Dalej jest tylko strach

Okładka książki Dalej jest tylko strach Jaro Bonk
Okładka książki Dalej jest tylko strach
Jaro Bonk Wydawnictwo: Oficyna VBC kryminał, sensacja, thriller
Oficyna VBC
2018-06-15
2018-06-15
Literatura polska thriller kryminalny Kraków Szczecin Dolny Śląsk morderstwo śledztwo

Jaro Bonk, czyli Jarosław Bąk jest znakomitym przykładem, że na debiut nigdy nie jest za późno, i że warto realizować swoje marzenia. Łódzki autor w okolicach pięknego wieku dla mężczyzny, czyli pięćdziesiątki, napisał świetną powieść kryminalną, która dzieje się w Krakowie.

Ten autor to ogromne pozytywne zaskoczenie i zdziwienie, że ta książka jest tak mało znana. Przypadkiem obejrzałam wywiad z Jaro Bonkiem, z serii Krakowski Czwartek Kryminalny w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na youtubie. Są to znakomite wywiady z polskimi pisarzami powieści kryminalnych.

Bardzo ciekawa i smutna jest wypowiedź autora, kiedy opowiada, jak wygląda nasz rodzimy rynek wydawniczy i jak trudno przebić się debiutantowi.

„Dalej jest tylko strach”, przy okazji świetny tytuł, to powieść, gdzie autor połączył głęboko skrywane tajemnice nazistów i metafizykę we współczesny thriller kryminalny.

Komisarz Jan Dolny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, mający ksywkę Szerlok dostaje nową sprawę do rozwiązania. W dziwnych okolicznościach w kamienicy na Świętego Marka zginął ponad dziewięćdziesięcioletni Bogusław Darski. Policja wkrótce odkrywa, że taka osoba nie istnieje, a wszystkie dokumenty na to nazwisko są fałszywe.

Komisarz Dolny znowu prowadzi śledztwo z cyklu cyt.: „lepiej mnie nie dotykaj”, gdzie napotyka na rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć i znowu przyprawia o ból głowy swojego szefa cyt.: "Gówno masz poukładane! - przerwał mu Grot. - Zaczynasz mi odjeżdżać w jakieś metafizyczne rejony. W tamtych okolicach policja nie pracuje!”.

Książka przypomina w klimacie powieści Dana Browna, czy serial „Z Archiwum X” i jest znakomitym materiałem na dobry film sensacyjny.

Autor ma bardzo dobre pióro i książkę czyta się bardzo lekko. Wymyślił bardzo dobrą intrygę kryminalną, gdzie połączył fikcję literacką z prawdziwymi faktami. Mamy zatem do czynienia z tajnymi eksperymentami z czasów III Rzeszy prowadzonymi na zlecenie Heinricha Himmlera, szefa Gestapo, czyli tajnej policji, bliskiego współpracownika Hitlera. Himmler był naprawdę zafascynowany okultyzmem, brał udział w seansach spirytystycznych i różnych obrzędach, w których nawiązywano kontakt z przewodnikami duchowymi. W książce jednym z bohaterów jest także czakram na Wawelu, czyli miejsce mocy, który naprawdę istnieje.

Jaro Bonk ma dystans do siebie i poczucie humoru, co dodaje kolorów powieści. Widać, że w książkę „Dalej jest tylko strach” włożył naprawdę dużo pracy, ale dzięki temu dostaliśmy do ręki rasowy krakowski kryminał.

Autor zaplanował historię z komisarzem Janem Dolnym na dwie książki. Mam nadzieję, że znajdzie wydawcę na drugi tom, a my będziemy mieli przyjemność poznać dalsze losy bohaterów z powieści „Dalej jest tyko strach”. Zakończenie książki krzyczy o szybkie wydanie dalszego ciągu. Co się stało z komisarzem Janem Dolnym, drogi Autorze ? Jaro Bonk to nowe gorące nazwisko w gatunku polskiej powieści kryminalnej, warto je zapamiętać. Proszę pisać dalej, także nowe powieści i nie poddawać się! Szczerze polecam.

Kilka dni temu zaciągnąłem się do Tarabuka. Pogadać, popatrzeć i naturalnie trochę poczytać. A że księgarz do rozmowy z klientem rozochocony, szczególnie gdy zapytałem o kryminał. Natychmiast polecił Bonka. I w takim właśnie tempie minęło mi kilka letnich dni w których to czytałem w nocy, nad ranem, i w pracy także. Chwilami opowieść zachwycała mnie swoim... nonsensem, ale to było takie prawdziwe w swoim przekazie iż sam ciągle reakcją swoją jestem. zaskoczony . Dlaczego ? Nie wiem.... bo nie czytuję kryminałów, no może jeden w roku... dla ekscytacji i zwolnienia biegu w moich zmaganiach z literaturą. A tu taka niespodzianka literacka. Akcja przebiega szybko i o dziwo inteligentnie. Nie ma sexu ale chwilami potrafi być nawet miło. Wygadany gliniarz, ABW i kuria krakowska, tak z ks.kardynałem robią ciekawe przedstawienie. Chwilami było jak z filmu Pasikowskiego. Właśnie, może to jest już gotowy scenariusz. W czasie lektury złapałem się na takim żarcie... cholera jak dobrze jest ta książka przetłumaczona. I natychmiastowa refleksja, przecież autor mieszka w Łodzi. To nasz krajan. Więc dogi czytelniku jeśli lubisz kryminały z nutą strachu i energii naprawdę dobrze opisaną niewiarygodną współczesną historię, to zapraszam. Ja jestem pod wrażeniem !
Wyjaśnienie- Tarabuk to zjawiskowa księgarnia.

Książkę pozostawiam bez oceny, ponieważ całkowicie do mnie ona nie przemawia. Liczyłam na kryminał i nie zwróciłam uwagi, że jest to thriller. Co prawda kryminalny, ale ilość wątków metafizycznych jest ponad wszystko. Niestety ja nie przepadam za łączeniem kryminału, który oparty jest ściśle na logice i ma udowadniać, że zbrodnie da się wyjaśnić w rzeczowy sposób z aspektami nadnaturalnymi, które mają pozostać niezbadane.

Poza tym brakowało mi podziału na rozdziały. Fajnie, że autor potrafi zastosować różne chwyty w samym tekście, by zmienić przestrzeń i miejsce, ale brakowało mi większego graficznego rozdzielenia tekstu. Same gwiazdki, pojawiające się co jakiś czas, to jednak troszkę za mało jak na 460 stron. Być może właśnie przez to pojawiały się fragmenty nudnawe, rozwlekające akcje, zaś bohaterowie nieinteresujący, bo w końcu i tak obojętne mi było, co dalej z nimi będzie.

Aura tajemniczości i grozy... też nie była taka jaka być powinna. Jakoś niezbyt się bałam. I ostatecznie zgadzam się z opisem z okładki "Thriller kryminalny- inny niż wszystkie", gdyż dla mnie - dalej było tylko gorzej.

Nie wiem czy będzie kontynuacja, ale książka skończyła się tak jakby w połowie akcji, lekko to denerwujące. Gdybym przeczytał ten utwór kilka lat temu, ocena byłaby lepsza. Niestety, na tle książek o podobnej tematyce , które przeczytałem ostatnimi czasy stwierdzam, że są książki bardziej dopracowane, które opierają się na faktach historycznych. Chodzi mi głównie o część historii która toczyła się na Dolnym Śląsku. Może niepotrzebnie, aż tyle fantastyki w tym tajnym ośrodku i zbędnego pisania, można było oprzeć się na suchych faktach i umieścić akcję w Riese... przyjemniej by się moim zdaniem czytało. Ogólnie książka dobra, tylko ta końcówka nie do przełknięcia, strasznie tam wszystko zagmatwane i brak rozwiązania ... albo po prostu informacji, koniec części pierwszej.

Książka ta trafiła w moje ręce dość przypadkowo.Urzekła mnie ciekawa okładka i ładne wydanie. Zaczęłam czytać i po chwili nie mogłam się od niej oderwać. Mnogość wątków, wzrastające z każda przeczytaną kartką emocje, oraz kolejne wyłaniające się z mroku tajemnice z jednej strony mocno mnie przytłoczyły. Z drugiej, czego się absolutnie nie spodziewałam, nie pozwoliły przestać myśleć co stanie się za chwilę. W dodatku mój kochany Kraków w tle…. Nie będę ukrywać, że zszokowało mnie zakończenie. Nie tego się spodziewałam. Mam nadzieję, że powstanie kontynuacja. Brawo panie Jaro Bonk!

Długo zastanawiałam się, co napisać o tej książce nie zdradzając jej treści. Powiem więc tylko, że jej tematyka daleko wykracza poza nasze zdroworozsądkowe logiczne rozumowanie. Robi to jednak w taki sposób, że nawet tak bardzo racjonalna osoba jak ja naprawdę mocno się wciągnęła a nawet zaczęła zastanawiać, czy opisane wydarzenia są możliwe. Trudne do ogarnięcia rozumem i absolutnie przerażające, ale mogące mieć miejsce.
Bardzo udany debiut.

Wszystkie teorie spiskowe wrzucone do jednego wora, wymieszane i powstała książka. Początek bardzo ciekawy, czym dalej tym gorzej. Mimo wszystko warto przeczytać.

• Kryminał
  • Posiadam - wygrane
  • Wyzwanie od...

Dodaj cytat z książki Dalej jest tylko strach