Na koniec świata

Okładka książki Na koniec świata Ewa Maja Maćkowiak
Okładka książki Na koniec świata
Ewa Maja Maćkowiak Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Na koniec świata (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Na koniec świata (tom 1)
Szara Godzina
2018-06-08
2018-06-08

Jedyne co mi się w książce podobało to to, ze lekarka była o takich samych danych osobowych jak ja.

Bardzo przyjemna, ciepła i zabawna opowieść z dramatycznymi wątkami. Historia Basi, która w konsekwencji życiowych porażek postanawia rozpocząć nowy etap swojego życia w miejscowości Koniec Świata. Zdarzenie dwóch światów, przyjezdnej Basi i mieszkańców Końca Świata na czele z niesamowitą Rzepkową, prowadzi do serii zabawnych sytuacji.
Książka warta uwagi jeśli nie szukasz niczego bardzo ambitnego. Fajna lektura na leniwe popołudnie.

Książka warta uwagi jeśli nie szukasz...

" Życie jest cudowną podróżą, najlepiej rozpocząć ją od podróżowania w głąb siebie"
W taką podróż swoim garbusem pojechała do miejscowości Koniec Świata główna bohaterka Basia.
Postanowiła kupić stary dom, na małej wsi. Zmieniła swoje życie o 180 stopni, postanowiła żyć w zgodzie z naturą, zajęła się zielarstwem, po prostu odkryła siebie.
Wyjechała z miasta z dwóch powodów jednym z nich była ciotka, która ją wychowała. Całe życie, z pewnych powodów traktowała ją bardzo źle. Drugim powodem było rozstanie z jej życiową miłością.
Czy znajdzie na Końcu Świata kolejną miłość? Czy zmienią się jej relacje z ciotką?
To przepiękna opowieść o przyjaźni, przebaczeniu, a przede wszystkim wierze w siebie.
Każdy z nas ma w życiu sytuacje, gdy musi komuś wybaczyć. Ja osobiście nie wiem, czy umiałabym zachować się tak jak Basia. Jest to dla mnie postawa godna naśladowania. Chciałabym mieć w sobie tyle pokładów nadziei w to że drugi człowiek może się tak bardzo zmienić, abyśmy mogli zaufać mu na nowo.
Przepięknie ukazana relacja Basi i Heli jej przyjaciółki. Pokazuje, że " przyjaźń to jest taka siła co pozwala przetrwać Ci, gdy się wszystko zawaliło trudno bez przyjaźni żyć"
Muszę przyznać jednak, że ta historia nie porwała mnie od początku. Wydawała mi się dość infantylna, nie wiem czy znalazła by się jakaś 30 latka, która mówiła by do drzew, czy też mebli. Zabrakło mi pokazania relacji Basi i Remka, Czasem gubiłam się w wątkach, brakowało mi spójności. Uważam, że książka wymaga doszlifowania, ale ma ogromny potencjał.

Wyjechała z miasta z dwóch powodów...

Książka średnia, ale ma jeden duży plus- Rzepkową. Świetnie opisana postać starszej pani mówiącej gwarą. REWELACJA.

Sięgając po tę książkę i patrząc na jej ciepłą, wręcz sielską okładkę, spodziewałam się lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej, takiej która pozwoli mi na jakiś czas oderwać się od stresu jaki mnie ostatnio dopada. I… chyba to był dobry wybór, chociaż fabuła nie szczędzi ani radości ani dramatów.
Autorka w ciekawy sposób dba o to, aby czytelnik się nie nudził. Między innymi sporo dobrego humoru nie dopuszcza do tego, aby się nudzić.
Muszę przyznać, że autorka ma bardzo poetycki styl pisania, co wpływa na to, że niektóre fragmenty czyta się spokojnie, a nawet można powiedzieć z nutką nostalgii, ale i również z dużą dawką przyjemności.
Ciekawa narracja, w której proza przeplatana jest poezją, a piękne wiersze dodają fabule swoistego spokoju, chyba właśnie one wprowadzają w zadumę łączącą w sobie zarówno tęsknotę jak i pewnego rodzaju zamyślenie.
Ciekawym dodatkiem do fabuły jest wplecenie w dialogi oryginalnej, wiejskiej gwary, która dodaje odrobinę smaczku a jednocześnie często powoduje, że człowiek w trakcie czytania uśmiecha się.
Ciekawi, dość specyficzni a jednocześnie tak naturalni bohaterowie sprawiają, że czuje się z nimi pewnego rodzaju więź. Pięknie przedstawiona przyjaźń między dwoma młodymi kobietami, taka bezpośrednia i naturalna, chociaż może troszeczkę zbyt impulsywna.
Autorka zadbała również o to, aby przedstawić społeczność wiejską, w której początkowa ciekawość, czy może nawet niechęć do „obcego”, potrafią przekształcić się w prawdziwe dobrosąsiedzkie znajomości.
Na początku napisałam, że jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, i tak jest, chociaż wśród sporej dawki humoru zdarzają się chwile wzruszeń. Nie mogę tak dosadnie powiedzieć, że książka mnie zachwyciła czy tylko miło spędziłam czas na Końcu Świata, ale jeżeli napiszę, że po przeczytaniu tej lektury zaraz na drugi dzień zamówiłam sobie kolejną książkę tej autorki, będącą kontynuacją losów Basi i Haliny, to chyba o czymś świadczy.
Polecam tę lekturę nie tylko paniom i nie tylko tym w wieku głównej bohaterki, myślę, że zarówno miłośnicy powieści obyczajowej, jak i powieści psychologicznej, przygodowej czy romansu znajdą w niej coś dla siebie.

W pewnym momencie życia można, a nawet trzeba dokonać zmian. I bardzo często taka zmiana wychodzi nam na lepsze. Basia zostawia za sobą niewiernego narzeczonego, nie boi się wyzwań, jedzie dosłownie na Koniec świata i tam docenia każdą chwilę. Poznaje wspaniałych ludzi, to nic że niektórzy nazwą ją wiedźmą, uczy się życia na wsi, wybacza wszystkim, którzy tego potrzebują i kocha, bo nawet na Końcu świata też można znaleźć miłość.
Świetna powieść na spokojny wieczór. Polecam.

Książka z typu miła lekka i przyjemna, którą miałam okazje przeczytać dzięki Book Tour Zaczytanej Ewelki. Główna bohaterka przeprowadza się na wieś z dala od toksycznej ciotki . Odkrywa swoje miejsce na ziemi, swój dom ,poznaje nowych ludzi. Pani Rzepakowa fajna postać, przyjaciółka Halinka i sama główna bohaterka Basia jak najbardziej przypadły mi do gustu. Trochę mi żal ,że autorka tak mało wykorzystała pojawienie się psa Merdka, który tak pięknie prezentuje się na okładce. Mam też wrażenie ,że niektóre wątki pojawiają się i są niedokończone. Są w książce opisy ,które mają fajne skojarzenia, pełne humoru. Sama nie wiem, czy napisać mogę tak szczerze,że ją polecam czy nie. Zakończenie książki jest .... Mamy napis KONIEC a okazuje się ,i dobrze że to cykl: tom I i jest już II . To może tak - książkę polecam,ale polecam przeczytać od razu całość. Czy znajdziemy tam odpowiedź na wszystkie rozpoczęte wątki, tego też nie wiem. Jeśli będę miała okazję to chętnie przeczytam co dalej się stało :)

To moje pierwsze spotkanie z książką Pani Mai Maćkowiak, mam nadzieję, że nie ostatnie.
Powieść:"Na koniec świata" intryguje już samym tytułem.
Akurat jestem w takim momencie życia, że potrzebuję czasem spokoju, odosobnienia, głębokich przemyśleń...
Uciec na "koniec świata, to dla niektórych - marzenie.
Główna bohaterka Barbara ucieka przed niewiernym narzeczonym, pracą, miejskim szumem na odległą prowincję.
Znajduje stary dom, remontuje go, przywraca mu "drugie życie".
Jest przy tym bardzo spokojna, zadowolona, beztroska i przede wszystkim szczęśliwa,
Uroki polskiej wsi oraz prości, dobrzy ludzie, to jest to, czego Basi było trzeba.
Zbiera zioła, podśpiewuje wesoło, przygarnia bezdomnego psa.
Odnajduje swój sposób na życie i rozkręca biznes.
Miłość przystojnego, romantycznego mężczyzny, to "wisienka na torcie".
Jest i przyjaciółka Hania, która ją odwiedza i zostaje na chwilę.
Poznajemy także bardzo wyrazistą postać Pani Rzepkowej.
Książka jest lekka, przyjemna w odbiorze, bo pełna humoru, przepisów kulinarnych, damskich porad, ludowych mądrości, miłych dialogów.
Na Końcu Świata, bo taka jest nazwa wisi, gdzie obecnie mieszka Basia,
można poczuć się, jak w przysłowiowym "raju".
Ale, czy na pewno?
Zakończenie dramatyczne... dlatego czekam na ciąg dalszy losów naszych bohaterów.
Książki wysłuchałam w formie audiobooka z przyjemną lektorką Anną Krypczyk.

Powieść:"Na koniec świata" intryguje już samym tytułem.
Uciec na "koniec świata, to dla niektórych - marzenie.
Główna bohaterka Barbara ucieka przed niewiernym narzeczonym, pracą,...

Tę książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tour Zaczytanej Ewelki przy współpracy z autorką Ewą Mają Maćkowiak.
Basia będąc u kresu wytrzymałości towarzystwa swej okrutnej ciotki postanowiła uciec jak najdalej. Podczas poszukiwań domu zakuchuje się w pewnym "domu" na Końcu Świata i postanawia być tam szczęśliwa. Poznaje nowych sąsiadów, we wszystkim pomaga jej przyjaciółka, która pomimo swoich zmartwień stara się zawsze być przy Basi. W tle rozkwita miłość. Po drodze okazuje się, że ze nie wszystko jest takie ja jakie wygląda, a wielkie serce głównej bohaterki sporo potrafi wybaczyć. Polecam serdecznie. Książkę czyta się miło, idealna na długie zimowe wieczory ♥️

8/2020 (A)

8/2020 (A)