Żubr Pompik. Letni zmierzch

Okładka książki Żubr Pompik. Letni zmierzch Tomasz Samojlik
Okładka książki Żubr Pompik. Letni zmierzch
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Żubr Pompik (tom 3) literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Żubr Pompik (tom 3)
Media Rodzina
2016-06-01
2010-01-01
56 min.
żubr pompik tomasz samojlik polska przyroda przyroda literatura dziecięca dla dzieci

Żyję na tym świecie od jakiegoś czasu i nigdy się nie zastanawiałam, dlaczego krety robią kopce. I bardzo się zdziwiłam podczas lektury tej książeczki, że odpowiedź okazała się tak prozaiczna. Teraz wiem nie tylko to, ale umiem również odróżnić zimą łasicę od gronostaja. bo na naukę i czytanie opowieści dla dzieci nigdy nie jest za późno, ooo.

Na półkach: , , , , , , , ,

„Letni zmierzch” to kolejny tom przygód żubrzej rodziny z Puszczy Białowieskiej.
Podobnie jak w „Zapachu wiosny” znajdziecie tu 12 opowiadań. W tej części na pierwszy plan wysuwa się jednak mała i pełna energii żubrzyczka, która jest już na tyle duża, by czasem samodzielnie przemierzać las i poznawać jego życie.
Polinka to wulkan energii, biega, skacze, pędzi, fika koziołki. Nawet Pompik nie jest w stanie dotrzymać jej kroku. Ale przecież nie zawsze musimy tak pędzić żeby wszystko zobaczyć. Czasami wystarczy przystanąć i wsłuchać się w otaczający nas świat aby dostrzec więcej, usłyszeć więcej i poczuć więcej, a każda wędrówka jest okazją do zobaczenia czegoś nowego z innej perspektywy.

Pompik ma trudne zadanie. Jak przekonać siostrę, że wcale nie musi umieć pływać jak ryba, latać jak ptak, albo wspinać się na drzewa jak wiewiórka. Udając kogoś innego, goniąc za nierzeczywistym, możemy przeoczyć to, co najważniejsze.
Bo las to nie tylko dom. To przede wszystkim bogactwo i źródło nieustannych zachwytów. W lesie możemy spotkać przeróżne stworzenia, które na pierwszy rzut oka są bardzo różne, ale im lepiej i bliżej je poznajemy, przekonujemy się, że wiele je łączy, jak żubra, niezwykłego chrząszcza oraz jelenia, Usłyszymy muzykę, którą tworzą liście na wietrze i zrozumiemy, że nocą las wcale nie zasypia. Wręcz przeciwnie, ożywa na nowo głosami zwierząt, które korzystają z uroków tej niezwykłej pory.

Poznajemy odpowiedzi na pozornie łatwe pytania, które dla dzieci wcale nie są tak łatwe i oczywiste. Bo przecież jak można cieszyć się z padającego deszczu i czy jego coraz częstsze opady trzeba traktować jak próbę generalną przed nadejściem jesieni? Dlaczego chmury, które powinny płynąć po niebie, zstępują na ziemię? Gdzie szukać schronienia w najbardziej upalny letni dzień i czy stękający łoś nie kłamie mówiąc, że w ten sposób szuka żony, a nie stara się ukryć swojego zmęczenia? Czy melancholijny oznacza nieprzytomny i czy czasami żeby coś znaleźć trzeba po prostu przestać szukać?
Po co kret usypuje kopce, jak to możliwe, że ogonem można wyczuć tupanie i czy to prawda, że można się bronić udając nieżywego, a żubry to nie zwierzęta zmiennocieplne i nie grozi im, że po drzemce w cieniu skostnieją jak zaskroniec. Jak to możliwe, że wydry pływają równie dobrze co ryby, niektóre leśne zwierzęta zmieniają kolor futra na biały, a nauka tego, co przyjemne, przychodzi nam o wiele łatwiej.

Lato to cudowny okres kiedy wszystko pozostaje w pełnym rozkwicie, mieni się odcieniami zieleni, a słońce dodaje energii lub rozleniwia.
A książkę polecam nawet jesienią i zimą. Bardzo dobra.

Polinka to wulkan energii, biega, skacze, pędzi, fika...

,,Żubr Pompik" to seria autorstwa Tomasza Samojlika, doktora nauk biologicznych, który w wolnych chwilach zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i młodzieży oraz rysowaniem komiksów.

Obie części - ,,Zapach wiosny" i ,,Letni zmierzch" opowiadają o przyrodzie i zwierzętach, które otaczają rodzinę żubrów - rodziców oraz ich dzieci - Pompika i Polinkę. Cała fabuła jest przedstawiona na zasadzie odkrywania przez maluchy nowych miejsc i poznawania nowych leśnych stworzeń. Nie mam pojęcia dlaczego, ale obie książeczki kończą się rozdziałem/dwoma zimy. Moim zdaniem, jest to niepotrzebne zamieszanie, skoro książeczka opowiada o wiośnie/lecie.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam te książeczki i rozpoczęłam lekturę pierwszej z nich, nie byłam do nich specjalnie przekonana. Z każdym kolejnym rozdziałem jednak nabierałam do serii coraz większego zaufania i z czystym sercem muszę przyznać, że ,,Letni zmierzch" zawładnął moim sercem. Pompik jest pocieszny, ale to Polinka sprawia, że wciąż chce się poznawać ich dalsze przygody.

Książeczka ma dość mało, ale bardzo kolorowych, ilustracji. Tekst jest w dwóch kolumnach, ma dość dużą czcionkę. Czyta się w miarę szybko. Z racji tego, że książki są raczej prostokątne może być problem z rozłożeniem ich na szerokość przy nocnym czytaniu dziecku, gdyż zajmują sporo miejsca.

,,Żubr Pompik" to seria, którą mogę polecić wszystkim rodzicom dzieci, które interesują się przyrodą i chcą poczytać o małych rezolutnych żubrach. Nie można tutaj narzekać na nudę, a dodatkowo ,,Letni zmierzch" ma co najmniej cztery uniwersalne przesłania. Jeśli miałabym polecić Wam tylko jedną książeczkę - wybrałabym tę o lecie, bo bardziej mnie przekonuje.

Moja ocena: 4,5/6

LATO JEST ŻUBRZE!

Przesympatyczny żubr Pompik powraca we wznowieniu trzeciego tomu jego przygód. Jak zawsze na czytelników, tak tych młodszych, jak i starszych, czeka całe mnóstwo wspaniałej zabawy, wypełnionej ciekawostkami i faktami z życia zwierząt i całą masą uroczych ilustracji w wykonaniu samego autora, znanego twórcy komiksowego, Tomasza Samojlika.

W puszczy nastaje nowa pora roku, lato. Żubr Pompik, syn Porady i Pomruka, jest dzieckiem wciąż nieco słabowitym, jako że przyszedł na ten świat zbyt późno, ale nadrabia to swoją ciekawością świata. Jednak to jego siostra Polinka wykazuje nie tylko co najmniej równie wielkie zainteresowanie wszystkim, co ją otacza, ale przede wszystkim udowadnia jak nieskończone posiada siły w realizacji swoich poznawczych celów. Teraz gdy puszcza przeżywa nowa porę roku, znów do odkrycia jest wiele rzeczy, których nie miały do zaoferowania zima i wiosna. Zaskrońce, koszatka, ryjówki, łosie, krety… Każdy mieszkaniec lasu ma swoje sekrety, które warto jest poznać. Czasem jednak warto zatrzymać się i uspokoić, by przekonać, że i w ten sposób dostrzec można wiele, więcej nawet, niż w pogoni za kolejnymi ciekawymi rzeczami…

Samojlik jak zwykle nie zawodzi. Ten doktor biologii, który na równi z przyrodniczymi naukami ukochał sobie twórczość dla dzieci, po raz kolejny pokazuje, że ma wielki talent. I to talent jak najbardziej wszechstronny. Bo Samojlik nie tylko napisał przygody żubra Pompika, ale również je zilustrował. I to jak! Nic dziwnego, że odniósł także duży sukces w branży komiksowej, bo jego urocze, proste, ale trafiające do serca rysunki potrafią naprawdę urzec!

Przede wszystkim jednak to opowiedział serię przygód uroczych żubrzyków, które w ekosystemie polskiej puszczy poznają zmiany, jakie zachodzą wraz z kolejnymi porami roku i specyfikę jej mieszkańców. Każde ze zwierząt jest fascynujące, każde z nich skrywa także nie wszystkim znane sekrety, które potrafią zafascynować. Wystarczy przedstawić je w odpowiedni sposób, a Samojlik zrobił to znakomicie. Lekkie pióro, przyjemny styl i dużo wiadomości podanych w przystępnej, interesującej formie. Książki takie, jak ta, czytają się po prostu same!

Jeśli więc szukacie mądrej, wartościowej i uroczej lektury, bardzo ładnie przy tym wydanej, seria o Pompiku będzie doskonałym wyborem. Nie wahajcie się.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/24/zubr-pompik-letni-zmierzch-tomasz-samojlik/

LATO JEST ŻUBRZE!

W puszczy...