Ostatnia arystokratka

Okładka książki Ostatnia arystokratka Evžen Boček
Okładka książki Ostatnia arystokratka
Evžen Boček Wydawnictwo: Stara Szkoła Cykl: Arystokratka (tom 1) literatura piękna
Arystokratka (tom 1)
Poslední aristokratka
Stara Szkoła
2015-01-01
Mirosław Śmigielski
Inne

Książkę słuchałam na audiobooku, ale tego pochłonęłam ją w tylko 2 dni. Bardzo ciekawy wstęp do historii. Przyjemnie się słuchało przemyśleń bohaterki, zmagającej się z praktycznie każdą możliwą przeszkodą.

"Ostatnia arystokratka" była bardzo przyjazną książką, jednak nie wywołała u mnie śmiania się na głos. Muszę jednak zaznaczyć, że rzadko to robię, czytając lub słuchając czegoś sama, więc polecam tę książkę każdemu, kto chce spróbować książki z gatunku komedia.

Pierwszy raz czytałam tę książkę z dziesięć lat temu i zapamiętałam jako prześmieszną. Dzisiaj uważam ją za wystarczająco zabawną, żeby umiliła mi przymusowo leniwą niedzielę. Humor sytuacyjny, bez silenia się na nachalne wygibasy dowcipasy, gdzie żart autor rozrysowuje czytelnikowi na grafie.

Książka lekka, łatwa i przyjemna z bardzo dużą dawką humoru. Co rusz wybuchałam głośnym, szczerym śmiechem, więc dobrze, że nie czytałam jej np. jadąc komunikacją miejską.

Po książkę sięgnęłam, kiedy zobaczyłam nominację do książki roku, jak bardzo się zawiodłam....
Książka jest o wszystkim i o niczym. Arystokratyczna rodzina-rodzice i nastoletnia córka z Czeskimi korzeniami,gdzie również jest ich dworek-prowadzi spokojne życie w Ameryce, gdzie nikt nie wie o ich tytule.
Fabuła książki, to ich powrót do Czech i próba uratowania rodzinnej fortuny, jest to dziennik wspomnianej córki.
Śmieszne sytuację mogłabym policzyć na palcach jednej ręki. Nic szczególnego z całej treści nie zostawiłam w pamięci...

Fabuła książki, to ich powrót do Czech i próba uratowania rodzinnej...

Lekka książka z dużą dozą humoru. Czyta się szybko i z ciekawością.

Lekka książka z dużą dozą humoru. Czyta się szybko i z ciekawością.

Kurzyła się na półce, robiłam kilka podejść, ale wreszcie udało się skończyć. Przypomina mi trochę Ducha z Canterville Oscara Wilde'a. Kostkowe, amerykanie czeskiego pochodzenia wracają do ojczyzny przodków, bowiem w połowie lat dziewięćdziesiątych odzyskali rodowy zamek. I zaczyna się czeski film czyli zderzenie dwóch mentalności. Amerykańskiej oraz czeskiej - gdzie komunistyczne dziedzictwo zastępuje agresywny kapitalizm. Narratorką jest Maria Kostka, najmłodsza z rodziny, Amerykanka do szpiku kości. I jej spojrzenie za zastaną rzeczywistość jest oryginalne. Do tego okazuje się, że olbrzymią posiadłość trzeba utrzymać, a najlepszym sposobem jest udostępnienie go turystom, takie "przeżyj dzień z arystokratą". Początek był męczący, ale potem dałam się się porwać zabawnej fabule.

Książka na mocną czwórkę. Pierwsze kilka stron zapowiadało się świeżo i przezabawnie, kolejne kilkadziesiąt trzymało poziom, potem niestety powtarzalność dowcipów była już tylko nużąca. Nie mogę się oprzeć skojarzeniu z Netflixowym serialem "1670" - pierwsze trzy odcinki prześmiane ma całego, kolejny znudził monotonią. Gdyby zebrać najlepsze kawałki - i to dotyczy i "Ostatniej arystokratki", i serialu - w jakąś bardziej skompresowaną formę, byłby majstersztyk.

“Ostatnia arystokratka” to humorystyczna i lekka powieść o rodzinie Kostków, która po latach emigracji w Ameryce wraca do Czech, by odzyskać zamek swoich przodków. Na miejscu czekają na nich nie tylko zabytkowe mury, ale także wierni pracownicy, lokalni mieszkańcy i wiele niespodzianek. Książka jest pełna zabawnych sytuacji, barwnych postaci i ciekawych zwrotów akcji. Autor z dużą dozą ironii i dystansu opisuje kontrast między nowoczesnym światem a tradycyjnymi wartościami, między snobizmem a prostotą, między arystokracją a ludem. Jego styl jest lekki, żywy i dowcipny, a język bogaty i kolorowy. Powieść czyta się szybko i przyjemnie.

Jeżeli ktoś potrzebuje lekkiej lektury przy której będzie mógł sobie popłakać to jest to pozycja idealna. Tylko płakać będzie się ze śmiechu.
Nie polecam czytać w miejscach publicznych bo ja osobiście śmiechu nie umiałam powstrzymać i patrzyli na mnie jak na wariatkę gdy wytaczałam się z metra nie potrafiąc złapać oddechu :D <3

Zaskoczona ile humoru w tej książce! Nie spodziewałam się, super się czyta.

Zaskoczona ile humoru w tej książce! Nie spodziewałam się, super się czyta.