Dreamland. Epidemia opiatów w USA

USA opiaty uzależnienia farmakologia przemysł farmaceutyczny lekomania
literatura faktu
2018-08-22
USA opiaty uzależnienia farmakologia przemysł farmaceutyczny lekomania

Książka Quinonesa to rzetelnie studium kryzysu opioidowego jaki dotknął Stany Zjednoczone. Autorowi trzeba przyklasnąć za przeprowadzenie tytanicznej pracy podczas zbierania materiałów do publikacji.

Ciekawym wybiegiem jest przeplatająca się zmiana perspektywy – zmieniająca się głównie pomiędzy historią Chłopaków z Xalisco i ich rozwijaniu zdecentralizowanego imperium...

Jak czytałem tą książkę to niemal od razu wleciała mi popisowa piosenka Nicole Kidman z "Undoing".
Fascynująca historia o McDonaldzie dla ćpunów rozmaitych i o opiatach w Stanach.
Oczywiście autor starał się na końcu po amerykańsku skołczować czytelnika, no i nie epatował jakoś przygnębiającym nastrojem, mimo to była to bardzo interesująca podróż po USA.

Ciekawe!
Autor opisuje mechanizm, stojący za epidemią uzależnień w USA. Ale mnie bardziej interesują przyczyny, którym poświęca całe trzy (!) ostatnie strony.
Ponadto, przy okazji, jest to ciekawy przyczynek do powodów wzrostu nieufności do nauki. Jeśli dla kasy z jednego zdania z listów do redakcji można zrobić obowiązującą dekady wykładnię naukową, to gdzie byliście...

Książka ukazuje niesamowicie duży jak i aktualny problem, z którym boryka się USA mianowicie zbyt łatwą dostępność do silnych środków na bazie narkotyków. Polecam dla ciekawskich narkotycznego świata.

Jakie to było... nudne!
Okładka i początek książki był naprawdę obiecujący. Jednak im dalej tym gorzej. Mnóstwo powrotów do wątków, które były wspomniane chwilę wcześniej.
Ogromnie się rozczarowałam.

Kiedy sięgałem po książkę Sama Quinonesa, amerykańskiego dziennikarza i pisarza non-fiction, wydawało mi się, że wiem sporo o narkotykach, narkomanii i narkomanach, a zwłaszcza o ich wersji w realiach w Ameryce. W końcu to chyba jeden z głównych tematów filmów i powieści made in USA. Chyba nie ma nikogo, kto nie oglądał choćby prześwietnego serialu Narcos (jeśli jest, to...

Wiem że społeczeństwo amerykańskie statystycznie nie grzeszy inteligencją. Wiadomo od dawna że opiaty uzależniają.

Męczyła mnie bardzo, spodziewałam się zupełnie czegoś innego, dla mnie była bardzo nudną, pełną suchych faktów cegłą.

Na półkach: , , , , ,

Ciekawie pokazany - poprzez historię meksykańskiej biedoty z Xalisco - kontekst epidemii opiatowej w USA.
Wadą są liczne, nużące powtórzenia, znacznie obniżające jakość lektury.
Poza tym kolejny kamyczek do całego Everestu zarzutów pod adresem firm farmaceutycznych oraz potwierdzenie władzy Fortuny nad Hipokratesem (niestety).

Nie podzielam dość mocno krytycznych opinii wokół tej książki.

Mając je w pamięci w trakcie czytania chwilami mogłem czuć się jakby książka była złożona z wielu artykułów w gazecie skąd biorą się częste powtórzenia tej samej historii.

Tak jednak nie jest, oceniając już po całości lektury. Jest ciągła historia od początków zmian podejścia w medycynie, agresywnej polityce...

Dyskusje

• 2019