Clarissa

Okładka książki Clarissa
Jack Lauriger Wydawnictwo: Lira Cykl: Clarissa Six (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Clarissa Six (tom 1)
Clarissa. The Awakening
Lira
2018-06-20
2018-06-20

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Chyba po raz pierwszy w swojej karierze czytelniczej nie mogłam uwierzyć, że koniec który nastał jest końcem faktycznym...Książka od samego początku wzmaga zaciekawienie, w jakim kierunku pójdzie fabuła, podkręca je na każdym kroku i w końcu (przepraszam, że niezbyt lotne określenie, jednak nadające się tu w moim mniemaniu najlepiej) - KLOPS! Dosłownie jeden wielki klops. Zarys i pomysł na książkę jest niezły, jednak jest ona jak widać bardzo niedopracowana! Z tytułu powyższego skojarzyła mi się ewidentnie z historii magazynu ,,Chwila dla Ciebie". Dotykając pewnych tematów, a nie rozbudowując ich w jakimś mniej lub bardziej określonym celu, treść książki traci sens.

Główna bohaterka otrzymuje możliwość rozwoju zawodowego i lepsze zarobki, jeżeli na pół roku wyjedzie do Polski w delegację. Kobieta zgadza się na to, ponieważ wie, że w każdy weekend będzie mogła wracać do rodziny, a na miejscu otrzyma ogromne wsparcie oraz własne tymczasowe mieszkanie. Angielka w nowym miejscu poznaje grono zaufanych osób, które wyjaśniają jej panujące obyczaje, pokazują uroki Polski, a także otwierają przed nią nowe bramy. Nigdy nie sądziła, że ten wyjazd zaowocuje ogromem zmian w jej życiu oraz odmieni podejście do wielu spraw.

Wyjazd w nowe miejsce dla każdego jest zagadką. Nigdy nie wiemy, co spotka nas w danym miejscu, ani jak zaaklimatyzujemy się tam. Clarissa zrezygnowała ze swojego spokojnego życia i wyruszyła w poszukiwaniu przygody do Polski. Na jej przykładzie zostały świetnie przedstawione różnice narodowe i podejście do wielu codziennych spraw.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2019/05/clarissa-jack-lauriger.html

Clarissa to na pozór szczęśliwa mężatka i matka, która ma świetną pracę. Jednak w jej małżeństwie zaczyna jej czegoś brakować. Chciałaby znów poczuć motyle w brzuchu, tę mocną iskrę, która wiodłaby ich w nieznane zakamarki pragnień. Już układa sobie w głowie plan jak coś zmienić w małżeństwie, kiedy niespodziewanie dostaje propozycję pracy w półrocznej delegacji w Polsce. Z jednej strony się boi, a z drugiej ma chęć przeżyć tę przygodę. W końcu decyduje się na wyjazd, myśląc, że rozłąka wpłynie pozytywnie na jej związek z mężem.

Cóż, muszę przyznać, że pierwsze co mi przyszło na myśl po przeczytaniu owej powieści to: Czy tę książkę naprawdę napisał mężczyzna? Aż nie chce się wierzyć, że to właśnie mężczyzna tak pięknie opisuje emocje kobiety i jej doznania. Zatem, brawo dla autora. Książka porwała mnie już od samego początku, zaczęłam czytać i ani się obejrzałam dobrnęłam do końca, po czym zagościł u mnie smutek iż ten moment tak szybko nastąpił. Autor ma niezwykle lekkie pióro, a język którym się posługuje jest przyjemny i łatwy w odbiorze. Świetna kreacja postaci nie tylko pierwszo, ale i tych drugoplanowych. To postacie niezwykle rzeczywiste, z którymi bez problemu można się utożsamić. Momentami czytając książkę miałam wrażenie, że czytam o samej sobie.

"Bywały chwile kiedy pragnęła znowu być sobą sprzed lat, tą, którą była, nim wzięła ślub, nim pojawiły się dzieci. Tęskniła za czasami, kiedy mogła wyrzucić z siebie emocje w spontanicznym wybuchu."

Jack Lauriger w swojej powieści przedstawia nam Polskę widzianą oczami Brytyjczyków. I miło robi się na sercu, kiedy możemy poczytać jak obcokrajowcy interesują się naszym krajem. Zresztą sam autor przedstawia nasz kraj, opisując pokrótce historię, przedstawiając ciekawe zabytki. Muszę przyznać, że zrobiło to na mnie wrażenie.

W małżeństwie różnie bywa. Czasem wydaje nam się, że wszystko układa się wspaniale, jesteśmy szczęśliwi, ale… no właśnie, pojawia się jakieś ale. Zaczyna jednak czegoś brakować, może zwykłego impulsu, który urozmaiciłby nasze dotychczasowe życie. Wkrada się rutyna, a my mamy wrażenie, że oddalamy się od naszego partnera. Niekiedy rozłąka dobrze robi, pozwala uświadomić nam sobie, jak wiele znaczy dla nas nasz partner. Jeśli myślicie zatem, że autor wysyłając naszą bohaterkę w delegację do Polski popchnie ją w ramiona innego mężczyzny, to muszę was rozczarować, bo tak się nie stanie. Jednak Clarissa odmieni się, zacznie poszukiwać samej siebie, pozwoli uwolnić się własnym pragnieniom, inaczej spojrzy na świat. Co takiego zaplanował dla niej autor? Musicie przekonać się sami.

Sekretem, który wyznacza granice naszych zachowań, jest życie w prawdzie.
W książce tej znajdziecie wiele ciekawych momentów, będziecie się śmiać, wzruszać, a może i poczujecie dreszczyk niezapomnianych emocji. Autor wkrada również sceny erotyczne, które są napisane z gracją i smaczkiem, dzięki czemu nie poczujecie niesmaku czy też przesytu.

Clarissa to doskonała pozycja dla kobiet, które skrywają w sobie nieuwolnione pragnienia, które pragną poznać siebie same i coś zmienić we własnym życiu. Dzięki tej powieści inaczej spojrzycie na własne życie. Jeśli nie wierzycie, przekonajcie się sami. Gorąco zachęcam.

“Podobno nieobecność sprawia, że kocha się mocniej”.

Clarissa to brytyjka podchodząca pod czterdziestkę, matka dwojga nastolatków i żona, która pomimo przykładnego życia, miała wrażenie, jakby coś jej umykało. Uważała, że jej życie jest nudne, a w małżeństwo wkradła się rutyna. Clarissa niegdyś była kobieta żądna przygód, spontaniczną, ale kiedy dojrzała musiała się ograniczyć.

Podczas konferencji kobieta dowiaduje się, że wraz ze swoim współpracownikiem wyjeżdża na półroczny kontrakt do Wrocławia, gdzie ma objąć stanowisko dyrektora do spraw marketingu i pokierować działem kadr.

“- Polska!- wykrzyknęła, jakby uderzyła ją magiczna różdżka oświecenia.- Charles, wybacz mi, ale ta sytuacja wygląda na odwrócenie biegu historii. Nigdy tam nie bylam, ale czy to nie jest tak, że wszyscy Polacy są teraz u nas? Do Anglii przybyły ich miliony, całe rodziny. I wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Już teraz na każdej głównej ulicy jest jakiś polski sklep. Polaków jest tu na pęczki, zwłaszcza tam, gdzie mieszkam, w Ealing. Kto został w kraju, jeśli tylu ich tutaj? Kto kupuje ich produkty, skoro wszyscy wyjechali?- Charles i Graham śmiali się wraz z nią, ubawieni jej obserwacją”.

Podczas tego wyjazdu Clarissa zaczyna swoją przygodę i otwiera się na to, co daje jej życie i nowe miejsce. Jak ta podróż wpłynie na małżeństwo Clarissy?

Jack Laugier to brytyjski pisarz mieszkający w Polsce od dwudziestu lat. W swoich książkach przeplata bogactwo doświadczeń międzynarodowych ze specyficzną angielską mieszanką humoru i intymnej kreatywnej pikanterii.

Przyznam szczerze, że byłam bardzo ciekawa tej pozycji. Po przeczytaniu książki o losach polki w Londynie musiałam koniecznie poznać historię brytyjki w Polsce. Powiem tak, że cała ta opowieść nie jest zła, chociaż na samym początku bardzo się nudziłam, czytając. Zanim fabuła się rozwinęła, to musiałam sporo przeczytać. Autor pisze lekko i zabawnie, ale nie zostałam wciągnięta w tę opowieść doszczętnie. Mam co do niej kilka zastrzeżeń, a mianowicie chodzi mi o opisy Clarissy z przeszłości i powracanie do teraźniejszości. Nie było między tym płynnego przejścia, trochę się w tym gubiłam. Postać Clarissy została przez autora bardzo fajnie wykreowana i nie było zupełnie widać, że zrobił to mężczyzna. Pan Laugier mógł jednak rozwinąć troszkę bardziej postacie drugoplanowe, dzięki czemu fabuła byłaby dużo bogatsza i bardziej żywa.

Clarissa to silna kobieta, jednak ma dość monotonii swojego życia. Myślę, że kiedy jest się młodym, powinno się czerpać z życia jak najwięcej. Później, gdy osiągamy pewien wiek, stajemy się bardziej poważni i postrzegamy świat zupełnie inaczej i mamy wytyczone swoje priorytety. Kiedy w małżeństwie pojawiają się dzieci, zaczynamy całkiem nowy etap w życiu, ale gdy dzieci dorastają, nie potrzebują już rodziców tak jak kiedyś, a wtedy szukamy czegoś, co pozwoli nam poczuć się potrzebnym na nowo. Dlatego Clarissa chce rozpalić iskry w swoim małżeństwie, aby te nie było nudne i przesiąknięte rutyną. Czy jej się to uda?

Czy polecam Wam tę książkę, hmmm…, może ujmę to inaczej. Każdy z nas ma swój własny gust. Jednym się spodoba, a drugim nie koniecznie. Opowieść nie jest zła, bo naprawdę w niektórych momentach można się pośmiać i wciągnąć w czytanie, ale mi w tej książce zabrakło rozwinięcia wątków, tak jakby autor coś zaczynał i tego nie kończył. Jednak nie twierdzę, że ta książka to klapa czy coś w tym stylu, po prostu nie trafiła do mnie na 100%, a na jakieś 45.

www.girlsbookslovers.blogspot.com

“Podobno nieobecność sprawia, że kocha się mocniej”.

Clarissę polecam przede wszystkim kobietom, które chcą spędzić miło i spokojnie wieczór, ale i osobom, które potrzebują motywacji do ruszenia swojego życia. Warto pamiętać, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swój los, nikt inny.

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2018/09/clarissa-jack-lauriger.html

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2018/09/clarissa-jack-lauriger.html

Recenzja pochodzi z bloga http://whothatgirl.blogspot.com/2018/08/clarissa-jack-lauriger.html

Clarissa to dojrzała kobieta, która jest żoną, matką dwójki dzieci, spełniającą się zawodowo. Wydawałoby się, że niczego jej nie brakuje. Ma kochającego męża, ale do ich życia zawitała rutyna. Sny jej podpowiadają, że od dawna czegoś jej brakuje.

Brytyjka dostaje propozycję delegacji do Polski - miałaby kursować między Wrocławiem, a krajem rodzinnym, by rozwijać tam filię firmy. Z początku się waha, bowiem nigdy nie wyjeżdżała na tak długą delegację. Z drugiej strony czuje, że to jest to, że powinna się zdecydować, bo to dla niej ogromna szansa - nie tylko zawodowa, ale również życiowa.

Jej mąż, Jonathan, oraz dzieci namawiają ją do podjęcia decyzji na "tak". Wspierają ją, motywują. I jak można się domyślić, ten wyjazd dobrze wpływa na jej związek z mężem. Rozłąka zawsze dobrze działa i w tym przypadku jest podobnie.

Clarissa poznaje nowych ludzi w Polsce, którzy szybko zostają jej przyjaciółmi. Poznaje inne życie, a Anna pokazuje jej coś nowego. Coś, co Clarissę fascynuje i pozwala jej odkryć się na nowo.

Mam troszeczkę mieszane zdanie o tej pozycji. Dla mnie jest również trochę specyficzna. Clarissa ma swój humor oraz delikatne zabarwienie erotyczne. Nie jest ono jakieś przesadzone, więc czytelnikowi nie przeszkadza. Nie idzie też w stronę erotyka - żeby nikogo to nie zmyliło.

Książkę odebrałam pozytywnie, ale znalazłam też kilka minusów - jednak to są moje odczucia, pamiętajcie proszę.
Opisy są długie, czasami stają się naprawdę męczące. Język autora jest ciężki, trudno mi się czasami czytało. Był też monotonny i ciężko było się wczuć w sytuację.

Nie brakuje tutaj humoru. Książkę należy potraktować z przymrużeniem oka. Nie ma co szukać głębszego znaczenia w tej historii.

Polecam Wam tę pozycję, jeśli chcecie sięgnąć po coś niezobowiązującego, nie wymagającego myślenia, przy okazji śmiejąc się przy tym :)

Brytyjka dostaje propozycję...

Clarissa jest kobietą dobiegającą czterdziestki, spełniona zawodowo, przykładna matka dwójki nastolatków, kochająca żona. Pewnego dnia kobieta jednak czuje, że ma dosyć codziennej rutyny i chciałaby coś zmienić w swoim dotychczasowym jednostajnym życiu. Dlatego, gdy dostaje propozycje wyjazdu służbowego za granicę na pół roku, w głębi serca wie, że ta przygoda jej w tym pomoże.
Krajem do którego Clarissa się wybierze wraz z innym przedstawicielem firmy jest Polska , a dokładnie Wrocław. Jest to całkiem odmienna sytuacja w jej rodzinie, gdyż dotychczas czas spędzony poza domem ograniczał się do kilku dni-nie miesięcy. Pomimo, że na każdy weekend Clarissa będzie wracała do Wielkiej Brytanii, by spędzić czas z rodziną, dla jej małżeństwa będzie to nie lada wyzwanie. Jaki wpływ na Clarisse będzie miał ten wyjazd oraz czy uda się przełamać rutynę w jej życiu?
W moim odczuciu ‘’Clarissa’’ jest idealną książką dla osób chcących coś zmienić w swoim życiu lub przynajmniej przyjrzeć się zmianą zachodzącym w naszej głównej bohaterce. Nie muszą być to radykalne zmiany, lecz małe odskocznie nie pozwalające popaść w rutynę. Clarissa jest kobietą ułożoną i zdystansowaną, lecz z czasem udowadnia, że potrafi przełamać te bariery. Pomimo tego , że jej małżeństwo należy do tych udanych, monotonia w jaką popadło skłania Clarisse do próby wprowadzenia zmian .
Zadziwiające jest dla mnie , jak autor-mężczyzna barwnie opisuje kobiece uczucia, pragnienia i potrzeby. Ciekawie czyta się to , że Polska została przedstawiona w bardzo pozytywny sposób z perspektywy obcokrajowców. Przyznaję, że spodziewałam się troszkę innego zakończenia. Osobiście czegoś mi w całości brakowało, wątek związany z tajemniczą Anną także średnio przypadł mi do gustu.Książka napisana jest lekkim językiem, czyta się błyskawicznie, na wakacje jak znalazł ;)

Clarissa dobiega czterdziestki. Od dwudziestu lat jest żoną Jonathana i matką dwójki dorastających dzieci, studentów. Kieruje działem kadr i w życiu zdaje się niczego jej nie brakować. Mimo, że ma poukładane życie, to w jej życiu zaczęło pachnieć rutyną. Praca daje jej potrzebny zastrzyk adrenaliny. Kierownictwo firmy wysyła ją wraz ze współpracownikiem Milesem na półroczny pobyt we Wrocławiu. Clarissa ma pokierować działem kadr i zająć w zarządzie stanowisko dyrektora do spraw wspólnego marketingu. Jej życiem została korporacja a szefowie zaufali im w kolosalnej sprawie. Są to poważne zmiany i Clarissę ogarnia lęk. Nie ma pojęcia o Polsce. Ten wyjazd to wielka szansa ale rodzina, dom, dzieci są dla niej bardzo ważne. Clarissa jest dumna z tego co osiągnęła i nigdy nie szukała czegoś więcej. Ta zmiana albo rozbije albo wzmocni jej związek. Kierując się intuicją oraz namową rodziny Clarissa podejmuje ryzyko. Nie przypuszcza, że w Polsce doświadczy tak wielu przygód. Żaglowanie na jeziorze w Mikołajkach będzie znaczącym wydarzeniem w jej życiu, które niewątpliwie zapoczątkuje szereg zmian. Czy Clarissa odnajdzie się w Polsce i będzie gotowa na zmiany jakie nastąpią w jej życiu?

Wyjazd do obcego kraju, o którym niczego się nie wie może być bardzo przerażający. Clarissa nie zna języka i martwi się czy da sobie radę i czy jest to dobry pomysł. Część jej chce zostać w domu, z rodziną gdzie czuje się bezpiecznie a z drugiej uwielbia podejmować nowe wyzwania. Niepewność ją dobija. Pokonuje swoje lęki i z Milesem u boku przyjmuje propozycję wyjazdu na wschód. Clarissa potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, szybko się zaklimatyzowała i poznała grono życzliwych osób. W Polsce kobieta ma okazję rozwinąć skrzydła. Postawa jej spontanicznych, nowych przyjaciół budzi w niej chęć odbycia przygody. Clarissa dostrzega jak ważne są jej skrywane dotąd pragnienia i doceni jak przyjemnie jest żyć pełnią życia bez żadnych zahamowań. Ten wyjazd był potrzebny nie tylko jej. Zmiany będą zauważalne bardzo szybko. Clarissa nie chce stać w miejscu, chce dodać swemu życiu więcej energii. Nie przypuszcza, że biznesowy pobyt w Polsce okaże się strzałem w dziesiątkę.

Przyznam się od razu, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Wyobrażałam sobie, że Clarissa wyjedzie do Polski, zapewne u boku innego mężczyzny zacznie spełniać swoje pragnienia, wda się w romans i jej małżeństwo znajdzie się pod znakiem zapytania. Autor wyszedł poza znane schematy i bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Książka skupia się głównie na odczuciach bohaterki oraz poszukiwaniu samego siebie. Clarissa musi zastanowić się nad swoim życiem i podjąć trudne decyzje. Autor ukazał jak wygląda Polska oczami obcokrajowców a sam nie mało wie na ten temat. Trudno uwierzyć jak dużą wiedzę posiada autor i jak trafnie potrafi opisać kobiece uczucia. Trudno uwierzyć, że książkę pisał mężczyzna. Nie jedna kobieta będzie mogła postawić się na miejscu głównej bohaterki. Jeden impuls jest w stanie pobudzić nas do działania. Kreacja bohaterów jest dobrze przemyślana i możemy się od nich wiele nauczyć.

"Clarissa" to wartościowa historia, niezwykle przyjemna i zaskakująca. Autor trafił w punkt kobiecej natury i pokazał co w życiu powinno być najważniejsze. "Clarissa" jest historią o poszukiwaniu samej siebie oraz o realizacji skrywanych marzeń. Życie wbrew regułom i przyzwyczajeniom ma dużo plusów. Bohaterowie zostali ukazani w różnorodnych odsłonach i ciężko nie darzyć ich sympatią. Polska została ukazana oczami obcokrajowca i jest to bardzo interesujący zabieg. Intrygująca powieść z nutą erotyzmu. Polecam!

Każdy z nas zna taką kobietę, która spełnia się na każdej ścieżce swojego życia. Kariera, mąż, dzieci, samorealizacja. Współczesna kobieta, która podąża swoimi drogami, ale doskonale sprawdza się też w płaszczyźnie rodzinnej. Nie będzie to zwykła opowieść o spełnionej kobiecie, jest to historia o poszukiwaniu samej siebie, swoich wartości, celów i marzeń. Historia o tym jak pomóc szczęściu i stać się w pełni szczęśliwą osobą.

Clarissa to spełniona brytyjska kobieta, ma dobrego męża, dwójkę dzieci, stałą pracę i pieniądze. Mogłoby się wydawać, że nic więcej jej nie potrzeba aby być szczęśliwą, a jednak! Pewnego dnia postanawia, że chce zmienić swoje życie, chce rozpocząć coś nowego, coś co zmieni ją i jej życie, coś co pozwoli czuć się spełnioną. Zmiany rozpoczną się szybciej niż sama się tego spodziewała, a my będziemy świadkami wielu zabawnych i pełnych refleksji sytuacji.

Gdy tylko zobaczyłam opis książki "Clarissa" i pierwsze zdanie na tylnej okładce, stwierdziłam, że koniecznie muszę ją przeczytać:

"Czasem wystarczy drobny impuls, by nieuświadomione pragnienia znalazły swoje ujście i zmieniły bieg naszego życia"

Brytyjski klimat książki mocno daje o sobie znać od pierwszych stron. Styl pisania pisarza na początku lekko mnie denerwował, ale wystarczyło przeczytać pierwsze kilkanaście kartek i wciągnęło mnie na Amen!

Clarisse obdarzyłam niesamowitą sympatią od samego początku, tej postaci po prostu nie da się nie lubić. Pozytywnie zaskakuje sobą, swoimi wyborami, kibicowałam jej do ostatnich stron. Kobieta, która chce zmienić swoje życie, musi mieć do tego nie mały powód. Clarissa wie, że stoi w miejscu, że jej życie skończyło się na pewnym etapie i nie potrafi ruszyć do przodu - postanawia, że zmieni to jak najszybciej będzie mogła. Propozycja pracy w Polsce staje się wyjściem z jej sytuacji, być może to znak, że właśnie tam odmieni swoje życie? Za namową najbliższych postanawia wyjechać na kontrakt do Wrocławia. Mimo tego jak bardzo ważne jest dla niej zdanie swoich dzieci i męża postanawia podążać drogą, która wydaje się jej najlepszą. Otwartość na nowe rzeczy, dystans do świata i naturalna skromność pomieszana z dużym wyzwoleniem to cała Clarissa.

Bardzo podobało mi się to, że główną bohaterkę, możemy zobaczyć w różnych odsłonach, szczególnie jej nowe cechy charakteru poznajemy w momencie gdy do całej historii wchodzi Anna. Bohaterowie w tej książce sprawiają, że otwieramy się na poglądy innych. Czytając tą książkę, zauważyłam jak wielu ludzi potrafi czerpać z życia, podejmują ryzyko i nie boją się konsekwencji, co było dla mnie bardzo podbudowujące i motywujące zarazem.

Historia Angielki w Polsce to ciekawe ukazanie naszego kraju z perspektywy obcokrajowca. Opisy krajobrazów, przyrody i wplecenie w wątki elementów naszej historii - oddaje pokłon w stronę Jacka Laurigera. Cieszyłam się gdy Clarissa podziwiała Polskę, niesamowicie miło czyta się takie rzeczy :)

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie i szybko, nie doszukamy się tutaj skomplikowanych koneksji, czy zawiłych wątków, ale dostaniemy opowieść o kobiecie dla kobiet, o tym jak znaleźć siebie i swoje wewnętrzne piękno, jak odkryć swoją kobiecość i intymność, o tym jak znaleźć swój własny sens. Polecam dla każdej z nas!

Główną bohaterką książki jest Clarissa - spełniona żona, matka dwójki dorastających dzieci, idealny pracownik, który spełnia się zawodowo. Jednak pewnej niedzieli budzi się i czuje pustkę wewnętrzną. Postanawia coś zrobić ze swoim życiem. Okazja nadarza się bardzo szybko gdyż w pracy otrzymuje propozycję wyjazdu na minimum pół roku na wschód. Pełna obaw, ale zarazem żądna przygód konsultuje się z rodziną, którzy namawiają ją na wyjazd i wspierają. Długo się nie zastanawia i już po dwóch tygodniach wraz ze swoim kolegą Milesem lądują w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu. Mają za zadanie koordynować pracę firmy. Szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości, poznają nowych przyjaciół oraz doświadczają nowych przygód. Jakich? Dowiecie się czytając książkę...

Już od pierwszych chwil możemy poznać główną bohaterkę jako bardzo pozytywnie nastawioną do życia osobę, której czegoś w życiu brakuje. Ma poukładane życie, męża, dzieci, pracę, pieniądze, te same schematy czynnościowe pojawiające się w weekendy jednak nie czuje się z tym dobrze. Na początku wydaje się ona osobą wycofaną, lecz historia związana z żaglami pozwala nam zobaczyć ją jako osobę potrafiącą odnaleźć się w każdej sytuacji, przebojową i żądną przygód (szczególnie widoczne to jest w historii z Anną).

Autor ukazał w książce obraz Polski takiej jaką widzą ją Brytyjczycy, a może też jaką chcą zobaczyć. Ukazuje, iż obcokrajowcy interesują się naszym krajem tzn znają pewną część historii naszego kraju oraz niektóre najważniejsze zabytki.

Jedynym minusem jak dla mnie były niektóre opisy, które wg mnie powinny być krótsze.

"Clarissa" to książka pełna humoru z nutą erotyzmu. Autor pisze prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją szybko. Idealna jest na letnie popołudnie, aby się rozluźnić i zrelaksować. Dzięki tej książce można zastanowić się nad własnym życiem, czy niczego mi w nim nie brakuje, a jeśli brakuje to czego. Czytając ją można wysnuć refleksję, iż czasem szczęściu trzeba pomóc i odważyć się być szczęśliwym.

Moja ocena: 8/10

Jack Lauriger Clarissa Zobacz więcej