Czołg lekki Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939

Okładka książki Czołg lekki Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939 Michał Kuchciak
Okładka książki Czołg lekki Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939
Michał Kuchciak Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
245 str. 4 godz. 5 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-08-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-15
Liczba stron:
245
Czas czytania
4 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378897286
Tagi:
czołg historia kampania wrześniowa II wojna światowa
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Podoficerowie Roch Iwaszkiewicz, Paweł Janicki
Ocena 7,0
Podoficerowie Roch Iwaszkiewicz, ...
Okładka książki Szeregowcy cz.1 Roch Iwaszkiewicz, Paweł Janicki
Ocena 7,5
Szeregowcy cz.1 Roch Iwaszkiewicz, ...
Okładka książki Czołgi i pojazdy opancerzone USA II wojny światowej Russel Hart, Stephen Hart
Ocena 7,0
Czołgi i pojaz... Russel Hart, Stephe...
Okładka książki Broń krótka cz.1 Paweł Janicki, Jędrzej Korbal
Ocena 7,0
Broń krótka cz.1 Paweł Janicki, Jędr...
Okładka książki Ciężar na pagonach. Jak bronić państwa graniczącego z Rosją Leon Komornicki, Eugeniusz Romer
Ocena 7,5
Ciężar na pago... Leon Komornicki, Eu...
Okładka książki Broń krótka cz.3 Paweł Janicki, Jędrzej Korbal
Ocena 7,5
Broń krótka cz.3 Paweł Janicki, Jędr...

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1297
1283

Na półkach: , ,

8,5/10

8,5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1193
971

Na półkach:

"Znakomita monografia"
Rzeczowe monografie czołgów to znakomita lektura na wieczór. Sięgając po książkę na wydaną przez wydawnictwo Napoleon V spodziewałem się, po opiniach innych czytelników, solidnego podejścia do tematu. Dostałem to co chciałem.
Autor na początku zastrzega, że jego publikacja nie wyczerpuje tematu i potrzebne są dalsze badania. To uczciwe. Szczególnie, że w późniejszym tekście sam zaznacza, gdzie jego wiedza do końca nie wyczerpuje zagadnienia. Zaczynamy od powstania opisywanej konstrukcji w brytyjskiej fabryce i jego losów. Później przechodzimy do tematu okoliczności zakupu czołgu Vickers 6-ton przez Wojsko Polskie. Oczywiście gdzie kontrakty i pieniądze tam u nas muszą(?) być... afery. Nie inaczej było w tym przypadku. Owe afery są związane z historią czołgu i zostały naświetlone w oparciu o liczne cytaty i dokumenty. Gdy już kupiliśmy ten czołg zaczęły się modyfikacje i konstrukcje oparte o zdobyte doświadczenia. To również bardzo ciekawy rozdział tej historii. Koncepcja wykorzystania czołgów Vickers 6-ton oraz pokojowa organizacja jednostek to następna część książki. Do tego szczypta taktyki działań oddziałów oraz zarys szkolenia. Kolejnym krokiem jest pokazanie zastosowania wozów podczas działań wojennych w 1939 roku. Jak w każdej porządnej monografii musi być opis techniczny. Kolejny rozdział jest szczegółowym opisem konstrukcji. Na sam koniec dostajemy bogate załączniki. Są wśród nich oryginalne dokumenty i wykazy np. części zamiennych. Perełka.
W książce znajdziemy zdjęcia. Oprócz nich wiele danych zamknięto w przejrzyste tabele. Działaniom zbrojnym towarzyszą mapy. Tutaj drobna łyżka goryczy: są one czarno białe. Sytuacje taktyczną zaznaczono różnicując odcień czarnego - nie jest to najlepszy pomysł. Szkoda, że zabrakło odrobiny koloru. Oprócz map znajdziemy rysunki, które przedstawiają organizacje oddziałów, jak i szczegóły techniczne czołgu. Są czytelne i pięknie wykonane.
Nie jestem wstanie ocenić merytorycznie wiedzy autora. Ale mogę wypowiedzieć się w kwestii jej przekazywania. Język jakim posługuje się pisarz jest bardzo przystępny. Książka wciąga i czyta się ją dość łatwo. Nie będą miały problemów osoby o małym stażu w referowanym temacie.
Wydanie jest jak przystało na wydawnictwo Napoleon V na wysokim poziomie. Mamy twardą oprawę i szyty grzbiet. Papier jest wysokiego gatunku i doskonale prezentują się na nim zdjęcia i rysunki.
Na naszym rynku jest niewiele solidnych monografii sprzętu używanego przez Wojsko Polskie przed 1939 rokiem. Dostajemy w swoje ręce starannie i interesująco napisaną monografię wypełniającą ta lukę. Ze swej strony polecam.

"Znakomita monografia"
Rzeczowe monografie czołgów to znakomita lektura na wieczór. Sięgając po książkę na wydaną przez wydawnictwo Napoleon V spodziewałem się, po opiniach innych czytelników, solidnego podejścia do tematu. Dostałem to co chciałem.
Autor na początku zastrzega, że jego publikacja nie wyczerpuje tematu i potrzebne są dalsze badania. To uczciwe. Szczególnie,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1157
254

Na półkach: ,

Bardzo fajny 150 stronicowy tekst. Mamy tu opis historii konstrukcji, historię zakupu, aferę tzw płyt pancernych, modyfikacje jakie strona polska dokonała w czołgu, szkolenie i organizacja pokojowa oraz działania wojenne we wrześniu 1939 roku. Potem sporo dodatków takich jak np wykaz należności materiałowych kompanii czołgów lekkich.
Nic niezwykle odkrywczego tu nie znajdziemy, autor co prawda w kilku punktach nie zgadza się z ogólnie panującymi w literaturze opiniami i datami ale są to raczej kosmetyczne zmiany. Nieco inaczej rozkłada też akcenty ale w sumie najważniejsze jest zebranie kilku-kilkunastu rozproszonych tekstów w jedną przystępną książkę.
Książka jest wydana też bardzo fajnie - okładka twarda, strony szyte, zdjęcia czarno-białe ale fajnie dobrane i dobrej jakości, sporo mapek w rozdziałach o udziale V6T w kampanii wrześniowej w zasadzie brak błędów ortograficznych. jedyne uwagi to w sumie tytuł na okładce gdzie zabrakło po w spacji i wyszło (...) w Wojsku Polskimw latach (...)", no to akurat nie powinno się zdarzać. Druga rzecz to chyba chochlik drukarski który czasem "wyrzucał" kursywę z tekstów cytowanych. Bardzo fajna praca polecam dla zainteresowanych historią wojsk pancernych.

Bardzo fajny 150 stronicowy tekst. Mamy tu opis historii konstrukcji, historię zakupu, aferę tzw płyt pancernych, modyfikacje jakie strona polska dokonała w czołgu, szkolenie i organizacja pokojowa oraz działania wojenne we wrześniu 1939 roku. Potem sporo dodatków takich jak np wykaz należności materiałowych kompanii czołgów lekkich.
Nic niezwykle odkrywczego tu nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • WW2
    1
  • Planuję kupić
    1
  • Pojazdy pancerne
    1
  • Militaria, wojskowość
    1
  • 2020
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czołg lekki Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939


Podobne książki

Przeczytaj także