Robur Zdobywca

Okładka książki Robur Zdobywca Juliusz Verne
Okładka książki Robur Zdobywca
Juliusz Verne Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Juliusz Verne powieść przygodowa
powieść przygodowa
Kolekcja Juliusz Verne
Robur le Conquérant
Hachette Polska
2017-01-01
2017-01-01
9788328202993
podróż statek latający budowa maszyny konstruktor

Książka beznadziejnie przestarzała, której absolutnie nie mogę polecić jako lektury młodzieżowej. Wprawdzie nie zawiera ona aż tylu elementów, które rażą współczesnego czytelnika, jak na przykład "Dom parowy", ale znajdzie się tu dość "kwiatków", które skutecznie utrudniają odbiór tego "dzieła".

Genialny jest tylko i wyłącznie sam pomysł na typowy dla twórczości Verne'a cudowny wynalazek. Jest nim tym razem samolot (a raczej helikopter),którego praktyczne zastosowanie leżało w latach 80-tych XIX-go wieku jeszcze w przyszłości.

Ale to już niestety jedyna zaleta tej książki. Jej główne postaci są zaledwie papierowymi kalkami z "20.000 mil podmorskiej żeglugi". Ich motywacje oraz sposoby rozwiązywania danego problemu przypominają przedstawienie rodem z podrzędnej burleski.

"Robura" jako literatury fantastyczno-przygodowej polecić nie mogę. To pozycja tylko dla absolutnych fanów Verne'a.

Genialny jest tylko i wyłącznie sam pomysł na typowy dla twórczości Verne'a...

• Science fiction
  • Eee