Kinderland

Okładka książki Kinderland Mawil
Okładka książki Kinderland
Mawil Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Kinderland
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2018-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-17
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858871
Tłumacz:
Grzegorz Janusz
Tagi:
DDR komiks NRD
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biceps 5 Agata Andrałojć, Jakub Babczyński, Przemek Badowski, Edyta Bystroń, Nikodem Cabala, Olgierd Olaf Ciszak, Boski Dario, Paweł Deptuch, Daniel Gizicki, Paweł Grześków, Szymon Holcman, Michał Jałoszyński, Jacek Jastrzębski, Łukasz Kowalczuk, Miłosz Kręt, Bartłomiej Kurzok, Jacek Kuziemski, Michał Lasota, Sławomir Lewandowski, Mawil, Łukasz Mazur, Piotr Nowacki, Przemysław Pawełek, Marcin Ponomarew, Tomasz Pstrągowski, Piotr Rosner, Anna Rutkowska, Michał Rzecznik, Tomasz Samojlik, Robert Sienicki, Koka Skowrońska, Marcin Surma, Przemysław Surma, Jacek Świdziński, Piotr Szulc, Anna Helena Szymborska, Paweł Timofiejuk, Mateusz Trąbiński, Agata Wawryniuk, Edwin Woliński, XNDR
Ocena 6,0
Biceps 5 Agata Andrałojć, Ja...
Okładka książki Biceps 4 Michał Arkusiński, Przemysław Badkowski, Klaudyna Bajkowska, Wojciech Birek, Matylda Bruniecka, Artur Chochowski, Paweł Deptuch, Sebastian Frąckiewicz, Jacek Frąś, Daniel Gizicki, Paweł Grześków, Szymon Holcman, Grzegorz Janusz, Jacek Jastrzębski, Waldemar Juszczyk, Karol Kalinowski, Krzysztof Kałuszka, Joanna Karpowicz, Inżynier Karwoski, Łukasz Kowalczuk, Paweł Kumpiniewski, Bartłomiej Kurzok, Jacek Kuziemski, Sławomir Lewandowski, Mawil, Łukasz Mazur, Piotr Nowacki, Barbara Okrasa, Krzysztof Owedyk, Przemysław Pawełek, Marcin Podolec, Paweł Prystupa, Tomasz Pstrągowski, Tadeusz Raczkiewicz, Ojciec Rene, Michał Rzecznik, Robert Sienicki, Krzysztoff Skain May, Michał Śledziński, Stefan Stefaniec, Bartosz Sztybor, Anna Helena Szymborska, Mateusz Trąbiński, Marek Turek, Agata Wawryniuk, Janusz Wyrzykowski, Miłka Zicher, Jakub Ziobroń, Iwan Złotek-Złotkiewicz
Ocena 6,0
Biceps 4 Michał Arkusiński,&...
Okładka książki Chopin New Romantic Jan-Frederik Bandel, Jacek Frąś, Sascha Hommer, Grzegorz Janusz, Mawil, Andreas Michalke, Patryk Mogilnicki, Agata Nowicka, Krzysztof Ostrowski, Monika Powalisz, Jakub Rebelka
Ocena 4,7
Chopin New Rom... Jan-Frederik Bandel...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
652
96

Na półkach: ,

Historia dzieje się w NRD końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Mirco to główny bohater tej niezwykłej opowieści o trudach dorastania, przyjaźni, szukania swojej drogi i pasji. Nie ma w niej moralizowania, oceniania czynów jednej, czy drugiej strony. Jest za to miłość do ping ponga, rywalizacja klas, trudne wybory, które nie zawsze zależą od nas, popisywanie się i ból niezrozumienia. A gdzieś na drugim planie historia przez duże H, która wkrada się boleśnie w życie bohaterów. Do tego rysunki, niby typowe na dziecięce historyjki, a przy tym „brudne” bólem egzystencji i szczegółowe w przedstawianiu życia niczym film dokumentalny.

Jestem pełen podziwu dla Mawila, że udało mu się uzyskać taki efekt, jakby to stworzył prawdziwy uczeń 7 klasy, a nie dojrzały człowiek. A choć wychowałem się w innym kraju, w nieco innej scenerii, to ten pędzący ikarus, wygłupy na wycieczce, popisy przed rówieśnikami to moje kolory dzieciństwa w tej niby szarej komunistycznej rzeczywistości końca lat osiemdziesiątych. Polecam rówieśnikom dla niepowtarzalnego klimatu, innym dla poznania lub po prostu rozrywki.

Historia dzieje się w NRD końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Mirco to główny bohater tej niezwykłej opowieści o trudach dorastania, przyjaźni, szukania swojej drogi i pasji. Nie ma w niej moralizowania, oceniania czynów jednej, czy drugiej strony. Jest za to miłość do ping ponga, rywalizacja klas, trudne wybory, które nie zawsze zależą od nas, popisywanie się i ból...

więcej Pokaż mimo to

avatar
21
17

Na półkach:

Fajny komiks z ładnymi rysunkami i kolorami. Jest to wycinek z życia bohatera, będącego dzieckiem. Brakuje mi zamknięcia; historia jakby do niczego nie dąży, ale z drugiej strony nie musi. Czytało się bardzo przyjemnie.

Fajny komiks z ładnymi rysunkami i kolorami. Jest to wycinek z życia bohatera, będącego dzieckiem. Brakuje mi zamknięcia; historia jakby do niczego nie dąży, ale z drugiej strony nie musi. Czytało się bardzo przyjemnie.

Pokaż mimo to

avatar
1188
588

Na półkach:

Wszyscy grają w ping-ponga! A to Polska właśnie? A nie, bo NRD!
I jeśli komuś jeszcze do głowy przyjdzie powiedzieć na głos "za komuny było lepiej", proszę mu dać do lektury ten komiks. Dobitnie dowiedzie mu czegoś zupełnie odwrotnego.

Wszyscy grają w ping-ponga! A to Polska właśnie? A nie, bo NRD!
I jeśli komuś jeszcze do głowy przyjdzie powiedzieć na głos "za komuny było lepiej", proszę mu dać do lektury ten komiks. Dobitnie dowiedzie mu czegoś zupełnie odwrotnego.

Pokaż mimo to

avatar
721
658

Na półkach:

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3177-kinderland

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3177-kinderland

Pokaż mimo to

avatar
1163
1136

Na półkach:

Dzieci inaczej postrzegają zmiany społeczne, co nie znaczy, że te nie potrafią w nie uderzyć z taką samą siłą, jak w dorosłych. Czasami robią to o wiele mocniej, zamieniając życie dziecka w koszmar, ku totalnemu niezrozumieniu tego obrazu dla jego rodziców. "Kinderland" autorstwa Mawila, odpowiedzialnego zarówno za scenariusz oraz rysunek, jest doskonałym świadectwem takiego stanu rzeczy. Bo czy turniej ping-ponga, wycieczka szkolna, albo kolegowanie się z podwórkowym rozrabiaką, mogą być ważniejsze od upadku jednej z ikon socjalizmu w postaci Muru Berlińskiego. Owszem, mogą. Dla dziecka bowiem są one ważniejsze niż wartości prezentowane przez zgniły Zachód i jego kapitalizm.

To jest pierwsza lekcja, płynąca z tego albumu. Każdy system z łatwością może ukształtować tok myślenia młodego człowieka tak, aby narzucić mu pewne wartości. Owszem, w przyszłości taka osoba ma będzie mogła je zweryfikować, o ile tego zapragnie. Wystarczy jednak wyjść dziś na miasto do tłumu, spojrzeć na frekwencję oraz wyniki wyborów, aby szybko się przekonać, że to wcale nie takie łatwe. Wykorzenienie jakiejś idei z głowy młodych ludzi, często graniczy z cudem. Szczególnie gdy wpływa to na reputację z szkolnego podwórka. Jednak nawet dziś ta wojna pomiędzy socjalizmem, a kapitalizmem, ma się dobrze. Zmienił się nieco charakter obu ustrojów, jednak nadal w szkołach wpaja się "odpowiednie idee". Bo czy dziecko albo młody człowiek, ma prawo zbesztać Unię Europejską? Może wyrazić się o niej krytycznie, wytykając wady systemu, który promuje? Nie, bowiem klucz odpowiedzi nie przewiduje takiej opcji.

Identycznie widzimy to w przypadku głównej pary bohaterów z "Kinderland". Mirco i Torsten chodzą do tej samej szkoły do równoległych klas. Mirco jest niskim okularnikiem i kujonem, Torsten to natomiast jego totalne przeciwieństwo. Mimo wszystko przypadek sprawia, ze się zaprzyjaźniają, a łączy ich między innymi turniej ping-ponga oraz właśnie wpajane w szkole ideologie. Straszenie kapitalizmem, uwielbienie dla socjalizmu i wpajanie jedynego, słusznego myślenia politycznego. Bo przecież nic nie jest ważniejsze od obrazu państwa, jaki stworzyła kasta rządząca.

Komiks skupia się na postaci Mirco, pokazując nam jego relacje z innymi osobami oraz rodzicami. Chodzenie na msze, co robi ukradkiem, aby nikt na niego nie doniósł, zdobywanie pozycji w klasie, dzięki grze w ping-ponga, jego pierwsze relacje z dziewczyną, która wpadła mu w oko, czy też podsłuchiwanie rozmów dorosłych. W tym ostatnim punkcie sporą rolę odgrywa też nauczycielka języka rosyjskiego, która jest jednocześnie zagorzałą zwolenniczką socjalizmu i partii robotniczej. To ona wzbudza największy strach w uczniach i ich rodzicach, grzmiąc niczym złowroga wyrocznia. Niestety ma też ona spory wkład w kształtowaniu umysłów młodego pokolenia, które nie do końca rozumie, czy też nie chce rozumieć, przemian jakie się wokół nich rozgrywają. Dla nich ten kto uciekł na Zachód, jest sprzedawczykiem, bo tak mówi system.

Co do rysunku, to nie każdemu może się on spodobać, ale idealnie oddaje sytuacje, które opisuje. Jest on na swój sposób "dziecinny", pełen ponurej groteski i szarości dnia codziennego ludzi, żyjących po wschodniej stronie muru. Szare blokowiska, klasyczne podwórka szkolne, dominujące jeszcze mocno w latach 90-tych XX wieku, szwendanie się po zrujnowanych kamienicach, czy szkolne wycieczki nad jezioro. Brak tutaj tej tony elektroniki, która tak bardzo dziś dominuje, z wszędobylskim i natarczywym ekranem. Na swój sposób, ten rysunek wzbudza nostalgię u osób urodzonych, tak jak ja, na początku lat 80-tych.

"Kinderland" to mocny komiks, choć nie tak silny w swoim wydźwięku co "Marzi" albo kilka innych tytułów, dotyczących oglądania przemian społecznych, oczami dzieci. Nie jest też to tytuł dla każdego, kto interesuje się tamtym okresem historycznym. Ideologie i zawirowania polityczne są tu na dalszym planie i widać jedynie ich drugoplanowy efekt, bowiem dzieci mają inne wartości oraz priorytety niż dorośli. Warto mu jednak dać szansę, a przynajmniej raz przeczytać. Finał jest mocny, zmusza do refleksji i bardzo różni się od tego co mamy przez lwią część albumu. Wypada dzięki temu bardzo dramatycznie, co osobiście uznaję za potężny plus. Zatem jeśli podobała wam się "Marzi" lub jej nie czytaliście, a szukacie czegoś w tym klimacie, "Kinderland" będzie idealnym kandydatem do lektury.

Dzieci inaczej postrzegają zmiany społeczne, co nie znaczy, że te nie potrafią w nie uderzyć z taką samą siłą, jak w dorosłych. Czasami robią to o wiele mocniej, zamieniając życie dziecka w koszmar, ku totalnemu niezrozumieniu tego obrazu dla jego rodziców. "Kinderland" autorstwa Mawila, odpowiedzialnego zarówno za scenariusz oraz rysunek, jest doskonałym świadectwem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
500
133

Na półkach: , ,

Kinderland to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa współczesnych 35-40 latków, dziwnych zabawek, przemyśleń, oczekiwań rodziców i społeczeństwa oraz szkolnych strachów i wstydliwych tajemnic.
Całość okraszona idealnie oddającą klimat kreską Mawila i stonowanymi kolorami.
Po więcej zapraszam do wideo.

Kinderland to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa współczesnych 35-40 latków, dziwnych zabawek, przemyśleń, oczekiwań rodziców i społeczeństwa oraz szkolnych strachów i wstydliwych tajemnic.
Całość okraszona idealnie oddającą klimat kreską Mawila i stonowanymi kolorami.
Po więcej zapraszam do wideo.

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
1508
899

Na półkach: , , ,

Bardzo przyjemny, sentymentalny powrot do dziecinstwa. Czasow PRL, gdy dzieci spedzaly czas na podworku, nie bylo komputerow, bylo calkiem inaczej niz teraz.
Przyjemna, prosta kreska.
Polecam.

Bardzo przyjemny, sentymentalny powrot do dziecinstwa. Czasow PRL, gdy dzieci spedzaly czas na podworku, nie bylo komputerow, bylo calkiem inaczej niz teraz.
Przyjemna, prosta kreska.
Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
595
565

Na półkach:

Jakoś wybitnie mnie ten komiks nie wciągnął, ale był ok. Sympatię zyskało kilku bohaterów, dlatego ciekawiło mnie, co będzie dalej. Końcówka bardzo emocjonująca.

Jakoś wybitnie mnie ten komiks nie wciągnął, ale był ok. Sympatię zyskało kilku bohaterów, dlatego ciekawiło mnie, co będzie dalej. Końcówka bardzo emocjonująca.

Pokaż mimo to

avatar
140
94

Na półkach:

Nagroda Max & Moritz Prize dla najlepszego niemieckojęzycznego komiksu 2014. "Kinderland" opisuje przygody ucznia klasy siódmej - Mirco Watzke w przededniu upadku muru berlińskiego, latem 1989. Typowe sytuacje, jakie przytrafiają się nastolatkom na całym świecie. Różnica polega jednak na tym ,gdzie mieszka Mirco. Główny bohater mieszka w Berlinie Wschodnim. Kto chce dowiedzieć się, jak wyglądąło życie w NRD, musi moim zdaniem przeczytać ten komiks. Ja czytałam w oryginale :)

Nagroda Max & Moritz Prize dla najlepszego niemieckojęzycznego komiksu 2014. "Kinderland" opisuje przygody ucznia klasy siódmej - Mirco Watzke w przededniu upadku muru berlińskiego, latem 1989. Typowe sytuacje, jakie przytrafiają się nastolatkom na całym świecie. Różnica polega jednak na tym ,gdzie mieszka Mirco. Główny bohater mieszka w Berlinie Wschodnim. Kto chce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
516

Na półkach:

Znakomite! Ciekawa historia 7klasisty z NRD dziejąca się tuż przed upadkiem muru. Można wiele odnaleźć z naszych doświadczeń, zabaw i problemów. Wiadomo, że tam ciut inaczej niż w PRL, ale w wielu sytuacjach można odnaleźć swoje wspomnienia.
Bardzo mi się podobało! Polecam!

Znakomite! Ciekawa historia 7klasisty z NRD dziejąca się tuż przed upadkiem muru. Można wiele odnaleźć z naszych doświadczeń, zabaw i problemów. Wiadomo, że tam ciut inaczej niż w PRL, ale w wielu sytuacjach można odnaleźć swoje wspomnienia.
Bardzo mi się podobało! Polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    79
  • Chcę przeczytać
    36
  • Posiadam
    13
  • Komiks
    9
  • Komiksy
    8
  • 2023
    3
  • Komiksy
    2
  • 2022
    2
  • 2018
    2
  • Biblioteka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kinderland


Podobne książki

Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,7
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna Niemczyk
Ocena 7,0
Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna...

Przeczytaj także