Podstawy socjologii

Okładka książki Podstawy socjologii Henryk Januszek, Jan Sikora
Okładka książki Podstawy socjologii
Henryk JanuszekJan Sikora Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
1995-01-01
1995-01-01
socjologia osobowość kultura

Okładka książki Biotechnologia ścieków Korneliusz Miksch, Jan Sikora
Biotechnologia... Korneliusz Miksch, ...

Rozdziały dość krótkie, pisane według schematu.

Na plus:
1) Umieszczone na marginesach hasła, które w dwóch-trzech słowach sygnalizują, o czym mówi dany akapit. Ułatwiają wyszukiwanie informacji i przypomnienie sobie najważniejszych zagadnień.

Na minus:
1) Powtarzanie definicji czy opisowego wyjaśnienia danego zjawiska kilkukrotnie, innymi słowami. Bardzo dużo zagadnień jest opisywanych przez cały akapit, po to, aby w następnym akapicie autor zaczął zdanie od „inaczej mówiąc” albo „innymi słowy”, po czym od nowa tłumaczy coś, co już zostało wyjaśnione. Wygląda to tak, jakby autorzy nie mogli zdecydować się, które wyjaśnienie będzie czytelniejsze i łatwiejsze do zrozumienia. Tym samym zamiast ułatwić przyswajanie wiedzy wprowadzają zamęt w głowie czytelnika. Lepiej byłoby, gdyby zdecydowano się na wybranie jednego sposobu wyjaśnienia danego zjawiska.
2) Podręcznik opiera się przede wszystkim na definicjach i pojęciach. Praktycznie w ogóle nie ma przykładów „z życia” czy przytoczonych konkretnych badań
3) Pełno konserwatywnych, patriarchalnych, a nawet mizoginicznych stwierdzeń.
4) Mocno i źle się zestarzała, nie przystaje do współczesnych czasów. Brak wzmianek o zjawiskach związanych z Internetem, jego wpływie na społeczeństwo i kulturę.
5) Niepotrzebny jest rozdział dotyczący transformacji ustrojowej, Pisany z perspektywy trwającej jeszcze transformacji, odwołuje się do badań z początku lat 90., mówi o procesach właśnie trwających, co dzisiaj jest niezrozumiałe i nie daje żadnego punktu odniesienia.

Rozdziały dość krótkie, pisane według schematu.

Na plus:

Na minus:

Dodaj cytat z książki Podstawy socjologii