w sobie więcej opisów niż dialogów, ale nie można się przy niej nudzić. Momentami jest zabawnie, momentami groźnie, a czasami nawet wzruszająco, jednak całość można określić mianem dobrego, specyficznego humoru.

Główna bohaterka, to młoda atrakcyjna kobieta, która nie potrafi na poważnie związać się z żadnym mężczyzną. Może to jest powodem, że chętnie przyjmuje zlecenia od zaniedbanych, czy zdradzanych kobiet, postanawiając pomóc właśnie takim kobietom, które zdecydowały się na poważny związek, ale ich wybranek okazał się tylko kłamcą i oszustem. Zemsta na tych mężczyznach daje jej sporo satysfakcji. Nie mówiąc już o pieniądzach, których nie zarobiłaby pracując nadal w policji. Stara się być perfekcyjną w tym, co robi.

(…) Rutyniarstwo w jej branży nie wchodziło w rachubę. Rutynowo mogła sobie co najwyżej przeglądać mejle lub sprawdzać stan konta, ale cała reszta musiała być już odgwizdana na tip-top. (…)

Książka jest lektura lekką, łatwą i przyjemną, ale oprócz osobliwego humoru daje czytelnikowi również sporo poważnych wątków, które nie do końca są z tych w rodzaju „śmieszne”.

Na przykład wątek przyjaciółki głównej bohaterki, która żyje w związku toksycznym, w którym mąż manipulując dzieckiem stara się zrobić ze swojej żony osobę nieodpowiedzialną i wręcz niebezpieczną. Nie jest to przykład jednostkowy, niestety takich małżeństw jest sporo, o czym z pewnością niejedna osoba jest przekonana.

Sama główna bohaterka, żyjąca na krawędzi ryzyka, samotna, chociaż otoczona znajomymi i przyjaciółmi boi się zaangażować w stały związek, traktując każdego mężczyznę przejściowo. Jednak w każdym wieku kobieta pewnego dnia zaczyna tęsknić do stabilności, do czułości i pewnego rodzaju ustatkowania się.

(…) Od razu przypomniała sobie wszystkie swoje związki, z których każdemu brakowało głębi. Strona fizyczna była całkiem niezła, ale głębi emocjonalnej czy psychicznej nie było w tym za grosz. (…)

Autorka funduje czytelnikowi sporą dawkę humoru, ale nie poprzestaje na tym. W zabawny sposób opisuje również chwile grozy, które w innej powieści zapewne u niejednego czytelnika spowodowałyby gęsią skórkę, jak na przykład nietypowa scenka, momentu kopulacji pająków wpleciona w fabułę. Jest ona świadectwem tego, że wiedza, jaką posiadła autorka na temat życia pająków, jest czymś więcej niż tylko ogólną wiedzą o pająkach, jaką posiada przeciętny człowiek.

Pomysł i kreatywność na wymyślenie takiego biznesu dla kobiety, jaki stworzyła autorka wywołało we mnie pewnego rodzaju podziw. Profesja nietypowa, aczkolwiek dość dochodowa wzbudza nie tylko zachwyt, ale powoduje, że człowiek (czytaj kobieta) zaczyna wierzyć w siebie i przestaje uchodzić za „słabą” płeć.

Moim zdaniem, ciekawe okazały się również wstawki dotyczące capoeiry. Miałam kiedyś okazję podziwiać pokaz osób prezentujących tę sztukę walki, pamiętam, że byłam pod wielkim wrażeniem i podczas czytania tej książki, z łatwością potrafiłam sobie wyobrazić bohaterkę wykonującą ruchy capoeiry.

Autorka stworzyła niesamowitą postać, może odrobinę tylko mało realistyczną i pełną sprzeczności. Wykreowanie takiej właśnie osoby z pewnością jest plusem dla tej powieści. Jej zachowanie czy myślenie, to ciąg niesamowitych dawek sytuacyjnego humoru. Polubiłam główną bohaterkę, ponieważ myślenie przy niej, że kobieta to słaba płeć jest po prostu abstrakcją.

Z pewnością dla niektórych książka ta jest pewnego rodzaju bajką, szczególnie bajką dla kobiet, ale czy nie potrzebujemy czasami oderwania się od rzeczywistości i poszybowania w spektakularnych przestworzach zabawnej fikcji.

Ta książka, to krótka odskocznia od szarego życia codziennego, pełna humoru i dobrej zabawy. Nie brakuje w niej krótkich chwil grozy, a nawet chwil wzruszenia, ale ogólnie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, która ironią, absurdem i groteską potrafi rozbawić do łez.

Recenzja: http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/2019/01/facet-do-poprawki-joanna-sykat.html

Serdecznie zapraszam :)

Serdecznie zapraszam :)