Inny wariant życia

2018-09-17
2018-09-17
9788381192248
zdjęcia życie romans

Piękna i poruszająca historia. Piękny literacki język. Nic w niej nie jest przewidywalne, więc nagłe wydarzenia zaskakują nawet szokują. Świetnie wpleciona wróżka. Sama poszłabym do takiej. ;)
Trzeba przygotować chusteczki... ale całość utrzymana jest w pozytywnym tonie. Bardzo realistyczna powieść naładowana emocjami. Różnobarwność życia. Polecam całym sercem.

Piękny język. Początek spokojny - szkolne lata Izy i Janusza, ich wielka miłość, wspólnie spędzany czas, wycieczki i wykopki szkolne, studniówka, matura... marzenia o studiach, wyjeździe z małego miasteczka.
Iza przegląda stare zdjęcia i wszystko wraca...
A potem następuje istna eksplozja wydarzeń. Nie wszystkie plany mogą spełnić, niektóre muszą odłożyć na później. Tak już w życiu jest, że los wymyśla dla nas zupełnie inny wariant życia - i co wtedy??
Nie spodziewałam się, że w tej niezbyt grubej książce aż tyle się zadzieje. Są konie i wielka miłość "koniarzy", dojrzałych ludzi, po przejściach. Jest wróżka, a jej słowa wiele razy wybrzmiawają to tu, to tam. Czy spełnią się jej wizje? Tego już sami musicie się dowiedzieć, czytając książkę, ja Wam nie powiem. :)
Jest przepięknie opisany ślub humanistyczny. Tak autentycznie, że czułam, jakbym tam była, w tej bajecznie udekorowanej altanie, nad jeziorem, na molo. Bajka! Nie wiedziałam, że taki ślub można mieć u nas... mistrz ceremonii, przysięga małżeńska pisana przez młodych, nie narzucona przez tradycję. Wszystko inne, tak jak sobie młodzi zażyczyli, niestandardowo.
Jest zdrada, tragedia, i mały chłopczyk, łapiący za serce. I zawieszenie między przebaczeniem a chęcią ucieczki na koniec świata. Jest radzenie sobie po stracie bliskiej osoby... głęboko autentyczne, prawdziwe. Wzruszałam się.
Polecam gorąco. To przepiękna historia. I nie myślcie, że kilka stron do końca książki, to już koniec historii... bo na samym końcu znów zaskoczenie! I to jakie. Grażyna Mączkowska nie wyjaśnia, nie opisuje skutków tego, czego się dowiemy. Zostawia nas z tą wiedzą... co ja bym zrobiła, gdybym dostała taki list? Gdybym dowiedziała się, że żyłam kilkadziesiąt lat w niewiedzy?
Książka na zawsze zostanie w mojej pamięci. Jest cudna.

Iza przegląda stare zdjęcia i wszystko wraca...

Każdy z nas pragnie bliskości. Ale dlaczego to budujące uczucie czasem po prostu wypala? Hmmm, dlaczego nagle przestajemy się kochać? Co jest przyczyną, że emocje gasną, słabnie nasze uczucie, które kiedyś było takie gorące? Co jest tego przyczyną? Przecież związek oparty na miłości powinien pozostać niezniszczalnym azylem bezpieczeństwa. Bohaterowie książki Grażyny Mączkowskiej Iza i Janusz przecież wiedzą czym jest miłość. Zakochali się w sobie jeszcze w liceum. Mieli swoje plany, marzenia i z nadzieją patrzyli w przyszłość. Niestety los chciał inaczej.
Zniweczył to co kiedyś wydawało się nie do zniszczenia, ich najdoskonalsze plany. Pozostaje im powziąć inny wariant życia, albo walczyć z nim.

Przekonajcie się o tym, sięgając po tę książkę. Przepiękna historia.

Dzisiaj o 21:40
Przeczytałam wszystkie książki Grażyny Mączkowskiej i do jakich dochodzę wniosków? Autorka w swojej twórczości porusza trudne tematy, których w życiu każdego człowieka jest niemało. Każdy chciałby wieść spokojny, jednostajny byt, bez fajerwerków i przewrotów. Tymczasem koleje losu płatają nam różne niespodzianki, że nawet w snach o takie trudno. "Inny wariant życia" to najnowsza książka Autorki z gatunku społeczno-obyczajowych. Bohaterowie to zwyczajni ludzie, tacy jak my, nasi sąsiedzi, czy znajomi. Wczesna miłość, szybki ślub, wspólne życie...Ot, codzienność, szara - powiedziałabym. Jednakże czasem jedno niewielkie, a może wielkie wydarzenie w życiu człowieka, jeden błąd, pomyłka, zapomnienie ileż potrafią zmienić, postawić na głowie, czy zmusić do refleksji. Ile jest w naszym życiu sytuacji, kiedy urażeni, zawiedzeni czy dotknięci postawą drugiej osoby chcielibyśmy odciąć się, rzucić wszystko w diabły, zerwać więzi, wyjechać, porzucić? Jestem pewna, że w małżeństwie, związku partnerskim często dochodzi do różnorodnych kryzysów. Lżejszych, poważniejszych, ale zawsze... Wiedzeni chęcią odwetu, często tracilibyśmy nasze najcenniejsze życiowe dobra - rodziny, współmałżonków, partnerów. Książka udowadnia, że wcale tak nie musi być, bo można po prostu wybrać "inny wariant życia". Autorka, bez zbędnego moralizatorstwa, pokazuje, jak ważne jest przebaczanie i zapominanie. Po raz kolejny prezentuje czytelnikom, jak słaby i ułomny może być człowiek, jak bardzo jego naturze przypisane są błędy i potknięcia. Przesłanie książki jest optymistyczne. Nasze życie, gdzieś tam, na którymś jego zakręcie, wcale nie musi kończyć się katastrofą. Jego plan może zostać zmieniony, "przedrukowany" i realizowany w innej wersji. Dlaczego nie? Polecam lekturę książki "Inny wariant życia"

Dzisiaj o 21:40

"Inny wariant życia" opowiada historię Izy i Janusza, którzy są ze sobą od liceum. Iza przegląda album ze zdjęciami i wspomina ich młodość, małżeństwo, wychowywanie dzieci, aż do dzisiejszych czasów, a także pokazuje nam historie związków najbliższych jej osób.

"Czuła się zawieszona między żałowaniem tego, czego nie przeżyli, choć planowali, a radością tego, co przeżyli. Wtedy naszła ją myśl, że nie powinna być zawieszona - po prostu, przeżywają inny wariant życia."

Książka ta na 210 stronach zawiera naprawdę sporo treści. Czytało mi się ją dość ciężko, chociaż tematyka tylko momentami była trudna, a przez większość czasu raczej były to dość lekkie wspomnienia. Wpływ na moje odczucia z pewnością miała narracja trzecioosobowa, która totalnie nie pasowała mi do opisywania wspomnień - o wiele lepiej by było, gdybyśmy poznali historię z perspektywy Izy bezpośrednio, a nie tylko pośrednio.

Wspomnienia zawarte w tej książce pokazują nam, że życie nie zawsze układa się tak, jak sobie to wymarzymy, ale to wcale nie znaczy, że jest przez to gorsze. Jest to po prostu inny jego wariant, który może okazać się równie satysfakcjonujący. Książka ta pokazuje takie najbardziej realne życie, w którym każdy z nas może się odnaleźć. Każdy z nas ma pragnienia, marzenia, cele, a także każdy z nas w swoim życiu przechodzi przez etapy radości, rozczarowania, smutku, wybaczania, także myślę, że na jakimś etapie każdy może w tej pozycji znaleźć coś, co go dotyczy.

Bardzo fajnym zabiegiem jest pokazanie, jak wyglądają związki osób, z którymi główna bohaterka ma do czynienia. Każda z tych par jest inna praktycznie pod każdym względem - każda ma inne problemy, oczekiwania - co również nam pokazuje, że nie istnieje tylko jeden idealny model życia, ponieważ dla każdego jest dobre co innego, a niektóre trudne sytuacje zmuszają nas do podejmowania naprawdę ciężkich wyborów.

Książka w 100% nie spełniła moich oczekiwań, począwszy od okładki, a skończywszy na narracji, jednak sama treść wydaje mi się bardzo wartościowa. Ja doceniam tę pozycję przede wszystkim za to, że uczy przebaczania, a także tego, jak ważna jest rodzina, więc jeśli szukacie czegoś skłaniającego do refleksji, to mogę Wam polecić tę powieść.

Recenzja znajduje się również na moim blogu:

W powieści są szczęśliwi ludzie, bo w porę zrozumieli jak ważne jest przebaczanie. Jest mnóstwo miłości i ciepła. Jest tragedia, i zaskakujące wydarzenia. Jest szczęśliwe zakończenie.
W Innym wariancie życia jest wiele zaskakujących wydarzeń. Zarówno tych pięknych jak i tragicznych. Te drugie spadają na czytelnika nagle, bez przygotowania. Szokują i wzruszają do łez.

W opowieści Grażyny Mączkowskiej jest pewna swoistość, a nawet bardzo bliskie obrazy minionego czasu. Czytając ma się ochotę otworzyć swoje albumy i cofnąć się pamięcią do przeszłości. Ma się ochotę poskładać własne puzzle życia. I w życiu właśnie przychodzi taki moment, w którym dokonujemy poniekąd pewnych podsumowań, rozrachunków samych ze sobą, z wyborami, jakich dokonaliśmy, czy ścieżkami, jakie obraliśmy.

Autorka w swej krótkiej, ale jakże emocjonalnej opowieści buduje obrazy tego, co było, przeszłości zamkniętej w zdjęciach. To opowieść o rozkwitającej miłości, wybojach losu, który potrafi ewidentnie podłożyć nogę i skutecznie uniemożliwić posklejanie własnych marzeń i pragnień. To opowieść niezwykle sentymentalna, swojska, bliska wielu kobietom, bo takich osób - kobiet, jak Iza jest wiele. Powieść o tym, że czasami inne warianty niwelują założone plany.

Inny wariant życia to pisana prosto, ale sugestywnie i emocjonalnie opowieść o prawdziwości życia, odsłaniająca jego wszelkie płaszczyzny, pokazująca przewrotność i parabolę uczuciowo – afektywną. To powieść, w której przejrzy się mnóstwo czytelników, znajdzie wiele podobieństw i osobliwych czynników. Powieść, jak sentymentalny powrót wstecz, która pokazuje pewne zależności. Czasami wystarczy pogodzić się z tym, co było i jest. Czasami warto wybaczyć, by być w zgodzie ze sobą. Zrobi na Was wrażenie! Na mnie zrobiła. Odnalazłam w niej dużo elementów bliskich mojemu sercu! Polecam!

• Przeczytane 2023
  • Polscy autorzy