Moc ziaren i orzechów

Okładka książki Moc ziaren i orzechów praca zbiorowa
Okładka książki Moc ziaren i orzechów
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo Olesiejuk
2017-01-01
2017-01-01
kulinaria przepisy kulinarne

Moc ziaren i orzechów znana jest od dawna. Ich dobroczynny wpływ docenili już starożytni, a w wielu kulturach wierzono, że mają magiczną moc.
Ziarna i orzechy stanowią ważny i wartościowy składnik diety. Mogą być zdrową, dodającą energii przekąską lub uzupełnieniem wielu potraw. Zawierają korzystne dla zdrowia, łatwo przyswajalne tłuszcze, wysokiej jakości błonnik, ważne dla organizmu sole mineralne oraz mnóstwo witamin, zwłaszcza z grupy B oraz witaminy A i E. Warto zatem uzupełnić swoją codzienną dietę o te niepozorne dodatki.

Wiele inspiracji na potrawy z dodatkiem ziaren i orzechów znalazłam w wydanej jeszcze w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Olesiejuk, książce „Moc ziaren i orzechów”. Opatrzona krótkim wstępem zawierającym charakterystykę znanych i mniej znanych ziaren i orzechów, książka stanowi zbiór pond 80 podzielonych na kilka kategorii propozycji różnorodnych posiłków.

W publikacji znajdziemy przepisy na mleka i masła m.in. na moje ulubione masło z orzechów laskowych i czekolady oraz mleko z nasion konopi. Dość obszerny rozdział poświęcony sałatkom kusi czytelników surówką z czerwonej kapusty z orzechami włoskimi i zieloną sałatką z sezamem. Wśród propozycji na dania gorące interesująco zapowiada się curry warzywne z orzechami nerkowca. Miałam już wielokrotnie okazję przygotowywać rozmaite curry z dodatkiem orzechów w tym, naprawdę pyszne, curry z kurczakiem, orzeszkami ziemnymi i skórką pomarańczową, chętnie więc wypróbuję wersję wegetariańską. Na uwagę zasługują też pozostałe przepisy na ciepłe posiłki, zwłaszcza te z użyciem komosy ryżowej oraz owsianka z borówkami i migdałami.

Rozdział „Przekąski i sosy” zawiera interesując propozycje na m.in. na grzanki i pesto. Fragment poświęcony deserom i koktajlom ucieszy fanów słodkości i zdrowego odżywiania. Batoniki daktylowe z amarantusem i pestkami, deser z chia i mango, lody pistacjowe czy koktajl figowy z orzechami nerkowca, to tylko kilka przykładów na to w jaki sposób możemy urozmaicić swoją codzienną dietę korzystając z książki „Moc ziaren i orzechów”. W ostatnim rozdziale „Wypieki” moją uwagę zwróciły ciastka pomidorowe ze słonecznikiem i chleb z ziarnami, które zamierzam w najbliższym czasie przygotować.
Wiele przepisów zostało uzupełnionych praktycznymi poradami, a dodatkowym walorem publikacji są przepiękne fotografie i, co nie jest bez znaczenia w przypadku książek kucharskich, twarda oprawa.

Polecam zarówno do domowej biblioteczki, jak i na prezent, tym bardziej, że aktualnie cena książki oscyluje w kwocie około 20 złotych.

• Posiadam - kuchenne
  • Kup
  • Poradniki - kulinarne, modowe, inne

Dodaj cytat z książki Moc ziaren i orzechów