Okładka książki Porządek wielkoobszarowy w prawie międzynarodowym z zakazem interwencji dla sił obcych danemu obszarowi. Przyczynek do pojęcia Rzeszy w prawie międzynarodowym Carl Schmitt
Carl Schmitt Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Aletheia
2018-07-30
2018-07-30
Bogdan Baran
Bogdan Baran

Będąc krótkim wykładem z 1941 roku, Porządek wieloobszarowy porusza wiele bardzo ciekawych kwestii dotyczących prawa międzynarodowego i porządku przestrzennego. Schmitt poddaje tu krytyce matematyzację przestrzeni i ignorowanie porządku społecznego czy politycznego jakie ziemia kreuje. Podważa też pozytywistyczne postrzeganie prawa międzynarodowego jako zbyt abstrakcyjne. Jako jedyny przykład "stałego" prawa międzynarodowego podaje Doktrynę Monroe, którą i tak określa jako doktrynę politycznie obowiązującą ze względu na polityczną siłę Stanów Zjednoczonych. Przeciwstawia im porządek wieloobszarowy, taki który można określić na pewnej ustalonej ziemi.
Widać tu jasne podobieństwa do późniejszej pracy Schmitta, Nomosu ziemi, ale też rozbieżności. W tekście czuć mocno nazistowski charakter, nieważne czy ktoś uważa że Schmitt był oportunistą czy nie.
Mimo iż nie zmniejsza to znaczenia tej pracy, to czyni to lekturę tą niepotrzebną jeżeli przeczyta się Nomos ziemi. Rozważania są tam pogłębione i Schmitt tam dochodzi do znacznie ciekawszych wniosków.
Pomaga temu fakt że praca jest "oczyszczona" z konotacji nazistowskich i ma wymiar bardziej naukowy.

Zwięzła, dobrze napisana książka o niemieckim punkcie widzenia na porządek międzynarodowy.

Ciekawa i intrygująca, choć podszyta już nazistowskim punktem widzenia. Niemniej, ciekawa pozycja nawet w sensie polemicznym.

• Bartłomiej Radziejewski poleca
  • Nauki społeczne