Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005

Okładka książki Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005 Thomas E. Ricks
Okładka książki Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005
Thomas E. Ricks Wydawnictwo: Napoleon V historia
468 str. 7 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-08-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-15
Liczba stron:
468
Czas czytania
7 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378897231
Tłumacz:
Mateusz Grzywa
Tagi:
historia wojna w Iraku
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
193
175

Na półkach: ,

Książka, która powinna stać się podręcznikiem dla sztabów czy też zarządów firm. Rewelacyjne rozłożenie na czynniki pierwsze trzech pierwszych lat II Wojny w Zatoce Perskiej oraz okupacji Iraku ze szczególnym uwzględnieniem tej drugiej. Gdyby lektura zaopatrzona była w większą ilość mapek oraz zdjęcia to z czystym sumieniem dałbym 10.
Za idealny komentarz niech posłuży poniższy cytat, którzy powinni nad łóżkiem powiesić sobie wszyscy szefowie:
"Na wojnie strategia jest niczym latarnia oświetlająca drogę. Wobec jej braku amerykańskie wojsko miało walczyć zawzięcie i skutecznie, lecz z zawiązanymi oczami, a brak roztropnego przywództwa na samej górze, które potrafiłoby trzeźwo ocenić realia sytuacji i opracować odpowiedź, niweczył szlachetne poświęcenie żołnierzy."

Książka, która powinna stać się podręcznikiem dla sztabów czy też zarządów firm. Rewelacyjne rozłożenie na czynniki pierwsze trzech pierwszych lat II Wojny w Zatoce Perskiej oraz okupacji Iraku ze szczególnym uwzględnieniem tej drugiej. Gdyby lektura zaopatrzona była w większą ilość mapek oraz zdjęcia to z czystym sumieniem dałbym 10.
Za idealny komentarz niech posłuży...

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
47

Na półkach: ,

Autor skupia się na pierwszych dwóch latach wojny w Iraku. Uwypukla słabości US Army. Z jednej strony pokazuje z jaką łatwością Amerykanie obalili rząd Saddama Husajna, ale z drugiej strony pokazuje słabość w szkoleniu żołnierzy do wojny partyzanckiej. W latach 2003-2004 amerykańskie wojsko jak i politycy pokazali jak bardzo nie byli przygotowani do udziału we współczesnych konfliktach, gdzie pokonanie tyrana to dopiero początek a prawdziwa "wojna" zaczyna się po jego obaleniu.

Autor skupia się na pierwszych dwóch latach wojny w Iraku. Uwypukla słabości US Army. Z jednej strony pokazuje z jaką łatwością Amerykanie obalili rząd Saddama Husajna, ale z drugiej strony pokazuje słabość w szkoleniu żołnierzy do wojny partyzanckiej. W latach 2003-2004 amerykańskie wojsko jak i politycy pokazali jak bardzo nie byli przygotowani do udziału we współczesnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
920
23

Na półkach: ,

Unikat na polskim rynku. Książka rzetelnie ukazująca amerykańską armię w pierwszych dwóch latach wojny w Iraku. Doskonale napisane, fajnie przetłumaczona daje dość brutalny wgląd w sposób rozumowania amerykańskich żołnierzy w tym okresie. Polecam.

Unikat na polskim rynku. Książka rzetelnie ukazująca amerykańską armię w pierwszych dwóch latach wojny w Iraku. Doskonale napisane, fajnie przetłumaczona daje dość brutalny wgląd w sposób rozumowania amerykańskich żołnierzy w tym okresie. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1201
955

Na półkach: , , ,

Nie jest to klasyczna monografia wojny w Iraku pisana przez historyka, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, lecz praca stworzona przez dziennikarza. Już sam tytuł budzi kontrowersje i wskazuje na krytyczną postawę autora wobec Stanów Zjednoczonych, ale trzeba przyznać, że książka jest naprawdę znakomita. Ricks, jako człowiek związany z Pentagonem, świetnie odnajduje się w meandrach amerykańskiej polityki. Przedstawia poglądy, plany oraz przygotowania do wojny w Iraku na płaszczyźnie politycznej, ale też medialnej, pokazując siłę prasy, która jest w stanie wpływać na społeczeństwo (ciekawy wątek fake newsów produkowanych przez "New York Times" w celu pchnięcia Ameryki do wojny). Sama wojna jest przedstawiona w sposób kompromitujący dowództwo amerykańskich sił zbrojnych, które ruszyło do Iraku bez długofalowego planu i z kiepskimi danymi wywiadowczymi. Warto też zauważyć, że krytyczny obraz wojny w Iraku, nie jest tylko wytworem autora, lecz w swojej książce Ricks przedstawia bardzo wiele opinii amerykańskich wojskowych obciążających polityków i generalicję. Trzeba również zwrócić uwagę na mnogość źródeł użytych przez autora. Korespondent cytuje opinie, listy czy nawet maile żołnierzy do swoich wybranków serca, przedstawia reakcje prasy na poszczególne wydarzenia, korzystał z dokumentów, słuchał polityków. Podobało mi się również to, że w książce żaden żołnierz nie jest anonimowy (no, może poza cytowanymi oficerami wywiadu, którzy z wiadomych względów nie mogą się ujawniać). Mamy więc szeregowych, sierżantów, ale też generałów różnych rodzajów sił zbrojnych - piechoty morskiej, żandarmerii wojskowej czy wojsk powietrznodesantowych. Razem z tymi żołnierzami przeżywamy zamachy terrorystyczne czy śmierć towarzyszy broni. Ricks sporo miejsca poświęca również kwestii morale, pokazuje w jaki sposób dowódcy radzili sobie ze śmiercią podwładnych itp. Nie ma tutaj też "świętych krów", bo Ricks nie boi się przedstawiać ciemnych plam amerykańskiej obecności Amerykanów w Iraku jak choćby tortury na więźniach w Abu Ghurajb.
Jak na współczesny konflikt to książka jest dosyć stara, bo powstała w 2006 roku. Warto po nią sięgnąć, choćby po to, żeby dowiedzieć się jak wygląda nowoczesne pole walki. Jeśli miałbym szukać minusów, to szkoda, że Ricks się pokusił się o jakąś szerszą perspektywę, jeśli chodzi o koalicję międzynarodową wspierającą Amerykanów. Dominuje tutaj jednak punkt widzenia amerykocentryczny, co zresztą nie jest jakoś szczególnie zaskakujące (o Polakach są ze trzy fragmenty). Książka posiada indeks oraz dwie mapy, na minus trzeba jednak zaliczyć wydawnictwu sporą liczbę literówek.

Nie jest to klasyczna monografia wojny w Iraku pisana przez historyka, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, lecz praca stworzona przez dziennikarza. Już sam tytuł budzi kontrowersje i wskazuje na krytyczną postawę autora wobec Stanów Zjednoczonych, ale trzeba przyznać, że książka jest naprawdę znakomita. Ricks, jako człowiek związany z Pentagonem, świetnie odnajduje się w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
164
79

Na półkach:

Thomas Ricks zabrał się za analizę totalnego burdelu, jakim były działania w Iraku. Dziwię się, że nie zwariował, a wręcz przeciwnie. Był w stanie wysnuć z tego wnioski i wskazać błędy oraz winowajców zaistniałej sytuacji.
Wraz z każdym kolejnym rozdziałem moje usta otwierały się coraz szerzej, wyrażając totalne zdumienie. Autor raz po raz punktował braki logiki, złe odpowiedzi, brak planów dla regionu, a na koniec pozwolił sobie wysnuć przypuszczenia odnośnie przyszłości zarówno kraju, jak i regionu, gdyż nie wolno nam zapominać, że tak naprawdę OIF to nie tylko działania dla Iraku, to działania, które wpłynęły na cały Bliski Wschód. Na szczęście jego najbardziej koszmarna wizja się nie potwierdziła.
W tym miejscu chciałbym też wyrazić ogromny podziw dla autora, który przekopał się przez, jeśli dobrze pamiętam, 32 tysiące stron dokumentów, aby móc jak najbardziej wiarygodnie przedstawić opinię.
To jest książka, której potrzebowałem, gdyż do OIF mam bardzo osobisty stosunek. To była druga wojna, którą śledziłem na bieżąco (pierwszą była operacja Enduring Freedom - Afghanistan). Zaczytywałem się wtedy czasopismami militarnymi, ale człowiek, który wkroczył dopiero w wiek nastoletni nie miał jeszcze odpowiedniego rozumu, by to pojąć.
Ale jak każda beczka miodu, tak i ta zawiera łyżkę dziegciu. Polskie wydanie sprawia wrażenie zrobionego na odwal się. To znaczy okładka jest prześwietna, czcionka wygodna, tłumacz pozwalał sobie na pewne przypisy w miejscach, w których oddanie specyficznej gry słów byłoby niemal niemożliwe (a jako tłumacz z wykształcenia wiem, jaka to czasami jest katorga),jednak zawaliło coś innego. Korekta. Literówki są normą, a i zdarzają się miejsca, w których trzeba wracać, by domyślić się brakującego słowa (na szczęście te są wyjątkiem).
Jednak uważam, że warto się zapoznać z książką Ricksa, pomimo tych błędów polskiego wydawcy.

Thomas Ricks zabrał się za analizę totalnego burdelu, jakim były działania w Iraku. Dziwię się, że nie zwariował, a wręcz przeciwnie. Był w stanie wysnuć z tego wnioski i wskazać błędy oraz winowajców zaistniałej sytuacji.
Wraz z każdym kolejnym rozdziałem moje usta otwierały się coraz szerzej, wyrażając totalne zdumienie. Autor raz po raz punktował braki logiki, złe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
52

Na półkach: ,

Bardzo krytyczne spojrzenie na wojnę w Iraku - druzgocący przegląd zaniedbań, jakich dopuściła się administracja Busha oraz dowództwo armii. Książka została wydana w USA w 2006 roku i w jej ostatnim rozdziale autor snuje kilka ponurych prognoz dotyczących przyszłości Iraku - teraz, po 12 latach, dostając do ręki polskie tłumaczenie mamy okazję się przekonać, jak prorocze były te przewidywania. Książka została ładnie wydana (twarda , porządna okładka),niestety korekta zawaliła sprawę, bo w treści roi się od literówek, niekiedy pominięte są też pojedyncze wyrazy. Niemniej poza tą kosmetyką jest to bardzo dobra pozycja, polecam.

Bardzo krytyczne spojrzenie na wojnę w Iraku - druzgocący przegląd zaniedbań, jakich dopuściła się administracja Busha oraz dowództwo armii. Książka została wydana w USA w 2006 roku i w jej ostatnim rozdziale autor snuje kilka ponurych prognoz dotyczących przyszłości Iraku - teraz, po 12 latach, dostając do ręki polskie tłumaczenie mamy okazję się przekonać, jak prorocze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    14
  • Historia
    4
  • NapoleonV
    2
  • Bliski Wschód
    2
  • Współczesność
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ebook
    1
  • Niesamowite książki
    1

Cytaty

Więcej
Thomas E. Ricks Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne