Piątka

Okładka książki Piątka Erica Spindler
Okładka książki Piątka
Erica Spindler Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Strażnicy Światła (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Strażnicy Światła (tom 3)
Fallen Five
Edipresse
2018-09-05
2018-09-05
2018-02-13
Jacek Żuławnik
paranormal

Trzeci tom kupiłam, jak tylko rozpoczęłam tom pierwszy :)
Już wtedy wiedziałam, że będę chciała poznać cały wydany w Polsce cykl.
Czy się zawiodłam? Nie, podobała mi się ta historia, podobało mi się w tym tomie wszystko.
Czy jest to powieść wysokich lotów? Nie, ale nie każda książka musi być odkrywcza. Czasami ma nas zabawić, pozwolić nam przenieść się w totalnie inną rzeczywistość.
I tak było tym razem :)

Trzeci tom kupiłam, jak tylko rozpoczęłam tom pierwszy :)
Już wtedy wiedziałam, że będę chciała poznać cały wydany w Polsce cykl.

Lubicie serie kryminalne? Ja niedawno skończyłam czytać jedną, tę od Erici Spindler i co to były za emocje. Bardzo dobra seria, a ostatnio widziałam, że wydawnictwo Luna ma wydać jakąś nową książkę autorki, co bardzo mnie cieszy.
W "5" powracamy na posterunek w Nowym Orleanie, wraz z detektywami Zachem i Micki. W tej części większość fabuły będzie jednak poświęcone samej pani detektyw. Dużo się wyjaśni, odkryjemy nieznane dotąd tajemnice z przeszłości. Sprawa prowadzona przez śledczych okaże się mocno łączyć z tą prowadzoną przed laty. Detektyw Dare zacznie w pewnym momencie dziwnie się zachowywać, aż zostanie zawieszona i na własną rękę zacznie próbować rozwiązać sprawę sprzed lat. Co z tego wyjdzie? Komu będzie mogła zaufać? Co okaże się kłamstwem a co prawdą? Tego dowiedzieć się można z książki.
Uwielbiam tę parę sympatycznych detektywów. Bardzo dobrze czytało się całą serię.
Autorka ma dar wciągania czytelnika w swój z lekka odrealniony świat. Mam nadzieję, że skusicie się na przeczytanie tej serii.

"Zmierzch" z elementami kryminału. Raczej młodzieżowa - ze względu na bardzo proste dialogi i przewidywalność wydarzeń.

przeczytałam z prędkości światła.. superowa dla mnie... szkoda że nie ma kontynuacji tej serii chyba że nie mogę znajść...jak będzie natychmiast kupie

Trzeci paranormalny kryminałek E. Spindler. Bardzo fajnie czytająca się bajeczka dla dorosłych. Do Nowego Orleanu po raz kolejny przybywa Zło pod postacią pięknej kobiety i jej brata, którzy zmuszają ludzi do popełniania samobójstw. Ale Dobro zwiera swoje szeregi i po licznych perypetiach oczywiście zwycięża. Lubię tę serię, jest nie wymagająca i przez to idealna na odświeżenie głowy.

Książka która baaaardzo mnie wciągnęła. Po zaskakującej "7" przyszło lekkie rozczarowanie "6" i szczerze powiem że z obawą podszedłem do "5" i tu znów przyszło bardzo miłe pozytywne zaskoczenie. Książkę przeczytałem w dwa dni i nie mogłem przestać dopóki nie dowiedziałem się jak się zakończy.
Polecam.

Polecam.

Micki Dare i Zach Harris to para detektywów, którzy pracują nad trudnymi sprawami. Patrząc z boku można odnieść wrażenie, że nie lubią się, a mimo to mają największą skuteczność w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Zach posiada pewne umiejętności parapsychiczne, które pozwalają czytać w myślach innych osób, a to ułatwia każdą sprawę. To jednak nie wszystko...Zach jest członkiem starożytnej rasy wysłanej na Ziemię w celu przeciwstawienia się mocom ciemności. Jest strażnikiem światła.
Kiedy otrzymują sprawę Thomasa Kinga bogatego biznesmena wszystko wygląda tak jakby popełnił samobójstwo ale czy to nie byłoby zbyt proste?
Podczas prowadzenia sprawy Micki dostaje tajemniczą przesyłkę od zmarłego przyjaciela co wydaje się niemożliwe.
Czy w sprawę wplątane są mroczne moce? Czy parze detektywów uda się rozwiązać kolejną sprawę?
To było moje pierwsze spotkanie z autorką i byłam pod wielkim wrażeniem jak lekko i przyjemnie czytało mi się o tajemniczym morderstwie bogatego developera.
Co prawda "Piątka" to trzeci tom z serii Strażnicy Światła, i po mimo iż nie czytałam poprzednich nie czułam się zagubiona w tym co się dzieje w tej części.
Świetne połączenie kryminału z fantastyką sprawiło, że sprawa Thomasa Kinga nie była zbyt oczywista i teoretycznie wszystko mogło się wydarzyć.
Książka " 5 " wciąga praktycznie od pierwszej strony, nie ma nudnych przerywników, a każda kolejna strona to nowa tajemnica lub zaskoczenie.
Kiedy znajdę wolną chwilę mam zamiar sięgnąć po poprzednie części Strażników Światła.

Otwarcie nowego, luksusowego hotelu wraz z apartamentowcem w Nowym Orleanie. Niespodziewanie podczas przyjęcia otwierającego, z balkonu skacze jego właściciel, bogaty deweloper. Sprawa trafia w ręce dwójki detektywów - Micki Dare oraz Zacha Harrisa - od samego początku jednak budzi ona niepokój i nie wydaje się zwyczajna. Zach podejrzewa, że mogą mieć do czynienia z nadnaturalną siłą. Jego partnerka zaważa, że przypomina jej to zdarzenia z przeszłości, które dotknęły ją bezpośrednio.
Chwilę po tym wydarzeniu Micki otrzymuje tajemniczą przesyłkę od swojego dawno zmarłego przyjaciela. Obie sprawy zaczynają się zazębiać.
Kto stoi za śmiercią dewelopera i czy Micki może zagrażać bezpośrednie niebezpieczeństwo?

Kryminał jako gatunek to dla mnie miła odskocznia od książek, które czytam na co dzień, ale jeśli ten kryminał ma w sobie elementy fantastyki, to ja jestem w stu procentach usatysfakcjonowana.

Oprócz niepokojącej zbrodni, która pozostaje bez poszlak, Erica Spindler, daje czytelnikowi, elementy nierealne, które zagęszczają akcje i wprowadzają zaskoczenie do fabuły. Wspomnę jeszcze, że "Piątka", jest trzecią częścią z serii Strażnicy Światła. Ja czytałam ten tom, bez znajomości poprzednich i owszem możecie tak zrobić, bo każda część porusza inną sprawę, ALE ja osobiście polecam Wam zacząć od początku. Wydaje mi się, że rzuci to więcej światła na bohaterów i będziecie ich znać o wiele lepiej.

Główni bohaterowie to para detektywów. Micki Dare oraz Zach Harris, każde z nich ma swoje własne sposoby działania, ale jednocześnie w pracy razem uzupełniają się. Gdy Ona będzie grać złą glinę, Zach podejdzie do świadka z większą czułością, podczas, gdy ona skupi się na jednym elemencie, on będzie już przyglądał się kolejnemu. Ich praca od początku jest zsynchronizowana, są dla siebie ogromnym wsparciem i mają całkiem dobre relacje w życiu codziennym. Ale jest jeden element, który ich różni, ja jednak go Wam nie zdradzę. Polubiłam tę dwójkę już od samego początku, wydaje mi się ona być idealnym duetem detektywów, z którymi mogłam się spotkać podczas lektury.

Pomysł na fabułę jak dla mnie świetny. Zgon, pozornie wyglądający na samobójstwo, ale dlaczego nadziany deweloper, miałby odebrać sobie życie? W tym samym czasie, do sprawy dochodzą tajemnicze listy, do naszej Pani detektyw, która zaczyna dostrzegać podobieństwo bieżącej sprawy, do sprawy z przed kilku lat. Ona już wie, że tym razem, będzie bezpośrednio zamieszana w zdarzenia, ale czy uda jej się tym razem doprowadzić sprawę do końca? I ten element fantastyczny, który od początku krąży nad naszą fabułą, po cichu dając o sobie znać co pewien czas. Tajemnicze postacie, które nazywane są Strażnikami Światła. Te elementy, to coś co mnie zachwyciło w tej historii, bo niby mamy mocną zagadkę, ale dodatkowo posiada ona elementy nie z tego świata. Ja jestem na tak!

Wydanie książki mimo, że jest minimalistyczne, ponieważ na okładce mamy tylko napisane imię i nazwisko autorki oraz wielką cyfrę "5" zielonym kolorem, przyciąga wzrok i wprowadza taką nutkę zaintrygowania. Z tego co się zorientowałam, wiem, że każdy tom ma inny kolor i o ile ten jest zielony to dwa poprzednie kolejną są czerwone i niebieskie. Prezentuje się to naprawdę świetnie. Książka ma niecałe 300 stron, ale jest wyższa niż standardowa książka, przez co tekst jest sporej wielkości i pozwala to czytać nie męcząc oczu. Zarówno wizualnie, jak i językowo oraz zawartość na plus.

Podsumowując, jeśli lubicie sięgać po niekonwencjonalne tytuły jak i wybuchowe mieszanki gatunków, to gorąco polecam wam tę książkę. Elementy, które mi sprawiły przyjemność podczas lektury, to zarówno bohaterowie, którzy byli bardzo realni, mieli swoje problemy, ale i oddawali się zawzięcie pracy, zagadka, która nie była oczywista, wtrącenia fantastyczne, jak i wydanie czy sposób zaprezentowania treści. Książka wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału i nie mogłam się od niej oderwać, do póki nie poznałam większej ilości faktów, a przez to aż nie doszłam do zakończenia. Na pewno zaopatrzę się w poprzednie tomy jak i będę czekać na kolejne, bo może to być seria z potencjałem. Polecam.

"Jedyne, co mamy, to teraźniejszość. Jutro wcale nie jest pewne..."

Postanowiłam włączyć się w cykl o Strażnikach Światła z dwóch powodów. Po pierwsze, byłam ciekawa mieszanki ulubionych przeze mnie gatunków literackich, kryminału i fantastyki. Po drugie, przyciągnęło mnie nazwisko autorki, jej książki, które miałam okazję czytać ("Naśladowca" i "Tamta dziewczyna"),choć nie należały do mega ekscytujących, to jednak sympatycznie wypełniły czas. Niestety, "Piątka" okazała się dużym rozczarowaniem.

Miałam wrażenie jakby powieść napisała młoda pisarka, zarówno stażem, jak i wiekiem. Nie zachwycił mnie styl narracji, oparty głównie na przewidywalnych dialogach, fragmentarycznie rozszerzony o mało sugestywne opisy. Prosta fabuła bazuje na utartych schematach, nie zawiera elementów zaskoczenia, zwrotów akcji czy choćby fluktuacji emocji i napięcia. Płytkie i powierzchowne portrety głównych bohaterów nie sprzyjały wywołaniu sympatii, właściwie wprowadzały w stan obojętności. Co więcej, z łatwością wyprzedzamy każdy ich krok. Miłośników sensacji nie zadowoli szczątkowa realizacja pomysłu obdarzenia postaci paranormalnymi mocami, zaś wielbiciele kryminału zawiodą się płaską intrygą. Książka dla zabicia czasu, szybko przechodzi się z rozdziału do rozdziału, bez trudu śledzi przybliżaną opowieść, nie wymaga skupienia, nie ma też poczucia straty, kiedy przerywa się czytanie.

Thomas King, bogaty deweloper z Nowego Orleanu, w dniu biznesowego triumfu, ku zaskoczeniu wszystkich, popełnia samobójstwo. Detektyw Micki Dare wraz z partnerem Zachem Harrisem, członkiem starożytnej rasy wysłanej na Ziemię w celu przeciwstawienia się mocom ciemności, starają się dociec prawdy, co tak naprawdę skłoniło mężczyznę do ostatecznego kroku. Rodzi się wątpliwość, czy faktycznie nikt mu nie pomógł w zakończeniu życia. Równolegle Micki otrzymuje przesyłkę od swojego mentora, który zmarł sześć lat wcześniej. Mroczne nadnaturalne siły wciągają śledczych w ponurą tajemnicę. Rozpoczyna się niebezpieczna walka dobra ze złem.

bookendorfina.pl

"Jedyne, co mamy, to teraźniejszość. Jutro wcale nie jest pewne..."

26/2020

26/2020