rozwińzwiń

Ostatni oddech

Okładka książki Ostatni oddech Robert Bryndza
Okładka książki Ostatni oddech
Robert Bryndza Wydawnictwo: Filia Cykl: DCI Erika Foster (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

2047

Kolejny świetny kryminał autora. Znakomicie wykreowani główni bohaterowie, ciekawy wątek kryminalny, plastyczny obraz Londynu. Czego chcieć więcej. Czyta się to znakomicie.

Szkoda, że to już przedostatni tom serii. Naprawdę wciągające!

Szkoda, że to już przedostatni tom serii. Naprawdę wciągające!

Dobrze mi zrobiła przerwa od tego autora i jego książek, teraz mam szersze spojrzenie z dystansu na "Ostatni oddech" i powiem, że bardzo mi się podoba to co widzę 👍. Mimo iż nadal nie zapałałam do Eriki Foster jakąś wielką sympatią, to jednak doceniam jej zaangażowanie w śledztwo, do którego się pchała drzwiami i oknami.

Dość szybko dowiadujemy się, kto jest czarnym charakterem, i nie ma tutaj jakiegoś zawrotnego mylenia tropów, pokazane jest za to, mordercze śledztwo, przeraźliwe zmęczenie detektywów i to, że morderca, jak kameleon, wciąż zmienia swoje "twarze" i dosłownie i w przenośni. Trochę mi w zakończeniu zabrakło, nie tyle motywacji sprawcy, bo tego można się domyśleć, ile wyjaśnienia sposobu uśmiercania ofiar. Dlaczego właśnie tak, a nie inaczej.

Autor, dodatkowo w swojej książce uczula czytelników na to, w jaki sposób jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, bo: "Nigdy nie wiadomo, kto patrzy…”

Dość szybko dowiadujemy się, kto jest czarnym...

Fajny kryminał, wciągająca fabuła i fajni bohaterowie, historia ciekawa, a klimat deszczowej, ponurej Anglii pasował jak ulał 😀

Na półkach: , , , , ,

Serię z detektyw Ericą Foster autorstwa Roberta Bryndzy, podobnie jak Cartera, Puzyńską czy też Mroza, również odstawiłam na jakiś czas, by nieco odpocząć od tych cykli. Teraz przyszła odpowiednią pora na małe powroty. A skoro był już Hunter, to następnie sięgnęłam po Foster.

"Ostatni oddech" to 4 tom z tej serii, który mnie wciągnął i zaintrygował już od pierwszych stron. Fabuła powieści opiera się na szczegółach dotyczących policyjnego dochodzenia. Nasi detektywi muszą jak najszybciej złapać mordercę, który porywa i brutalnie pozbawia życia młode kobiety. Tutaj liczy się czas, bo jedna z nich nadal żyje i można ją uratować.
Cała historia opisana jest z dwóch różnych perspektyw - policjantów oraz samego zabójcy. W tym drugim przypadku możemy bliżej poznać motywy, jakimi kieruje się morderca, a co najważniejsze - dowiadujemy się co go ukształtowało takiego, jakim jest, kto lub co zawiniło, że czai się w nim czyste zło.

Akcja umiarkowana, gdyż w jednej chwili jest monotonna, a później nabiera tempa i tak na zmianę. Jest niebezpiecznie i ekscytująco.

Nasi bohaterowie zostali nieco wyciszeni. Już nie są tacy egoistyczni, nieokrzesani i na bakier z subordynacją w pracy. Nabrali ogłady i zaufania do siebie nawzajem, dzięki czemu stali się jeszcze lepszymi śledczymi.

Całość wypada bardzo dobrze, lecz jest jedno ALE. Już w połowie książki znamy tożsamość zabójcy, co odrobinę mnie rozczarowuje, ponieważ nie ma już tej adrenaliny i nieobliczalności. Oczywiście w poprzednim tomie też taki zabieg był użyty, tylko tak jakiś to mi aż tak nie przeszkadzało. Niemniej jednak warto zapoznać się z tą powieścią. Następna część do przeczytania jest w moich planach, byle nie za szybko.

O kurde, pierwsza część była super, ale ta? To wejście w głowę psychopaty dla mnie było przednią zabawą. Temat straszny, wiadomo, ale to jedna z lepszych książek którą w dodatku przeczytałam z prędkością światła. Zimą czytam praktycznie non stop i zabieram się do kolejnej części. Duże wow!

Jest to moje kolejne spotkanie z Erica w roli głównej.
Kilka osób tu pisało, że jest to najlepsza część.Osobiście uważam, że każda część cyklu jest inna.
W tej powieści bohaterowie walczą z czasem, aby uratować porywane dziewczyny, które są mordowane w charakterystyczny sposób.
Akcja książki toczy się bardzo szybko, podzielona jest na niezbyt długie rozdziały, czyta się ją szybko, zawarte są w niej także prywatne losy policjantów.Napisana jest prostym językiem.
Było kilka zaskakujących momentów.Jak najbardziej ją polecam do przeczytania.

Jest to moje kolejne spotkanie z Erica w roli głównej.

Bardzo dobrze się czytało. Lubię Erikę i jej podejście do pracy, zaangażowanie graniczące wręcz z obsesją. Gdybym miała być ofiarą mordercy, chciałabym, żeby śledztwo poprowadziła taka osoba.
Autorowi udało się również stworzyć dosyć udany portret psychopaty, pokazując specyficzne warunki, które mogą "stworzyć" takiego człowieka.

Po paru nieudanych próbach z kryminałami w formie audiobooka – a to nudy, a to głupoty, a to marny lektor – sięgnąłem do książki sprawdzonego autora, Roberta Bryndzy. Wysłuchałem już trzy audiobooki jego autorstwa w świetnym wykonaniu Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego i żaden mnie nie zawiódł.

Ta książka jest zatem czwartym tomem przygód inspektor Eriki Foster pracującej w londyńskiej policji. Erika jest świetną śledczą, ale charakter ma trudny, przede wszystkim stawia się przełożonym i dlatego nie robi kariery. Książka zaczyna się tak, że pani inspektor, która tradycyjnie zadarła z naczalstwem, została zesłana do prowincjonalnego komisariatu do papierkowej roboty, bardzo ją męczy ta praca. Przypadkiem Erika trafia na miejsce zbrodni: bestialsko została pobita młoda dziewczyna, której ciało porzucono na śmietniku. Czuje wtedy pani inspektor, że prowadzenie śledztw jest esencją jej życia, ale nie ma szans na tę pracę, bo szefem wydziału zabójstw jest jej arcywróg inspektor Sparks. Erika decyduje się zatem przeprosić Sparksa, wręcz błagać go, aby ją przywrócił do pracy, w tym celu udaje się nawet do jego domu. I nasza pani inspektor dopina swego, dostaje śledztwo, ale w nader dramatycznych okolicznościach.

A potem okazuje się, że inna dziewczyna została zamordowana w podobnych okolicznościach, mamy zatem prawdopodobnie do czynienia z seryjnym zabójcą, grupa Eriki pracuje jak szalona, aby dopaść mordercę, zanim uderzy po raz kolejny. Dzieje się. W ogóle to jest dobra książka akcji, pod koniec trudno mi się było oderwać od słuchania.

Co ciekawe duża część śledztwa polega na przeglądaniu kamer monitoringu, które teraz instaluje się dosłownie wszędzie, no cóż, śledzą one stale nasze życie. To żmudna i ciężka praca, ale przynosząca efekty, na przykład policjanci dowiadują się o numerach rejestracyjnych samochodu podejrzanego, analizując zapisy z kamer.

Dosyć szybko dowiadujemy się, kto jest mordercą, bo mamy w książce dwa równolegle prowadzone wątki: śledztwa i mordercy. Nie bardzo mi, prawdę mówiąc, odpowiada ta konwencja, ale Bryndza robi to dobrze.

Pod koniec książki Erika dostaje propozycję objęcia upragnionej funkcji nadinspektora, czy ją zaakceptuje? Nie wiemy.

W sumie książka jest powieścią akcji, zresztą bardzo dobrze napisaną, ale brakowało mi wątków obyczajowych czy psychologicznych. Na przykład zbrodnicze motywy seryjnego mordercy są dla mnie niejasne, brakowało mi pogłębienia psychologicznego. Więc w sumie czuję lekkie rozczarowanie.

Kolejna część o inspektor Erice Foster. Niczym specjalnym się ta część nie wyróżnia, wręcz przeciwnie śledztwo jest trochę nudne, być może dlatego, że czytelnik od wczesnych rozdziałów wie już kto jest mordercą. Jedyną zmianą jest fakt, że Erika staje się trochę bardziej pokorna i pewne wydarzenie ostudza trochę jej zadziorność.
Dobry kryminał do szybkiego wysłuchania lub przeczytania. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Dobry kryminał do szybkiego wysłuchania lub...

• 2018
  • 2019