Nędznicy. Tom 1

1994-01-07
praca zbiorowa
literatura francuska
Inne

Klasyka francuskiej i światowej literatury. Wielowątkowa powieść o przemianie Jeana Valjeana i braku jej zrozumienia przez inspektora Javerta, miłości Mariusza i Kozety oraz życiu społecznym w ponapoleońskiej Francji.
Przemiana głównego bohatera jest konsekwentna, a pomimo tego nie znajduje zrozumienia u innych. Do końca część postaci podejrzewa Valjeana o delikatnie mówiąc niezbyt uczciwe uczynki. Dzięki temu fabuła się nie nuży, a czytelnik musi być przygotowany na ciągłe zwroty akcji.
Jak w wielu XIX-wiecznych powieściach mamy elementy krytyki porządku społecznego, skazującego na nędzę takie osoby jak Fantyna czy Kozeta, a dającego możliwości „dorobienia się” pierwszym opiekunom tej ostatniej. Wreszcie strażnikiem tego porządku jest Javert, owładniętym myślą schwytania zbiegłego galernika, mimo iż ten jest już zupełnie innym człowiekiem (a w jednym z epizodów swojego życia – bardzo zamożnymi szanowanym).
Jak w każdej ówczesnej powieści musiał istnieć wątek romansowy, z obowiązkowymi komplikacjami i przeciwnościami losu oraz tło, w postaci wydarzeń historycznych. O sile wyobraźni Hugo świadczy też fakt, że jedna z drugi- czy trzecioplanowych postaci – Gavroche – na stałe weszło do kultury europejskiej i języka francuskiego. Powieść należy też do najczęściej ekranizowanych i adaptowanych, m.in. na musical. Nie bez powodu.

Klasyka, fragmentami nieco nużąca. Nierówna narracja - długie, szczegółowe opisy przeplatane rozdziałami opartymi tylko na dialogach. Ekranizacje filmowe i serialowe wydobyły z tej powieści to, co najlepsze - wątek Kozety, Gavroche`a, Jana Valejeana, Mariusza, Javerta. Dla młodego czytelnika partie wprowadzające w politykę Francji w XVIII wieku mogą okazać się nie do przejścia, ja czasami je kartkowałam. Na pewno książka zawiera dużą dawkę wiedzy o historii i układach społecznych tamtych czasów. "Nędznicy" zostali napisani według klasycznych reguł: ekspozycja, rozwinięcie, perypetie, punkt kulminacyjny, zakończenie. Są też motywy konieczne dla powieści awanturniczo - obyczajowej - tło społeczne, bohaterowie z różnych warstw, maskarady z imionami, osobowościami, pogonie, ucieczki, zdrady i miłość.
Wymagająca lektura, ale ciekawa.

Jak dla mnie to ,, Mistrzowskie Arcydzieło ‚trochę późno wzięłam się za ta książkę , ale nie żałuje

Arcydzieło literatury francuskiej i oczywiście klasyka powieści. Przeczytałem ją po raz pierwszy w 2005 roku (wydanie dwutomowe z 2004) wracam do niej kilka razy w roku już od tylu lat. Powieść wielowarstwowa, druzgocąca; niskie instynkty, ciemnotę, nędzę duchową, ustroje polityczne np. rojalistyczny, materializm, biurokracje oraz głupotę ludzką.

Konstrukcja i koncepcja są przepiękne, jednak to co człowieka porusza do szpiku kości, to po prostu styl pisarza. W moim przypadku, powieść stała się czymś w rodzaju objawienia lub apogeum kunsztu pisarskiego. Oczywiście można pokusić się o skrócone wydanie, jednak z oryginału, dzięki wielu dygresjom i analogiom można o wiele więcej dowiedzieć się o życiu ludzi tamtej epoki, architekturze Paryża oraz szerzej spojrzeć na efekt rewolucji francuskiej na społeczeństwo. Zatem niecierpliwy czytelnik może mieć problem.

Autor, używa stylistyki, która trafia głęboko do serca. Opisy bohaterów, ludzi, okoliczności oraz otoczenia są przepiękne. Jednak, kiedy autor opisuje głębię ludzkich serc, ich duchowy stan, przekrój sumienia dochodzi do swoistej syntezy i symbiozy między autorem i czytelnikiem. Tutaj chciałbym się odnieść np. do wspaniałego opisu stanu ducha Jana Valjeana jako Medeleine (Burza pod czaszką), lub o wile wcześniej ujętej genezy duchowej przemiany galernika, oczywiście to tylko mały procent tego co was czeka. Kiedy czyta się tę walkę sumienia, ten styl, polot pisarski doznaje się jakiegoś swoistego rodzaju uduchowienia. To uczucie jest nie do opisania! Zdarza mi się dość często, przyznaję, że niektórych fraz uczę się na pamięć, robię notatki, po prostu mam czasami potrzebę wyrażania myśli w stylu autora, tak piękne są te frazy. Czy to snobizm? raczej nie, po prostu Hugo przełamuje wszystkie systemy ochronne i rozgaszcza się na dobre w twojej psychice a może nawet w DNA!
Dziś wiem już na pewno, ta powieść zostanie ze mną do śmierci!

Proszę: nie szukaj szczegółowych recenzji dotyczących fabuły by zbadać, czy się opłaca. Jeśli lubisz czytać monumentalne powieści o ludzkich losach, miłości, zdradzie, fanatyzmie, z domieszką historii oraz psychologii to po prostu wykup sobie czas i rozpocznij czytanie …. A może nawet i nowe życie?!

Konstrukcja i koncepcja...

To ten rodzaj książek, gdy mówisz sobie „jeszcze jeden rozdział” i nagle realizujesz, że już ja przeczytales/as.
Wspaniała opowieść, wzruszająca i wywołująca mnóstwo emocji.

Wspaniała opowieść, wzruszająca i wywołująca mnóstwo emocji.

Dzieło, które poruszało we wczesnej młodości, porusza i dziś.

A bynajmniej nie zestarzało się tak, jak np. przydarzyło się to opowiastkom Julesa Verne’a.

Bo chodzi w nim o najważniejsze ludzkie wartości – poczucie sprawiedliwości i sumienie, czyli coś, co jest w każdym (no dobra, prawie w każdym) z nas. Nawet w najpodlejszym policyjnym agencie…

BTW: Jean Valjean wydaje się nie tylko symboliczną ofiarą oficjalnej państwowej zasady: ”zero tolerancji – jak najsurowsze kary za wszystko” , którą dziś jakieś „mniej niż zero” usiłuje wprowadzać bocznymi drzwiami do polskiego prawa..

Dzieło, które poruszało we wczesnej młodości, porusza i dziś.

BTW: Jean Valjean wydaje...

Znakomita książka, choć autor ma tendencje do niekiedy bardzo długich dygresji

Znakomita książka, choć autor ma tendencje do niekiedy bardzo długich dygresji

Arcydzieło!!!

Arcydzieło!!!

Jak dobrze, że nie zniechęciłam się początkowymi rozdziałami ,,Nędzników” i przebrnęłam dalej! Niesamowita historia Valjeana, Fantyny i Kozety tak chwyciła mnie za serce, że chylę swoje czoło przez Wiktoriem Hugo i jego kunsztem. A zakończenie powieści to chyba jedno z najbardziej wzruszających zakończeń w historii literatury.

ARCYDZIEŁO!!!

ARCYDZIEŁO!!!