Ostatni oddech

Okładka książki Ostatni oddech
Robert Bryndza Wydawnictwo: Filia Cykl: DCI Erika Foster (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2017-04-12
Emilia Skowrońska
Emilia Skowrońska

Bardzo dobra seria, która jakiś czas przeleżała na półce, czekając na swój czas ;)
Główna bohaterka to ostra i niepoukładana Pani Komisarz - Erika, pochodzenia słowackiego. Bardzo dokładne zarysowane postaci, także drugoplanowe. Bardzo ciekawie odmalowana Wielka Brytania - momentami dość ponuro. Pokazane wysokie koszty życie, bezrobocie w mniejszych miastach, problem bezdomności.
Muszę wręcz przyznać, że książki mają poza kryminałem także walory powieści obyczajowej.
Mi się bardzo podobało i polecam wszystkie tomy ;)

Seria książek wciąga. Poza kryminałem, fajną akcja i chęcią dowiedzenia się "więcej i więcej", wciągają też losy głównej bohaterki. Przeczytałam całą serię i myślę że warto po nią sięgnąć.

Robert Bryndza w dobrej formie, jak zawsze. Nigdy mnie nie zawiódł.

Robert Bryndza w dobrej formie, jak zawsze. Nigdy mnie nie zawiódł.

Jako wielbicielka kryminałow polskich autorów siegnęlam po Roberta Bryndzę. A tu niespodzianka, autor jest Brytyjczykiem. A swojsko brzmiące nazwisko ma po mężu , Słowaku. O tym wszystkim dowiedziałam się już po lekturze, gdy zacząłam szukać informacji o tym, kim jest Robert Bryndza. I -jak się okazuje -nie tylko ja sądziłam po pozorach, ale nie żałuję. Powieść jest wciągająca, należy zdecydowanie do tej grupy, w których najważniejszą sprawą jest śledztwo. Mozolne, uparte, czasem długotrwałe i na przekór różnym przeciwnościom dochodzenie do rozwiązania zagadki. W "Ostatnim oddechu" zagadką, którą chce jak najszybciej rozwikłać główna inspektor Erica Foster jest seria zabójstw młodych kobiet. Funkcjonariuszka Foster zapomina o swojej zawodowej dumie, chowa urazy do kieszeni, by móc zając się śledztwem, które staje się jej obsesją. Jako Słowaczka i kobieta w policji musiała wielokrotnie udawdniać, ze jest tak samo dobra jak jej brytyjscy koledzy." Z takim właśnie podejściem spotkała sie, gdy po raz pierwszy przyjechała do Wielkiej Brytanii jako au pair. Płacono jej marne pieniądze i wszyscy traktowali ją tak, jakby ludzie z Europy Wschodniej nie byli warci tyle, co ci z Zachodu. Jesteśmy ludżmi, którymi można dowolnie dysponować- powiedziała jej pewna młoda Polka podczas długiej podróży przez Europę. To dlatego w póżniejszych latach Erika tak ambitnie wspinała się po szczeblach kariery w policji -chciała pokazać, że jest wartosciowa. Ze nie można nią dowolnie dysponować." Erica to nietuzinkowy bohater i z żalem siegam po ostatni - niestety- tom opowiesci o jej życiu zawodowym i osobistym.

Świetnie się czyta, nie mogłam jej odłożyć, trzyma w napięciu. Tym razem w połowie książki wiemy kto zabija i przyznam ,że takich książek nie lubię, ale tu mi to zupełnie nie przeszkadza. Ta część jest zupełnie inna, tutaj mniej jest Eryki a więcej z życia mordercy i jego ofiar. Dużo się dzieje. Polecam ! i oczywiście sięgam po następną część.

Temat wzięty na tapetę jest bardzo ciekawy, a mianowicie social media i ich wpływ na nasze bezpieczeństwo , bardzo ciekawie pokazane do czego to może prowadzić, Sama książka hmmm tak pół na pół, ale może dlatego że w krótkim odstępie mam poprzednią część cyklu i tą, a byłem pod ogromnym wrażeniem poprzedniej, może dlatego że sam temat mną bardzo wstrząsnoł.

46/52/2021

46/52/2021

Słabsza od swoich poprzedniczek, ale nadal to całkiem ciekawa propozycja.
Niektóre wątki sugerują, że kolejna część może być naprawdę ciakawa.

Słabsza od swoich poprzedniczek, ale nadal to całkiem ciekawa propozycja.
Niektóre wątki sugerują, że kolejna część może być naprawdę ciakawa.

Końcówkę tej lektury miałem sobie zostawić na jutro, ale nie pozwoliłoby mi to zasnąć, gdybym nie poznał zakończenia tej historii. Co za napięcie, co za emocje z bohaterami do końca.

Kolejna świetna powieść Bryndzy. Jak to się dobrze z klimatem czytało. Bryndza swoimi historiami potrafi tak kierować czytelnika, że ten potrafi się zapomnieć i żyje sprawą.

Erika Foster ma dość siedzenia za biurkiem i za wszelką chce wrócić do rozwiązywania spraw kryminalnych. Erika natrafią na starszą sprawę porwania i zamordowania młodej kobiety. Niespodziewanie ginie kolejna kobieta, a policjantka po trupach dostanie tę sprawę.

Sprawę, która na swój sposób jest trudna i skomplikowana. Erika rozpoczęła wyścig za mordercą, który co by nie zrobiła policja, jest zawsze przed nimi. Policja chciała już świętować, a sprawca okazał się na tyle przebiegły i sprytny, że znów udało mu się z nimi wygrać. Na ile mu wystarczy szczęścia, a może takie jest właśnie jego założenie? Czas ucieka, a niepozorny chłopaczek szuka dalej, a Foster zaczyna panikować. Sprawa, po której warto się zatrzymać i się zastanowić.

Bryndza ciekawie zagrał, bo niemal od początku wiemy kto stoi za morderstwami. Poznajemy go, poznajemy jego pracę. To taki zwykły ludzik, który wydaje się na pierwszy rzut oka nie może nikomu nic złego zrobić. To taka podła ludzka świnia, dla którego jego ofiary to są suki, które nie zasługują... no właśnie na co? Mordercza euforia, która, gdzieś się zapoczątkowała. W moim obrazie nie jest to taki klasyczny wielokrotny morderca, a po prostu biedny człowiek jednej twarzy.

Myślalem, że Bryndza im dalej , to pójdzie schematem , a tu jednak nie każdą historię chce przekazać w inny , ale równie tajemniczy sposób. Nie zapomina, aby wplatać życie prywatne Eriki, które cały czas nie unika komplikacji i walki o życie nie tylko te w policji. Dobrze wplątywane wątki, które nie powodują, że tracisz zainteresowanie, a co gorsze odsuwa cię od sedna książki.

Jedyne, co może już przeszkadzać, to ta za duża bezradność Eriki i jej zespołu. Czy oni naprawdę byli tacy ślepi i nie potrafili odpowiednio łączyć klocki, które rzucił morderca, który wiedział, że nie wszędzie zagrał perfekcyjnie.

Erika Foster ma...

Erika Foster po życiowych katastrofach niezmordowanie usiłuje wrócić do gry i udziału w śledztwach

Robert Bryndza Ostatni oddech Zobacz więcej