Wojna trojańska

powieść historyczna
Wiedza Powszechna
1988-01-01
1988-01-01

Książka jest na swój sposób chaotyczna i z początku nie bardzo wiadomo, jaki Autor miał cel pisząc ją. Nie jest to na pewno historia wydarzeń tytułowej wojny, choć wiele z nich jest opisanych dość szczegółowo. Często nie po kolei; z początku to razi, ale później taki nieco felietonowy styl nabiera sensu, gdy już pogodzimy się z tym, że nie wszystkie wydarzenia poznamy.
Książka opisuje różne wątki z historii wojny trojańskiej, próbuje je odnieść do innych źródeł, zarówno literackich (w tym spoza kultury hellenistycznej),jak i archeologicznych (pod tym kątem jest już pewnie sporo nieaktualna, ale wciąż ciekawa). Ja odczułem niedosyt, że tak mało. Chcę więcej i może tak miało być (sugeruje to trochę epilog): poczytałeś, to teraz sobie poszukaj więcej na własną rękę.
Wydaje mi się, że mimo wszystko szkoda, że nie ma opisanej całej wojny trojańskiej (od sądu Parysa aż chyba do końca "Eneidy"?) i ewentualne komentarze czy uwagi można by umieszczać chronologicznie do kolejnych opisywanych wydarzeń.
Raziły mnie "przetłumaczone" na prozę fragmenty "Iliady"; zabieg ten byłby właśnie dobry, gdyby Autor zechciał wszystkie wątki opisywać dokładniej. Tutaj z jednej strony dostajemy dużo w pewnych tematach, ale w innych - niewiele. Mało odwołań do późniejszych utworów (o dramacie Jana Kochanowskiego kilka zdań zaledwie). A szkoda, bo do współczesnych utworów (czy poematów, czy sztuk teatralnych) odniesień jest sporo, a podjęte próby tłumaczenia ewentualnych rozbieżności bardzo ciekawe.
Może po prostu za dużo oczekiwałem od książki, może chciałem, żeby była ona tym, czym nie jest - w takim razie jest to moja wina, a więc również moje rozczarowanie, którego nie mogę zwalczyć. Zepchnę jednak na Autora część tej winy - tytuł powinien brzmieć "O wojnie trojańskiej", "Tło wojny trojańskiej", "Wybrane zagadnienia wojny trojańskiej" itp.
Ze względu na "skakanie" Autora po wątkach uważam, że do lektury konieczna jest znajomość przynajmniej "Iliady" i pobieżna znajomość mitów greckich.
Myślę, że z dobrym nastawieniem i świadomością, czym ta książka jest a czym nie, będzie można sporo wynieść i miło spędzić czas przy lekturze.

Krawczuk rozpracowuje temat na dwóch płaszczyznach: mitologicznej oraz historycznej. Przez całą książkę mity przenikają się z faktami a śmiertelnicy z bogami.

I tak z jednej strony autor dokonuje dogłębnej analizy Homerowej Iliady podając różne wersje legend o każdym znaczącym uczestniku konfliktu. Poznajemy więc mitologiczne pochodzenie Heleny, Hektora, Priama czy szczególnie szeroko Achillesa.

Z drugiej strony Krawczuk wykonuje także syzyfową pracę historyka. Zaczyna od nakreślenia ram czasowych epok greckich to jest mykeńskiej, archaicznej, klasycznej aby czytelnikowi łatwiej było poruszać się w temacie. Wykorzystując aktualne w tamtym czasie badania archeologiczne, oraz dostępne pozostałości kultury materialnej stara się umiejscowić w czasie wydarzenia o których czytamy w Iliadzie. Jeden rozdział jest także poświęcony dokładnej analizie całej dostępnej nam wiedzy na temat samego miasta Troi czy Ilion, jego dziejów poprzedzających wojnę oraz tych późniejszych.

Książkę jak najbardziej polecam czyta się ją przyjemnie i chociaż mitologii jest tutaj nieco więcej niż historii można się sporo dowiedzieć.

Myślałam, że zejdzie mi dłużej, ale Krawczuk napisał to bardzo przejrzyście i płynnie, więc czytało mi się z wielką przyjemnością.

Fajną sprawą jest przeczytać to po lekturze "Iliady" Homera. "Odysei" chyba też - nie wiem, tej nie czytałam.
Wszystkie niejasności, które mi się napatoczyły przy czytaniu Homera zostały rozwiane.

A poza tym, uwielbiam historię starożytną, więc czytałam z wypiekami na twarzy.

A poza tym, uwielbiam historię starożytną,...

Na półkach: , , , , , ,

Mit trojański stanowi jedną z najważniejszych opowieści kultury antycznej i jako taki budził od zawsze zainteresowanie wielu dyscyplin naukowych. Krawczuk w "Wojnie trojańskiej" podchodzi do tej tematyki właśnie z takiej interdyscyplinarnej perspektywy. Wprawdzie opiera się przede wszystkim o tekst "Iliady", ale w swojej opowieści sięga też do innych utworów cyklu trojańskiego (choćby do nieprzełożonych na język polski "Posthomerica" Kwintusa ze Smyrny),do wykopalisk archeologicznych, do znalezisk epigraficznych. Porusza na przykład takie wątki jak pismo linearne B, czy nurt badań nad epiką zapoczątkowany przez Milmana Parry'ego. Krawczuk w swoim stylu wydobył wiele motywów i postaci znanych z literatury antycznej, przypomniał o różnych dawnych poetach i zapomnianych wersjach mitów. Dla zainteresowanych mitologią i Homerem, z pewnością będzie to interesująca lektura.

Tomasz Babnis

Historia wojny trojańskiej i odkryć archeologicznych opisana przez profesora Krawczuka. Po prostu, pozycja obowiązkowa. I to by było na tyle.

• Historyczne
  • Historia starożytna
  • Moja biblioteczka
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Wojna trojańska