Egzekucja. Odrąbać łeb Wielkiego Szatana

Melanż
2018-06-05
2018-06-05
terroryzm wojny wywiadów

Przeczytałem z ciekawości. Wszak Tomasz Turowski to postać jakby wyjęta z powieści szpiegowskiej. Komunistyczna wtyka w zakonie jezuitów, dyplomata w Hawanie i Moskwie w III RP. Miał też szczęście do bycia w ciekawych miejscach, w ciekawym czasie. W Rzymie przy wyborze kardynała Wojtyły na papieża, czy na smoleńskim lotnisku podczas katastrofy tupolewa z polską delegacją lecącą na obchody rocznicy mordu katyńskiego.

W „Egzekucji” dostajemy sprawnie opowiedzianą, choć do bóle przewidywalną historię przygotowań do przeprowadzenia zamachu na prezydenta USA. Wydawca zastrzega się, że akcja rozgrywa się w przyszłości, ale POTUS bardzo przypomina Donalda Trumpa, a i opowieści o polskich realiach politycznych bardzo przypominają teraźniejszość. I nie ma co ukrywać, że przydaje to lekturze troszkę smaczków.

O ile życiorys autora arcyciekawy, to książka jedynie poprawna. Ot, takie sensacyjne czytadło z garścią rad dla zachodniego świata Wujka Dobra Rada w epilogu.

Po przeczytaniu książki „Egzekucja. Odrąbać łeb wielkiego szatana” stwierdzam, że polscy agenci wywiadu są naprawdę uzdolnieni literacko, przynajmniej niektórzy.

Obok świetnego Vincenta V. Severskiego, poznałam właśnie nowego autora – Tomasza Turowskiego, byłego agenta polskiego wywiadu z czasów PRL i obecnych. Z Agencji Wywiadu odszedł w 2007 roku. Działał jako „nielegał”, kilka lat spędził w Zakonie Jezuitów w Rzymie i we Francji, oczywiście jako szpieg.

W swojej powieść łączy wątki rzeczywiste z fikcją literacką.

Trzech młodych polskich Tatarów z małej wsi Bohoniki na Podlasiu zostało zwerbowanych przez islamskich terrorystów. Autor dobrze pokazał schemat manipulacji oraz werbunku młodych, sfrustrowanych Europejczyków przez terrorystów w swoje szeregi, w imię nowego „lepszego życia”.

Oczywiście służby wywiadów polskiego, rosyjskiego, amerykańskiego i izraelskiego dostają sygnał, że terroryści szykują zamach w Stanach Zjednoczonych i zaczynają działać.

Powieść jest dobrym trihllerem szpiegowskim. Jest tym bardziej interesująca, że jej autorem jest prawdziwy agent naszego wywiadu. Książkę naprawdę dobrze się czyta i jest to interesująca propozycja czytelnicza dla wielbicieli tego gatunku.

Swoją drogą jestem ciekawa, czy dzisiejsze czasy koronawirusa mają jakieś znaczenie dla służb wywiadu i jak można to wykorzystać do napisania ciekawej książki szpiegowskiej. Zatem czekamy na dobrą powieść z koronawirusem i szpiegami w roli głównej.

Bardzo bliska przyszłość – osłabiona Unia Europejska przeżywa kryzys, prezydent Stanów Zjednoczonych to nuworysz i biznesmen, z czym nie może pogodzić się wielu polityków, także w jego najbliższym kręgu. Jednym z największych zagrożeń są ataki terrorystyczne, można się ich spodziewać w każdym miejscu i o każdej porze.

Szkoleniowcy islamistycznych terrorystów werbują młodych polskich Tatarów, których celem jest "Ścięcie głowy Wielkiego Szatana" (zabić prezydenta USA). Wywiady takie jak rosyjski, amerykański, polski, niemiecki i izraelski prowadzą nie do końca uczciwą grę, wymieniają się pojedynczymi informacjami, które prowadzą do dezinformacji. Każdy z wywiadów myśli o sobie i liczy na osiągnięcie swoich celów. Do gry wkracza emerytowany agent wywiadu, który wraz z członkami antyterrorystycznej jednostki likwidującej Mossadu będzie próbował powstrzymać terrorystów przed atakiem, który ma spowodować śmierć prezydenta USA. Czy mu się uda?

Książka „Egzekucja. Odrąbać łeb Wielkiego Szatana” daje dający wiele spostrzeżeń i przemyśleń o aktualnym kryzysie Unii Europejskiej przeżywającej okres wielu wewnętrznych napięć i tendencji ośrodkowych, które powodują że to ugrupowanie polityczno-gospodarcze odgrywa w światowym układzie sił rolę znacznie mniejszą, niż mogłoby odgrywać.

Serdecznie polecam osobą, które interesują się daną tematyką :)

Szkoleniowcy islamistycznych terrorystów werbują...

Powieść Egzekucja odrąbać łeb wielkiego Szatana zmyliła mnie swoim tytułem bowiem sądziłem iż chodzi o papieża, a nurtem głównym jest USA jako wielka kraina zła... tudzież utwór nie jednoznaczny dający wiele spostrzeżeń , nie chcę tutaj spoilerać , mogę jedynie dodać, takie moje osobiste spostrzeźenie, iż nie należy oceniać człowiewka po okładce tudzież wyznaniu, narodowości czy też wyglądu bowiem nie wszystko co czarne to czarne a białe jest białe....
Serdecznie polecam tą powieść czyta się ją z zapartym tchem

• Sensacyjne
  • Islam, TERRORYZM