Język C# w 7 dni. Solidne podstawy programowania obiektowego

Okładka książki Język C# w 7 dni. Solidne podstawy programowania obiektowego Gaurav Aroraa
Okładka książki Język C# w 7 dni. Solidne podstawy programowania obiektowego
2018-08-10
Piotr Rajca
C#

Absolutnie nie polecam nikomu tej książki, jest to po prostu strata pieniędzy

Na samym początku czytamy o autorze, że jest licencjatem z działu informatyki oraz posiada wiele certyfikatów, które mają nas przekonać, że autor wie o czym pisze. No cóż...
Ogólnie książka jest podzielona na 7 rozdziałów, które w rozumieniu autora powinno przerabiać się 1 rozdział - 1 dzień. Pomysł nawet ciekawy, ale wykonanie fatalne. I tak dzień pierwszy (Rozdział 1) polega na zainstalowaniu .Net Framework - żadnego programowania O.o'! Zainstaluj program i idź spać, broń Cię Boże, abyś go włączył – to możesz zrobić 2 dnia -_-‘
Rozdział 2 zawiera historie o C#, ogólne rozeznanie po .Net Framework oraz pierwszy program, te informacje spokojnie można by było zawrzeć w rozdziale 1.
Nie będę omawiał każdego rozdziału po kolei, ponieważ nie ma sensu tego robić. Ogólnie struktura książki powinna być dogłębnie przebudowana, no bo jak wytłumaczyć, że typy zmiennych (string, long itd.) są omawiane dopiero na 54 stronie (cała książka ma 253 stron). Zdaniem autora ważniejszą informacją na początku książki jest przedstawienie słów kluczowych i identyfikatorów - wszystkich jednocześnie. Moim zdaniem jest to fatalne rozwiązanie, lepiej jest napisać kod i omówić na podstawie tego kodu słowa w nim użyte. Niż po prostu rzucić w czytelnika wszystko i "radź sobie". Tu też dochodzimy do mojego największego zarzutu odnośnie książki - przepisanie kodu jaki jest w książce do .Net Framework nie działa, przykład:
Autor posługuje się kodem WriteLine, choć poprawna konstrukcja to Console.WriteLine. Użycie WriteLine można stosować jedynie kiedy na początku programu wpisze się "using static System.Console", ale autor książki o tym nawet nie wspomina co może wywołać frustracje dla nowych chcących się nauczyć programowania adeptów.
Kolejnym moim zarzutem, który jest już bardziej ogólny i nie dotyka tylko tej książki, jest sens ściągania .Net Framework (parę giga),aby pisać programy na konsole? Rozumiem, że jakoś trzeba zacząć, ale takie rzeczy powinny być ujęte maksymalnie do 3 rozdziału w którym będziemy znać podstawy typów zmiennych i mamy już przerobione pętle. Kolejne rozdziały powinny dotyczyć WPF, optymalizacji kodu lub otwieranie innych programów z poziomu kodu. No bo nie ma co się oszukiwać, ale aktualnie praktycznie nikt nie wykorzystuje konsoli jako podstawy aplikacji.
Książka ta trafia do mojego kosza na śmieci podpisanego „Książki na które zmarnowałem pieniądze”. Zajmie zaszczytne miejsce zaraz za książką Marcina Lis „C#. Ćwiczenia. Wydanie III”

Absolutnie nie polecam nikomu tej książki, jest to po prostu strata pieniędzy

• Informatyka
  • Informatyczne
  • 1. Na własność
  • Posiadam ebook
  • Edukacyjne

Dodaj cytat z książki Język C# w 7 dni. Solidne podstawy programowania obiektowego