Wątek sławy

Okładka książki Wątek sławy Klaudia Frant-Rakuś
Okładka książki Wątek sławy
Klaudia Frant-Rakuś Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2018-05-15
2018-05-15
literatura polska biografia wspomnienia córka Papcio Chmiel Henryk Chmielewski

Okładka książki Wątek sławy Monique Chmielewska-Lehman, Klaudia Frant-Rakuś
Wątek sławy Monique Chmielewska...

Pierwsze wydanie książki Wątek sławy, na której to mam dedykację od Moniki Lehman, przeczytałam jednym tchem i natychmiast poleciłam swoim przyjaciółkom. Dlatego też gdy w 2023 roku ukazało się drugie wydanie tej książki ze zmienioną okładką i wzbogaconym tekstem to z wielką ciekawością i przyjemnością zanurzyłam się ponownie w „niesamowite życie córki Papcia Chmiela, światowej sławy artystki i bohaterki Żon Hollywoodu”. Czytałam znowu jednym tchem przenosząc się w świat malowany słowami. Każdy rozdział w tej książce - a jest ich 112 - jest obrazkiem, w którym artystka swoją wrażliwość i emocje przetwarza na swój sposób w wizję pełną światła i kolorów. Ten jej świat, który tworzy wokół siebie jest bardzo empatyczny, a każda osoba, która wkracza w tę przestrzeń jest opisana z wielką dozą zrozumienia i wręcz czułości. To plastyczne pojmowanie świata autorka uzupełnia listami i wspomnieniami osób dla niej ważnych, które jednocześnie tworzą barwne tło czasowe. O wielkości Moniki Lehman jako artystki światowej sławy świadczą jej prace – gobeliny tak piękne i zarazem tak pracochłonne. Różnorodność tematów i form wyrazu mówią o nieograniczonej wręcz wyobraźni artystki i o tym, że sztuka jest cały czas obecna w jej życiu, nie tylko w pracach plastycznych.
Wątek sławy wzbogacają zdjęcia. Lata młodzieńcze to 60 zdjęć czarno-białych, czyli powojenne, szare życie rodziny Chmielewskich. Papcio Chmiel był artystą wizjonerem i w swoich komiksach tworzył kolorowy świat w którym Dobro zawsze było najwyższą wartością, a humor nieodzownym jego kompanem. Mama Moniki zwana Mimcią natomiast posiadała dar projektowania i tworzenia pięknych rzeczy codziennych. Atmosferę domu rodzinnego wraz z dyplomem Akademii Sztuk Pięknych zabrała ze sobą do USA panna Chmielewska. Zdjęcia tam powstałe już są kolorowe, a jest ich 81 - 31 zdjęć gobelinów i 40 zdjęć rodzinnych upamiętniających miłe zdarzenia.
Ta autobiografia jest wielką, wspaniałą, niekończącą się przygodą i pozostawia niedosyt oraz ciekawość co też może się jeszcze wydarzyć dobrego? Jaki następny obrazek namaluje słowami Monika? Jakie kolejne prace przedstawi na prestiżowych wystawach w galeriach wielu krajów świata? Czytając ma się wrażenie, że artystka siedzi obok nas i razem z nią przeżywamy jej apetyt na życie, jej emocje połączone z poczuciem humoru i zarazem z dystansem do siebie. Urzeka nas szczerość z jaką traktuje czytelników. Wyobrażam sobie, że rolę pierwszej słuchaczki spełniała współautorka tej książki Klaudia Frant-Rakuś i do niej też kieruję podziękowania za tę szaloną i kolorową podróż, w jaką można się wybrać czytając tę książkę.

Monique Chmielewska Lehman kobieta z klasą, ciągle kreująca się na nowo artystka, człowiek z pasją oraz olbrzymią energią. Niezmiernie cieszą się że mogłam poznać Monique przy wspólnych działaniach artystycznych. Ciągle inspiruje mnie jej osobowość, życie. Przeczytałam już wcześniejszą książkę napisaną wraz z bratem Arturem B. Chmielewskim Papcio Chmiel Udomowiony. Tym chętniej przeczytam tą dotyczącą Wątku Sławy.

@Monique Chmielewska-Lehman, Klaudia Frant-Rakuś
,, Wątek sławy".... Opowieść o życiu Monique Chmielewskiej-Lehman światowej sławy artystce, kobiecie która dotknęła gwiazd tych na ziemi to na pewno, przypuszczam, że przy boku swojego męża Dawida Lehmana nie tylko na ziemi😘
Przepiękna historia życia, twórczości, szczęścia, charyzmy, otwartości na świat, ludzi... Najpiękniejszy prezent pod choinkę nie tylko dla kobiet ale to im polecam szczególnie...zarażajcie się życiem od @Moniqe Lehman ...🥰 Izabela

@Monique Chmielewska-Lehman, Klaudia Frant-Rakuś

Monikę poznalam przy okazji wywiadu. Jest kulturalną i utalentowaną kobietą o barwnym życiorysie. Opowiedziała o swoim życiu odnosząc się do tego, jak to jest być córką Papcia Chmiela. Pewnie większość z państwa zastanawia się skąd pomysł na emigrację za wielką wodę? Zdaję się, że na kalifornijskich wzniesieniach ta skromna i utalentowana kobieta pokazała, jak bez szumu spełniać marzenia i ciężko pracować na swój artystyczny sukces. Pokazuje, że nie trzeba żyć skandalami, żeby zaznaczyć swój ślad za oceanem. Książka jest idealnym prezentem dla młodych ludzi i tych nieco starszych, żeby móc powrócić na jej kartach do szarych lat PRL. Snuje opowieść o dzieciństwie u boku idola, swego ojca. Ciekawym wątkiem jest odnalezienie miłości u boku Davida, tak konkretnego pracownika NASA, gdzie w zderzeniu z artystyczną duszą Monique Chmielewskiej-Lehman powstaje ciekawa mieszkanka uczuć i światopoglądów. Artystka pokazuje wątek światowej sławy oraz przygodę jako jedna z bohaterek programu TVN „Żony Hollywood”.
Dla mnie książka „Wątek sławy” to opowieść młodej dziewczyny, potem dojrzałej kobiety, która pokazuje drogę budowania autentyczności i szczęścia, poza ojczystym krajem, przy idolu tamtych lat, czyli ojcu. Daje mnóstwo wzruszeń, pokazuje blaski i cienie życia jakie wiodla i wiedzie. Bez zbednego lukru, ale z dużą dawka humoru i racjonalnego podejscia do życia. Razem z Monique wracamy do jej przeszłości i najbliższych wspomnień, niejako z nią przeżywanych na nowo karta po karcie.

Opowieść przepełniona jest miłością do sztuki, sympatią do ludzi jakich Monika spotyka na swojej drodze, opowiedziana przez główną bohaterkę z pozytywnym wydźwiękiem i radością życia, ktore towarzyszy Monice na codzień. Bonusem i ciekawostką są listy, dokumentów oraz zdjęcia.

Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla osób, które chcą dotknąć świata zza oceanu, chcą poznać mechanizm budowania sukcesu bez skandali, a oddaniu się pasji i miłości dla sztuki.

Dobrze pod choinkę podarować sobie i innym opowieść, która wnosi wartość celebracji życia na literackim polu.

Trzeba mieć wielkie szczęście by móc powiedzieć – znam osobiście Monikę Lehman. To nie tylko artystka światowego formatu ale też wielka dama, piękna i wrażliwa kobieta. Otwierając książkę „Wątek sławy” czytelnik otrzymuje bilecik z zaproszeniem na prywatną wyprawę po Wszechświecie Moniki z Moniką. Orient Express mknie od Warszawy po Amerykę, Azję aż po kosmos eksplorowany przez Jej męża, Davida. Dla strudzonych podróżników czekają wielkie skandale i pierwsze miłosne uniesienia. I choć kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa to Monika ma patent na piękne życie we dwoje.
Piotr.

Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Te pytania ludzie zadają sobie od stuleci i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, tak jak ciężko zdefiniować jest sztukę tak samo nasze życie samo w sobie niesie wiele niewiadomych, to od nas zależy jak bardzo niepowtarzalne przesłanie, wyraz i historie przedstawimy. Wiele osób staje na naszej drodze, niektóre z nich pojawiają się na chwilę i znikają inne zostają na dłużej czy to w bezpośrednim kontakcie czy w słowie które wypowiadają. Te wszystkie myśli nasunęły mi się czytając książkę autorstwa Klaudii Frant-Rakuś, poświęconej jednej z najbardziej wyjątkowych osób jakie miałam zaszczyt poznać.
Za filigranową postacią pięknej kobiety kryje się więcej siły odwagi i heroizmu zniż w ciele niejednego pozornie nieugiętego mężczyzny. Tak właśnie przedstawiona jest Monique Chmielewska-Lehman w książce pod tytułem ,,Wątek sławy,, . Moim zdaniem ukazana jako najbardziej wyjątkowe i unikatowe dzieło jej ojca Henryka Jerzego Chmielewskiego, który był artystą ale też i wspaniałym oparciem i inspiracją dla swoich dzieci, które rozkwitły, dając światu siebie w najlepszej możliwej wersji. Serdecznie zapraszam do lektury.

Wątek Sławy to niezwykła, szczera i zaskakująca autobiografia wybitnej, wszechstronnej artystki Moniki Chmielewskiej – Lehman, córki Papcia Chmiela.
Zadziwiająca, poruszająca historia, która rzuca światło na nieprzemijającą siłę sztuki, sławy, miłości, przyjaźni oraz wiary i nadziei.
Uwielbiam to, że mogłam zajrzeć w jej sposób myślenia i dokładnie przeczytać, co czuła Monika analizując różne sytuacje; jej dziecinstwo, wczesna mlodosc i wiek dojrzały.
Głos narracji jest cudowny. Czasem jest poważna, ale też bardzo dowcipna, co sprawia, że lektura staje się wciągająca.
Książkę tę, ukazującą niezachwianą postawę i życie silnej, twórczej i pewnej siebie Moniki, opisuje młoda, utalentowana pisarka Klaudie Frant.
Kupując i czytając tę książkę, będziesz cieszyć się wspaniałym doświadczeniem czytelniczym.

Posiadam książkę "Wątek Sławy" i nie żałuję. Zawiera wiele ciekawych nieznanych dotąd faktów zarówno na temat Papcia Chmiela, ale również jego córki Moniki Chmielewskiej Lehman. Pozwala poznać Monikę bliżej, ukazuje jej wspaniały artyzm. Pokazuje też jak dobrym i empatycznym jest człowiekiem. W książce znajdują się także interesujące fotografie. Polecam każdemu "Wątek Sławy" bo, naprawdę warto :)

Polecam z całego serca tę książkę. Monika jest niezwykłą kobietą, prawdziwą damą, pełną empatii, miłości i serca do drugiego człowieka. Książkę czyta się tzw. jednym tchem. Historia Moniki z pewnością dodaje nadziei, koloru, szczególnie podczas tych długich, polskich, jesiennych wieczorów.

Pozdrawiam serdecznie

Jestem szczesliwym wlascicielem ksiazki "Watek slawy". Jest takie powiedzenie : "...nie oceniaj ksiazki po okladce..", ja pozwole sobie jednak zaczac od okladki, ktora zacheca do kupna, bo przyciaga nowoczesnym wygladem oraz znakomitym portretem bohaterki. Monike znam od wielu lat i od wielu lat wielbie ja i adoruje, a teraz po przeczytaniu wspomnien uczucia wybuchly ze zdwojona sila. Bo prawde mowiac przeszlosc jest blizsza mojemu sercu niz nieznana przyszlosc w dzisiejszym smutnym swiecie. A retrospekcji jest bardzo wiele, kazdy rozdzial to ciekawa podroz w glabokie zakamarki pamieci. Autorka imponuje swoim wspanialym zbiorem wspomnien bogatych w detale i szczegoly. Do tego ksiazka jest zasobnie ilustrowana co ulatwia krazenie po zakamarkach minionych lat. Rozpietosc tematyczna jest olbrzymia. Kazdy znajdzie tam cos dla siebie .Ale nic nie zdradze. POLECAM GORACO.

• Z polecenia
  • Poszukiwane tak po prostu

Dodaj cytat z książki Wątek sławy