Nigdy nie jest za późno. Jak czerpać siłę z przeciwności losu

Okładka książki Nigdy nie jest za późno. Jak czerpać siłę z przeciwności losu Pema Chödrön
Okładka książki Nigdy nie jest za późno. Jak czerpać siłę z przeciwności losu
Pema Chödrön Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2018-03-28
2018-03-28
9788381320344

Bardzo ciekawie i inspirująco przedstawione podejście do cierpienia i miłości. Życie jako podróż w nieznane z założeniem, że przyjmujemy wszystko, co nas spotyka: cierpienie i radość, nie odrzucamy niczego a wszystko to oparte na życzliwości i miłości wobec siebie aby móc okazywać ją innym. Tak bardzo niepopularne dzisiaj godzenie się na niewygodę, na trudne relacje-wiedząc, że wszystko przemija. To co dobre i to co złe. Ponadto umiejętność wchłonięcia swoich lęków, stawianie im czoła. Każde zdanie Pemy Cziedryn zawarte w tej książce, niezwykle do mnie przemawia i jest dla mnie prawdziwe tak, że chciałoby się zacytować całość, ale wybrałam jeden, na chybił trafił: "W codziennym życiu często wpadamy w panikę. Serce podchodzi nam do gardła, czujemy ucisk w żołądku.(...)Jak zachować się w tych dramatycznych chwilach? Jak sobie poradzić z demonami umysłu, będąc rozdartym między nadzieją a obawą. Jak przestać ze sobą walczyć? Maczig Labdryn radzi , aby udać się wówczas do miejsc napawających nas lękiem. A jak tego dokonać?(...)Trzeba wyjść naprzeciw temu, co nas odpycha, naprzeciw temu, czego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć."
Te słowa oraz hasło, "Porzućcie nadzieję" (że już zawsze będzie tylko dobrze)bardzo wiele mi wyjaśniają. "Wynika to z przeświadczenia, że cokolwiek się dzieje, nie stanowi ani oczątku ani końca. Jest częścią zwykłego ludzkiego doświadczenia właściwego wszystkim żywym istotom".
Będę wracać do tej lektury nieraz.

Książka zawiera cenne wskazówki z filozofii buddyjskiej, pomagające wyzbyć się iluzji i zaakceptować życie takim, jakim jest, by w pełni go doświadczać. Jest też zaproszeniem do kroczenia drogą środka i wyjścia poza dualistyczne postrzeganie świata. Zaletą tego podejścia jest utrzymanie wewnętrznego spokoju, niezależnie od okoliczności życiowych, oraz niepopadanie w skrajne emocje i osądy danej sytuacji.

Książka o skromnej objętości, zawierająca spory ładunek emocjonalny.
Zdecydowanie nie jest to pozycja na jeden raz, raczej należy uważać z dawkowaniem.
Niektóre rozdziały potrafią mocno poruszyć i dobrze jest sobie dać czas na ich przetrawienie a nawet (nie)świadome ich zastosowanie w życiu codziennym.
Mimo iż na codzień nie jestem fanką buddyjskiej filozofii to pewne elementy zawarte w tej pozycji mocno do mnie przemawiają.
Autorka pisze lekko, przyjemnie i przystępnie, nie znajdziemy u niej pouczających tonów ani wymądrzania się ( co niestety jest często spotykane w tego typu poradnickach) dlatego też "Kiedy życie nas przerasta" jest idealną pozycją dla każdej osoby zmagającej się z depresją i nerwicami lękowymi i nie tylko.
Na początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona, jak czas pokazał - niesłusznie. Zdecydowanie będę do niej częściej zaglądać.

Książka o skromnej objętości, zawierająca spory ładunek emocjonalny.
Mimo iż na codzień nie jestem fanką buddyjskiej filozofii to pewne...

Pema możliwie prostym, uniwersalnym językiem opowiada o zastosowaniu buddyjskiej filozofii w codziennym życiu, choć z pewnością nie wyczerpuje tematu na łamach tego tomu i dlatego moja ocena jest "tylko" bardzo dobra. Książka ta, obnażająca czytelnika i jego mechanizmy obronne z buddyjskiej perspektywy nie jest pozycją na chwilę - zdecydowanie potrzebuje się przetrawić. Porusza takie tematy jak lęk, gniew, zazdrość, beznadzieja i nadzieja, czyli wszystko co jest częścią doświadczenia człowieka. Potrafi wzbudzać trudne emocje, jednak jeśli by się one pojawiły - warto się nie poddawać, bo z dużym prawdopodobieństwem w końcu wyciągniemy z niej coś dla siebie. A im dalej w las tym jest ciekawiej. Do kontemplacji, do wyciągania wniosków, bez względu na to w jakiej sytuacji się aktualnie znajdujesz, przy odrobinie wysiłku wynikającego z działania, może mieć pozytywny wpływ na Twoje życie.

Dla mnie wspaniała książka. Polecam ją tym, którzy uważają, że wiele zależy od nich, a nie od czynników zewnętrznych, typu szczęście, Bóg czy uśmiech losu. Co prawda książka trochę trąci buddyzmem, ale można wziąć z niej wiele dla siebie. Jak sobie poradzić z problemami? Po prostu spojrzeć na to życie z innej strony, z dystansem i przyjąć parę oczywistości do wiadomości. Uwaga! To nie jest książka w stylu: uwierz w siebie, twoje szczęście jest w twoich rękach. To o wiele głębsza książka, choć na pewno nie do każdego przemówi.

To nie jest książką do której siadasz i czytasz ją w jeden wieczór - mimo, że jest cienka . To książka która zostaje w Tobie, buzuje i rodzi się na nowo w Twojej duszy. Przeczytaj. Nie pożałujesz

Jedna z książek milowych w moim życiu. Jest wiele teoretycznych ujęć buddyzmu, które nie przenikają do serca, a w życiu codziennym popkultura karmi nas dodatkowo wieloma jego fałszywymi obrazami. U Pemy mamy do czynienie z głęboką refleksją, z relacją praktyka, który potrafi przełożyć prąd myślenia który ma tysiące lat na realia współczesne. Pema ma wielki talent stylistyczny. Jednym zdaniem potrafi objawić skomplikowane prawdy. Jej myśl jest głęboka a zarazem wykorzystuje do przykładów najprostsze mechanizmy życia codziennego. Prawdopodobnie dlatego dla k każdego może się okazać ważną. Szkoda, że tak trudno o jej książki...

Wniosek prosty: wiele religii mówi o tej samej postawie uważności wobec rzeczywistości, o byciu w tu i teraz, o pokorze istnienia. Wiele z myśli tu zawartych, a ukazujących buddyjski sposób podejścia do rzeczywistości można także odnaleźć w chrześcijaństwie. Choćby u św. Ignacego Loyoli: "Nie pragnąć bardziej zdrowia niż choroby...". Spodobały mi się niektóre terminy, które trafnie nazywają nasze mechanizmy obronne, jak choćby ten mówiący o "autoodtwarzaniu siebie". Czyż codziennie nie walczymy o to, by ukazać siebie innym takimi, jak to sobie wyobrażamy?

Jedna z najważniejszych książek w ogóle. Nikt dotąd w sposób tak pełny i tak przemawiający do serc i umysłów nie opisał drogi od pomieszania do dojrzałości. Pomieszanie znamy wszyscy, dojrzałości zaznają tylko niektórzy, dzięki Pemie ci niektórzy będą liczniejsi.

Jedna z moich ulubionych książek

Jedna z moich ulubionych książek