Nędznicy. Tom 1

2018-09-19
praca zbiorowa
literatura francuska
Inne

Książka bardzo trudna w ocenie. Z jednej strony przegadana do granic absurdu: autor ochoczo zbacza z fabuły w wielopiętrowe dygresje, pozostawiając czytelnika daleko w tyle. Z drugiej strony każda strona wypełniona jest pięknym językiem, a z dygresji, choć denerwujących w dzisiejszych czasach wszechobecnych skrótów i form nieprzekraczających 160 słów, wyłowić można prawdziwe perły.
Kto lubi taką niespieszną lekturę, niech zamieni ocenę z 7 na 10.

Nie pociągają mnie ani polityka, ani historia, więc momentami się niestety wynudziłam, ale tę powieść i tak będę polecać na lewo i prawo.

Porusza bardzo ważne tematy i pociąga za odpowiednie sznurki w sercu. Jest napisana tak, jak nikt inny nie pisał, styl autora jest po prostu niesamowity. Przyjazny, ciepły. Przeplatające się losy bohaterów bardzo, bardzo mnie wciągnęły a zakończenie wzruszyło do łez. Znam mnóstwo autorów i mogę śmiało powiedzieć, że nikt tej historii nie pociągnąłby tak jak Victor Hugo.

Ta książka do klasyka i uważam, że każdy powinien ją przeczytać.

Drugi Tom mojej ulubionej powieści. Książka idealne trafiła w moje preferencje. Zwieńczenie historii tych niezwykle ciekawych bohaterów było niesamowite.

Dla mnie jest to książka życia. Idealnie trafiła w moje preferencje. Autor ukazuje złożoność ludzkiej psychiki i postaw jakimi oni się kierują. Polecam każdemu.

Gdy czynię źle, śni mi się polna droga. Złoto. Śnię, że się ukrywam, ubrany za galernika. Gdy kogoś zawiodę, śnię karczmę. Karczmarz i kobieta. Nie są to dobrzy ludzie.
Ktoś wrażliwszy ode mnie powiedział: czytaj synu. Gdy dorośniesz. Nie wcześniej. Czytałem więc, wciąż za wcześnie. Przemokłem głęboko, nieodwracalnie. Gdybym czytał dziś, mając skorupę, dobro i piękno by mnie nie objęły. Nie śniłbym galernika i karczmy. Broniłby mnie przed pięknem twardy pokrowiec dorosłości. Wtedy byłem bezbronny. Przemokłem Nędznikiem od Hugo. Jego rozmową z wyrzutem sumienia. Nie pozwoliła zasnąć do rana. Ni jemu, ni mnie. Chroniliśmy się parasolem, rozłożonym niewinnością Kozety.
Dobro i piękno. Banalne, prawda? Dziękuję, wrażliwsza ode mnie osobo. Broń piękna i dobra. Wspólnie z Hugo. Tam.

Gorąco polecam. Nie znajduję słów na wyrażenie oszołomienia lekturą. Oratorstwo i płynność poprowadzenia przepastnej historii absolutnie mistrzowska.

Na półkach: , , , , , ,

Drugi tom w większości nie był już tak zaskakujący, bardziej historyczny jest, ale końcówka to po prostu wisienka na torcie. Smutna książka, o tym jak czasem ludzie z wyrokiem są napiętnowani chociaż w rzeczywistości zmienili się lub popełnili przestępstwo z biedy. Czasem druga szansa, miłość i przebaczenie sobie oraz drugiemu człowiekowi jest ulgą lub szczęściem, na które czeka się całe życie. Książka życia. Jedna z moich ulubionych.

Dziś żałuję,że nie czytałam wcześniej. Mimo,że to okrojone wydanie jestem przekonana,że całość jest jeszcze lepsza. Dziś się już tak nie pisze.

Jak zwykle książka dużo lepsza od filmu🥰 Bardzo mi się podobała, były momenty które się troszkę dłużyły jednak za całokształt to piękna powieść, pierwsze dwa tomy przeczytałam jednym tchem a ostatni mnie zaskoczył bo zakonczenie było inne niż niż się spodziewałam po obejrzanym filmie.

Top topow

Top topow