Na prowincji

klasyka
Czytelnik
1965-01-01
1951-01-01

Szkoda, że nie przeczytałam tej książki 17 lat temu, mając jak bohaterka lat 17 i straszny bałagan w głowie. Nie pamiętam już co wydarzyło się nad Niemnem... tego co działo się na prowincji nigdy nie zapomnę.

"Na prowincji" to typowa powieść tendencyjna - występują w niej zarówno bohaterowie pozytywni jak i negatywni.Jednym z bohaterów pozytywnych jest Bolesław Topolski,który swą postawą reprezentuje pozytywistyczne hasła (np.praca u podstaw).Oponentem jest natomiast Aleksander Snopiński - jego zachowanie kłóci się z wszelkimi zasadami moralnymi,począwszy od próżnowania aż po nieudany związek małżeński.
Na samym początku powieści wyłania się pozorna sielankowa rzeczywistość (ślub Wincuni z Aleksandrem),który przeistacza się w ponurą i brutalną prawdę (Wincunia porzucona przez Aleksandra).Postać Wincuni - z początku młodej i pełnej życia osoby - zaczyna budzić współczucie (w momencie gdy umiera ona sama porzucona przez męża czy gdy umiera jej dziecko).Postać męża Wincuni - Aleksandra Snopińskiego - od początku może budzić niechęć;jest to osoba,dla której liczy się głównie rozrywka i życie towarzyskie. W istocie jego związek z Wincunią staje się dla niego ciężarem,przeszkodą.Dlatego ich wspólne życie kończy się tragicznie.
Powieść "Na prowincji" nie należy do najbardziej znanych utworów Elizy Orzeszkowej, nie mniej jednak zasługuje na uwagę.Podobnie jak i inne powieści porusza zagadnienia bardzo ważne w czasach pozytywizmu.

Niesamowita lektura tak daleka czasowo a tak bliska temu, co najbardziej lubię. Niesamowite, barwne, żywe opisy natury, świetne profile psychologiczne bohaterów i czasów, w których toczyła się akcja.

Polecam !

Polecam !

• Eliza Orzeszkowa
  • Klasyka
  • Klasyka polska
  • Polska
  • P-ost.

Dodaj cytat z książki Na prowincji