Snajper

Okładka książki Snajper Clive Cussler, Justin Scott
Okładka książki Snajper
Clive CusslerJustin Scott Wydawnictwo: Amber Cykl: Isaac Bell (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Isaac Bell (tom 8)
Isaac Bell #8: The Assassin
Amber
2018-06-05
2018-01-01
Jacek Złotnicki, Maciej Pintara

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Czerwony alarm Marshall Karp, James Patterson
Czerwony alarm Marshall Karp, Jame...
Okładka książki Złoto Spartan Grant Blackwood, Clive Cussler
Złoto Spartan Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Piąty kodeks M... Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Ocean Chciwości Graham Brown, Clive Cussler
Ocean Chciwości Graham Brown, Clive...
Okładka książki Tajemnica faraona Graham Brown, Clive Cussler
Tajemnica faraona Graham Brown, Clive...

Kolejna ( A może jedna z wielu bo brak tu chronologii do poprzedniej powieści z cyklu ) przygoda Isaaca Bella . Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku w środowisku naftowcow. Ktoś próbuje zniszczyć imperium Rockefellera . Kim jest strzelec wyborów i kto to inspiruje . Jak to u Clive Cusslera jest dużo akcji i wątków, aczkolwiek nie jest to twórczość mega wybitna .czyta się dobrze i szybko .

"Snajper" to kolejna, pełna barwnych i niebezpiecznych przygód, opowieść o Isaacu Bellu - niesamowitym detektywie agencji Van Dorn - z początku XX wieku.
Nie jest to powieść, zresztą tak jak i poprzednie, zbyt wysublimowana jeśli chodzi o wątek kryminalny. Okazała się jednak ciekawa, a postać snajpera-zabójcy niezwykle zaskakująca.
Jednak największym plusem całego cyklu o Isaacu Bellu (za co zawsze ode mnie dodatkowa gwiazdka) są ciekawe opisy technologicznego boomu amerykańskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku. Tym razem autorzy przybliżyli kulisy naftowego biznesu i sylwetkę jego największego magnata, słynnego Johna Davisona Rockefellera.
Walka o wpływy, bezwzględność wobec konkurencji i nie zawsze zgodne z prawem działania, tworzyły podłoże tej powieści. Były strzelaniny, wybuchy, pościgi i ogromne zniszczenia. Brawura głównego bohatera, Isaaca Bella, znów przekroczyła granice nieosiągalne dla zwykłych śmiertelników. Zresztą nie pierwszy już raz i zapewne nie ostatni...
Wielbiciele mistrza przygody, Clive'a Cusslera, nie będą zawiedzeni, ale "Snajpera" polecam też wszystkim lubiącym brawurowe opowieści w stylu Dzikiego Zachodu!

Jednak największym plusem całego cyklu o...

Nie mój bohater ten Bell,wolę innych bohaterów Cuslera.Ale,że był w bibliotece to wypożyczyłem.\Jest okazja to brać,no i mamy.Kto jest snajperem.Kto zabija ludzi związanych z naftą jest 1905.Na nafcie,dużo się zarabia.
Mi,z tej książki to najbardziej podoba się wyprawa do Baku.
Tagi tygiel narodów Ormianie,Azerzy i Turcy.
Ale,ze względu,że nie przepadam .Za Bellem,tylko przeciętna.

Mi,z tej książki to najbardziej podoba się wyprawa do Baku.
Tagi tygiel narodów Ormianie,Azerzy i Turcy.
Ale,ze względu,że nie przepadam .Za Bellem,tylko...

Nie wciągnęła mnie. Nudziłam się czytając, A miała to być powieść akcji.

Nie wciągnęła mnie. Nudziłam się czytając, A miała to być powieść akcji.

Super! Biorąc tę książkę do ręki ani przez chwilę nie bałem się, że Cussler zejdzie poniżej swojego poziomu w tym nowym cyklu. Jest jeszcze lepiej niż w "Przemiytniku". Trzyma do końca w napięciu. Mimo wieku, jest świeżość i dobre pomysły... Inen cykle (Z Archiwum NUMA, Fargo czy z Pittem) juz nie porywają mnie tak bardzo (niestety)... Mam nadzieję, że Cussler pójdzie bardziej w kierunku Bella. W każdym razie, pozycja godna polecenia dla fanów Cusslera i lekkich kryminałów.

Dwie poprzednie pozycje zaburzyły chronologiczność akcji serii z Isaacem Bellem. Dostaliśmy pierwsze śledztwo ("Sabotaż") i "Przemytnika", czyli dziejącą się 10 lat po wydarzeniach ze "Złodzieja". Tym razem dostajemy historię, która rozgrywa się rok przed "Pościgiem", niedoścignioną i zdecydowanie najlepszą pozycją serii.

"Snajper" to jedna z najsłabszych części i niestety nie zanosi się na to żeby kolejne były lepsze. Książka jest tak niesamowicie przewidywalna, że nie sposób nie domyślić się całej intrygi już na początku książki.

Jeśli ktoś czytał ostatnie książki Colina Forbesa, to będzie wiedział o co chodzi.

Jest 1905 rok, a wszyscy pojawiają się wszędzie tak szybko, jakby po prostu się tam teleportowali. Wszystko wiedzą, jakby właśnie dostali sms, albo właśnie sprawdzili najnowsze wiadomości na laptopie.
Wielka szkoda że tak bardzo zniszczono potencjał tej dobrze zapowiadającej się serii.

"Snajper" to jedna z najsłabszych części i niestety...

Snajper to kolejna najnowsza książka Clive Cusslera, po którą sięgnąłem. Tym razem należąca do cyklu o detektywie Isaacu Bellu napisał we współpracy z Justinem Scottem. Poprzednie tomy wypadały różnie, ale zazwyczaj miały wszystko co powinny posiadać dobra powieść przygodowa. Sięgając po Snajpera chciałem dostać naładowana akcją opowieść i zwroty akcji jakich nie powstydził się nikt. Wciągającą historie i dobrze poprowadzone śledztwo jakie zazwyczaj prowadzi Isaac Bell. Dlatego jak tylko dowiedziałem się, że zostanie u nas wydana było kwestią czasu sięgnięcie po nią i przekonanie się co tym razem wymyślili autorzy.
Isaac Bell zostaje poproszony, aby zbadać monopolistyczne praktyki stosowane przez potentata branży ropy naftowej firmę Standard Oil i samego John D. Rockefellera. Jednak śledztwo nabiera tempa i staje się jasne jak może być groźne. Nieznany snajper zaczyna polować na osoby będące konkurencją Standard Oil. Wyruszając w niebezpieczną podróż Isaac Bell przemierzy wiele miejsc i państw, aby odkryć kim jest snajper i dlaczego zabija.
Akcję tym razem została osadzona w roku 1905, gdy wiele osób próbowało rozkręcić swój własny biznes dotyczący wydobycia ropy i jej sprzedaży. Jednak na rynku królowała wielka firma mogąca zaprzepaścić marzenia innych i stosująca praktyki monopolistyczne mające na celu zagarnięcie dla siebie konkurencje lub jej wyplenienie wszelkimi sposobami. Początek historii zaczyna się dosłownie bardzo wybuchowo po przybyciu bohatera i tym sposobem zostajemy wciągnięci w śledztwo prowadzone przez Isaaca Bella, który nie odpuszcza do samego końca jeżeli ktoś mu podpadnie lub postanowi schwytać przestępce. Dostajemy klasycznie poprowadzone dochodzenie przez bohatera, w którym nie brakuje pościgów, strzelanin, podstępów, szukania poszlak i śladów na wszelkie sposoby. Zbierania informacji i pracy jaką wykonują inni członkowie agencji Van Dorna w celu schwytania sprawcy. Motyw nieuchwytnego snajpera mogącego uderzyć w każdej chwili sprawdził się świetnie i dzięki temu, że nie wiadomo kiedy uderzy czuć nieraz dreszczyk emocji podczas czytania. Historia jest podzielona na dwa wątki dotyczące śledztwa i właśnie mamy sposobność obserwować spotkania i zlecenia jakie otrzymuje snajper. Nie dziwi mnie w żadnym razie, bo często tak dzieje się w ksiązkach Clive Cusslera. Dużym plusem było, że nie ma sposobności odgadnąć kim jest tajemniczy snajper, bo nie wiemy o nim praktycznie nic. Autorzy dawkują odkrywanie sprawcy i podsuwają wiele fałszywych tropów, mających na celu utrudnić odkrycie prawdy, nie brakuje sporej ilość podejrzanych i sekretów z przeszłości. Tło obyczajowe jaki obraz dostajemy wypada ciekawie i chętnie śledzi się poczynania nie tylko bohatera, ale również innych postaci.
Główną postacią jest Isaac Bell będący skrzyżowaniem Jamesa Bonda z klasycznym wizerunkiem detektywa, dla którego najważniejsze jest zdobywanie informacji, ale nie wahający się przed użyciem siły jeśli zajdzie taka potrzeba. Jego postać z tomu na tom bardziej jest rozbudowana i pogłębiana pod względem psychologicznym. W tym przypadku zachowanie i nadanie mu własnych cech charakteru było dobrym pomysłem ze strony autorów. Jego przygody śledzi się z zainteresowaniem i zawsze kibicowałem, aby w sytuacjach niebezpiecznych wyszedł cało z opresji. Można poczuć sympatie do jego postaci i nie sposób go nie polubić. Szlachetny i dobrotliwy dla przyjaciół, a dla przestępców nie litościwy. Gotowy wsadzić ich za wszelką cenę do więzienia. Oprócz niego książkę zaludniają plejada postaci drugoplanowych i trzecioplanowych, których można polubić i takich nie za bardzo, a wręcz czuje się antypatie do nich. Jeśli chodzi o czarne charaktery mamy kilka i zawsze wzbudzają negatywne odczucia pomimo poznanych motywów ich działania. Nie można odmówić im głębi, bo żadna z występujących tutaj bohaterów nie jest papierowa. Relacje pomiędzy bohaterami są poprowadzone świetnie. Czuć grające emocje i niepokoje. Dialogi wypadają świetnie, nie brakuje w nich humoru, czasami pojawiają się tony poważniejsze i przyjemnie się je czyta.
Akcja jest poprowadzona dynamicznie cały czas do przodu i wiele dzieje się podczas czytania. Wydarzenia obfitują w zwroty akcji i błyskawicznie toczą się do przodu. Nie ma miejsca na męczące opisy i nudne fragmenty i dlatego nie nudziłem się podczas czytania. W historii oprócz strzelanin, ucieczek lub intryg dostajemy możliwość towarzyszenia w różnych podróżach jakie odbywa nasz bohater. Zabiera nas do Kansas i Teksasu, po Waszyngton i Nowy Jork, a kończąc na wstrząsającą wojną regiony rosyjskie słynące z roponośnych miejsc Baku. Podróże pociągiem są opisane bardzo dobrze i zgrabnie zostały połączone z resztą historii. Nie są tylko dodatkiem, mającym na celu przesunięcie akcji w inne miejsce. W tym wszystkim raziło w oczy niebywałe szczęście naszego bohatera wychodzącego prawie cało z opresji i nawet odniesione rany nie potrafią spowolnić Isaaca w trakcie prowadzonego śledztwa. Jakby był niezniszczalny i zawsze gotowy na następna wyzwania. Pomimo tego historia nie tylko potrafi wciągnąć i nawet zaintrygować, ale nawet bohater wypadł ciekawie. Zbliżając się do końca otrzymujemy pewne odpowiedzi i poznajemy kim jest snajper. Finał zaprezentowany w przypadku tej książki mogę uznać za bardzo udany i trzymający w napięciu. Spodobał mi się i właśnie taki chciałem dostać. Z mocnym akcentem i klimatem strachu, bo nie wiadomo kiedy uderzy nieuchwytny czarny charakter.
Książka Snajper to połączenie kryminału, sensacji z domieszką powieści obyczajowej i historii. Taki miks sprawdził się w tym przypadku świetnie. Wszystko zostało połączone ze sobą w odpowiednich proporcjach i wyszła z tego bardzo dobra powieść przygodowa. Miałem pewne obawy przed sięgnięciem po nią, ale moje oczekiwania wobec niej sprawdziły się. Ciekawa historia, zwroty akcji, nieuchwytny snajper, strach przed nim i zagadka tożsamości sprawcy, śledztwo porwały mnie niesamowicie i nie mogłem oderwać się od niej. Każda strona powodowała, ze chciałem poznać następne wydarzenia i przygody bohaterów. Bawiłem się nieraz bardzo dobrze, bo nie brakowało humoru i szaleńczej akcji. Dlatego jestem zadowolony z kolejnej części przygód Issaca Bella, który z każdą książką z nim w roli głównej wypada świetnie i nie sposób nudzić się podczas czytania. Mam nadzieje, że ta tendencja będzie utrzymywać się w następnej powieści i dostanę jeszcze bardziej ciekawą opowieść. W przypadku Snajpera otrzymałem wciągającą historie, od której trudno było oderwać się. Na pewno sięgnę po kolejne części przygód bohatera lub najnowsze książki Clive Cusslera zapewniające doskonałą i odprężającą lekturę na kilka dni.
Polecam.

Cussler w wysokiej formie, chyba pierwsza pozycja z cyklu "Issac Bell", którą przeczytałem z prawdziwą przyjemnością. Podróży pociągami tyle ile potrzeba, charaktery zarysowane z rozmachem, a intryga zaskakująco sensowna. Słowem: wszystko na miejscu, przygoda i sensacja - tak się to powinno robić :)

• Clive Cussler
  • Przygodowe