Nietypowa Matka Polka

publicystyka literacka, eseje
Edipresse
2018-08-22
2018-08-22
literatura polska matka polka dom obowiązki kobieta humor

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Okładka książki Inna kobieta Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Ocena 6,8
Inna kobieta Karolina Głogowska,...
Okładka książki Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak być razem i się nie pozabijać Pan Buk, Pani Bukowa
Ocena 7,3
Wielki Ogarnia... Pan Buk, Pani Bukow...
Okładka książki Kobiety nieidealne. Iza Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka
Ocena 7,3
Kobiety nieide... Małgorzata Hayles,&...

Zbiór felietonów, część znałam już z internetu, część była dla mnie zupełnie nowa, ale wszystkie przyniosły poprawę humoru i uśmiech w ponure dni.

Od momentu zobaczenia jednego z cytatów na forum, stwierdziłam, że to mój must have na półce do przeczytania. Nie żałuję, nie zawiodłam się. W cudowny sposób opisane życie codzienne oraz problemy z którymi boryka się każdy z nas. Dzięki tej książce każdy, ale to każdy może mianować się Nietypową Matką Polką. Polecam z czystym sumieniem.

Zbiór śmiesznych anegdot. Niektóre trafione w punkt, inne średnio ciekawe. Dla osób z poczuciem humoru i wesołą gromadką dzieci . Bardzo szybko się czyta, każdy rozdział to tak naprawdę inna historia.

Książka jest zbiorem opowiastek, anegdotek z życia Autorki okraszonych niebanalnym humorem i dystansem zarówno do siebie jak i do opisywanej rzeczywistości. Bardzo przyjemna lektura na jedno popołudnie.

Lekka, dowcipna, poprawiająca humor

Lekka, dowcipna, poprawiająca humor

Celnie i z humorem. Głośno powiedziane to o czym często myślimy.

Celnie i z humorem. Głośno powiedziane to o czym często myślimy.

Książka do połknięcia w jeden wieczór. Można się nieźle pośmiać (jeśli ktoś ma poczucie humoru na zbliżonym poziomie), jednak brakowało mi tu jakichś głębszych refleksji, nawet zakamuflowanych w absurdalnym dowcipie i cynicznym często języku.

No nie powiem, bywało śmiesznie, momentami.
Generalnie poziom książki i samego humoru tutaj jest żenująco niski, ale swojego własnego poczucia humoru się wszak nie wybiera i nic nie poradzę na to, że bywało mi śmiesznawo. Umiarkowanie, ale zawsze.
Fajna akcja z wymuszaniem na obcej babie posprzątania kupy po swoim psie, idiotyczna próba zanegowania faktu, że Lewandowska wpędza inne kobiety w kompleksy, bo prezentuje kaloryfer tuż po porodzie, połączona z przekonywaniem "Grażyn", żeby się interesowały sobą, a nie Lewandowską. To tak nie działa.
Ogólnie jakbym miała prowadzić takie życie, to bym się pochlastała, no raczej proste, że takiego życia to bym nie prowadziła, ale jak widać, niektórym się podoba. Trochę drażniło mnie to szukanie ambicji i sensu w wychowywaniu dzieci, nie da się, zajmując się dziećmi nie rozwijamy się intelektualnie (w sensie w momencie, jak robimy coś z dzieckiem), a mając ich czwórkę, nie wiem czy jeszcze jest czas na coś innego. Samo czytanie o zabawach z dziećmi było dla mnie szalenie obrzydliwe i depresyjne, po co miałabym się bawić z dzieckiem, jak mogę w tym czasie poczytać książkę (nawet tak durną jak ta), obejrzeć film, cokolwiek zrobić, co mi da przyjemność albo będzie treningiem dla mózgu. No chyba, że ktoś się lubi użerać z dziećmi, to proszę bardzo, ja tego nie kupuję, jednak wydaje mi się, że to dobra mina do złej gry.
Nie śmieszą mnie małe dzieci, nie rozczulają mnie, może to we mnie jest problem?

No nie powiem, bywało śmiesznie, momentami.

Całkiem zabawna :)

Całkiem zabawna :)

Że pretenduję do miana ponuraka, podejrzewam, niestety, od dawna. Gdyby ktoś zapytał mnie, która z przeczytanych przeze mnie książek rozbawiła mnie najbardziej, odpowiedziałabym chyba, że żadna. Owszem, z uśmiechem wspominam pewien fragment powieści Franzena, w którym bohater, chcąc ukryć przed kochanką swój status matrymonialny, połyka obrączkę, a następnie musi zrobić wszystko, aby na czas ją wydalić – tak, by jej braku nie zauważyła żona, ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę. A ta zakłada, że w relacji: ja-książka, pozostaję zwykle stoicko opanowana.
Z nieukrywaną radością donoszę wszem i wobec, że ta czytelnicza równowaga została zachwiana i że w moim życiu pojawiła się wreszcie książka, nad którą porządnie pochichotałam! Mimo że ilość problemów, z którymi obecnie borykam się w życiu prywatnym, przewyższa poziom inflacji w Polsce i liczbę państw na kontynencie afrykańskim razem wzięte, rzeczywiście dzięki „Nietypowej Matce Polce” trochę się pośmiałam – a gdy piszę „uśmiech” nie mam na myśli tego straszliwego grymasu w stylu Wednesday z „Rodziny Addamsów”, a szczere rozbawienie.
Dodatkowym atutem tej książki (stanowiącej zbiór anegdotek z codziennego życia żony i matki czwórki chłopców, która wyemigrowała do UK) jest fakt, iż jej autorka to postać z wirtualnego „poletka” – wprawdzie nie zetknęłam się z jej osobą wcześniej, bo – jak to się fachowo teraz określa – nie stanowię grupy fokusowej, z myślą o której powstają jej posty, ale od zawsze wspieram i zawsze wspierać będę pisarzy, którzy do tego miana dojrzeli dzięki swoim blogom. Nietypowa Matka Polka pisze z lekkością, swadą i zacięciem, którego pozazdrościć mógłby jej niejeden hurtowo wydawany autor, i nawet jeśli sama najlepiej czuje się, publikując w internecie, nie mam wątpliwości, że odpowiednim miejscem dla kogoś o takiej skali pisarskiego talentu jest półka w księgarni/bibliotece.
A najlepiej by było, gdyby „Nietypowa Matka Polka”  była na podorędziu każdego. Bez względu na to, jaki poziom poczucia humoru samodeklarujesz, historyjki z życia, które przytacza autorka, potrafią zdziałać cuda – i na malutką chandrę, i na solidniejszego kalibru ból istnienia. Ale mogę nie być obiektywna – polubiłam autorkę i jej rodzinę na tyle, że już zakupiłam drugą część jej książki i troszkę sobie fantazjuję, jakby to cudownie było, gdyby w moim ponurym życiu pojawiła się osoba, która swoimi nietypowymi opowieściami rozbawiałaby mnie tak codziennie...