Cztery przyszłości. Wizje świata po kapitalizmie

Peter Frase Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Four futures. Life after capitalism
9788301199586
Maciej Szlinder
Wydawnictwo Naukowe PWN
kapitalizm przyszłość świat technologia
Four futures. Life after capitalism
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
9788301199586
Maciej Szlinder
kapitalizm przyszłość świat technologia

Króciutka analiza przed jakim wyborem nowego systemu społeczno-ekonomicznego stoimy.

Cała wizja oparta na analizie dwóch wymiarów – zmiany klimatycznej z którą sobie poradzimy, bądź nie (ergo czy będziemy żyli w dostatku czy nędzy), oraz czy nowy system będzie oparty na hierarchii czy równości. Wynikają z tego tak optymistyczne wizje współżycia typu dostani świat równy...

Na półkach: , , , , ,

Popularno-naukowa pozycja o możliwych przyszłościach. Autor dużo porównuje ze znanymi dziełami popkultury i wyciąga wnioski dla naszej ewentualnej przyszłości. Ciekawie i solidnie napisana książka. Gratka dla nerdów i fanów sci-fi, że doktor z szacowanego amerykańskiego uniwersytetu bierze pod uwagę wersje historii nakreślone przez Kubricka, Scotta i twórców Deus Ex.

Pozycja bardzo krótka, jednakże przedstawiająca kilka wątków, które dają do myślenia. Oceniam jako bardzo przydatną w przygotowaniu do dyskusji na temat przyszłości systemów ekonomiczono-społecznych.

Bardzo populistyczna książka, w dużej mierze nastawiona na myślenie lewicowe. A już stanowcze nadużywanie przykładu...Star Trek w tego typu książce świadczy o dość słabym przygotowaniu merytorycznym autora. Sporo swoich tez wysuwa na podstawie ciekawostek naukowych, co jest absurdem. A już uwielbienie dla minimalnego dochodu dla wszystkich jest komiczne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Dwa widma krążą nad Ziemią w dwudziestym pierwszym wieku: widmo katastrofy ekologicznej i widmo automatyzacji". Pierwsze zdanie książki stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat czekającej nas przyszłości. Autor rozważa ja w zakresie dwóch niewiadomych dobrobyt lub jego brak oraz równość lub jej brak. Na ich przecięciu konstruuje 4 idealne modele przyszłości -...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Ekosocjalizm