Męstwo

Okładka książki Męstwo
John Gwynne Wydawnictwo: Mag Cykl: Wierni i upadli (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2018-10-31
Data 1. wydania:
2014-07-22
Marcin Mortka

Czytając „Męstwo”, czułem się, jakbym przemierzał rozległą równinę napięcia, smutku, radości i wszystkich innych emocji, którymi czytelnik może darzyć książkę. I słowem-klucz jest tu równina.

Kontynuacja losów Corbana i spółki dalej jest dobrym czytadłem, jednak mi podobała się mniej niż poprzednia część. Po przeczytaniu niemal połowy książki zacząłem odczuwać narastające powoli zmęczenie materiału — szczególnie bitwami (które działy się co rozdział). Rozumiem, że jest to książka o wielkiej wojnie, ale starcia potężnych armii były tak epickie, że aż nijakie. Nie jest to pierwsza książka, w której widzę ten problem: wszelkie walki, starcia i bitwy tracą w moim przekonaniu na wartości, jeśli nie czujemy, że toczą się o potężną stawkę, a do tego powtarzają się co chwilę.

Nie zmienia to faktu, że śledzenie losów naszych bohaterów nadal sprawiało mi przyjemność. Postacie zachowują się logicznie (choć niekiedy bardzo głupio, ale jestem w stanie to zaakceptować ze względu na ich młody wiek), fabuła jest rozwijana w interesujący i obiecujący sposób, a przeróżne intrygi przeplatają się między sobą, dając nam poczucie kompletnego, żywego świata. Język jest lekki, prosty i przyjemny w odbiorze. Brakuje mi tu jedynie bardziej rozbudowanych opisów. Autor bardzo zdawkowo przedstawia wygląd miejsc, a zwłaszcza postaci. Może trochę się tu czepiam, ale kilkukrotnie złapałem się na tym, że nie pamiętam, jak wygląda któryś z głównych bohaterów.

Po dwóch tomach widać już, że seria trzyma stały poziom, trochę powyżej średniego. W tym tomie szczególnie kłuło mnie nieumiejętne stopniowanie emocji przez większą część akcji, ale liczę na to, że to tylko przypadłość tej części. Ja zamierzam kontynuować serię i polecam „Męstwo” każdemu, kto dobrze bawił się przy części pierwszej.

Cytując Stefana Żeromskiego: "Ogary poszły w las", podobnie jak bohaterowie drugiego tomu cyklu "Wierni i upadli" Johna Gwynne'a.
Wstęp mamy za sobą. Podwaliny położone, bohaterowie nakreśleni, a fabuła zawiązana. Mając ten bagaż możemy w końcu zrobić to, na co czekaliśmy od początku tomu pierwszego. Możemy ruszyć w podróż.

Drugi tom jest niezwykle udaną kontynuacją. Mimo sporych gabarytów czyta się to bardzo dobrze. Akcja jest wartka, przygoda niemal namacalna, a bohaterowie nabierają wyrazu.

Ciężko napisać o tym tomie więcej. To co działa w tomie pierwszym ciągle jest tu obecne, a dość powolne tempo poprzedniczki zostało świetnie przyśpieszone. Nie jest to seria rewolucyjna, ale jeśli chcecie prostej i wciągającej przygody w zimnym i brutalnym świecie, to lepiej trafić nie możecie. Świetny tom.

O serii mówię trochę więcej w tym materiale.
Miłego dnia!

Drugi tom jest niezwykle udaną kontynuacją. Mimo...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Jeszcze lepsza od części pierwszej. Akcja praktycznie od pierwszych stron do ostatniej, tak wciągająca, że zarywałem nocki, żeby dokończyć. Po drugim tomie mogę powiedzieć, że Martin ma godnego adwersarza w p. Gwynne - kreacja świata, intryg i wzajemnych zależności jest epicka i mistrzowska. I ci dobrzy, też są strasznie poniewierani i giną jak u Martina ale to dodaje tylko smaku całości.

Drugi tom epickiej serii fantasy Wierni i Upadli za mną. Męstwo jest może nawet ciut lepsze od Zawiści i ciągle jest to bardzo wysoki poziom. Książka naszpikowana jest akcją, praktycznie cały czas coś się dzieje, wrażeń dostarczają wspaniałe opisy bitew oraz grupowych potyczek bądź takich jeden na jeden. Nie zabrakło też szczypty magii oraz sieci spisków i walki o tron. Jeśli chodzi o postaci to jest ich całe mrowie i niekiedy miałem problemy z połapaniem się kto jest kim. O ile w pierwszym tomie najmocniej kibicowałem Corbanowi to w tym tomie najbardziej poruszyły mnie losy Maquina, wojownika, który dostaje się do niewoli i bierze udział w walkach gladiatorów, aby móc odzyskać upragnioną wolność i zemścić się na Jaelu za zabicie jego towarzysza Kastella. Trochę to poplątane ale styl autora jest na tyle klarowny, że można zrozumieć i zapamiętać jeśli nie wszystko to przynajmniej większość. Przede mną jeszcze dwa tomy tej fascynującej serii i jeśli utrzymają one poziom poprzednich (w co nie wątpię) to będzie to jeden z moich ulubionych cyklów fantasy. Polecam. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Ależ uczta!!! Czytelnicza uczta! Przyznam się że nie myślałem zabierać się za drugi tom tego cyklu zaraz po pierwszym, a okazuje się że byłby to błąd. Ba! Wielbłąd! Osoba która zachęciła mnie do sięgnięcia po "Zawiść", uczyniła to ponownie w przypadku "Męstwa", i to jakże skutecznie - Asiu, pozdrawiam ponownie! :)
Tu to się dopiero dzieje! Pierwszy tom to było wprowadzenie, prolog... Tutaj narracja wchodzi na wyższe obroty - bitwy, intrygi, walka, gladiatorzy, piraci, magia (wreszcie!!!); naprawdę, do wyboru do koloru.
Chylę czoła przed autorem, który pisze tak wielowątkowe tomiszcze i nie pozwala Czytelnikowi na nudę. I o ile pierwszy tom nosił znamiona podobieństw do "Pieśni Lodu i Ognia" Martina - o czym zresztą sam wspomniałem w swojej opinii do tegoż - to drugi tom żyje już swoim własnym życiem. Dodam jeszcze że do sięgnięcia z marszu po kolejne tomy nie trzeba mnie dopingować czy namawiać - to już jest obowiązek!

Tu to się dopiero dzieje! Pierwszy tom to było wprowadzenie,...

Druga część jak dla mnie jest lepsza od pierwszej, akcja nabiera tempa. Autorowi udało się osiągnąć coś, czego nie udało się ostatnio wielu- naprawdę zależy mi na wykreowanych przez niego bohaterach. Inne książki przwyczaiły mnie do tego, że postacie drugoplanowe giną na prawo i lewo i szczerze mówiąc przestał mnie obchodzić ich los. Ale nie w tym przypadku. Za każdym razem kiedy czytałam rozdziały Maquina, Camlina, czy Veradisa, miałam duszę na ramieniu i w myślach błagałam, żeby nic im się nie stało. A na Ziemiach Wygnanych przetrwanie wcale nie jest takie oczywiste i trup ściele się gęsto (nie wybaczę zabicia jedenej z postaci w pierwszej części, no nie wybaczę).
Dawno nie wkręciłam się tak bardzo w żadną historię.

Bardzo udana kontynuacja "Zawiści". Obok starych i lubianych postaci pojawiają się nowe, które wzbudzają mieszane emocje. Zdecydowanym plusem jest to, że lepiej poznajemy Jehar oraz relacje panujące pomiędzy poszczególnymi klanami olbrzymów. Niezmiennie podoba mi się wizja wojny niebiańsko-piekielnej, jaką serwuje Autor oraz powiązania z GoT.
Nie żałuję zakupu całej serii. Żałuję, że przez nawał obowiązków nie mogę poświęcić książkom więcej czasu.

Nie żałuję zakupu całej serii....

Kawał porządnej fantasy. Kto jednak liczy na choć odrobinę oryginalności, ten się rozczaruje. Książka nie wychodzi poza kanony.

Napisana dobrym językiem, wbrew pozorom czytało mi się ją naprawdę szybko.

Początkowo była nieco nudna, natomiast z każdą chwilą wciągałam się w nią co raz bardziej.

Polecam przeczytać, ja sama nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejny tom.

Napisana dobrym językiem, wbrew pozorom czytało mi się ją naprawdę szybko.

Polecam przeczytać, ja sama nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejny tom.

Kontynuacja losów Corbana i wielu innych bohaterów wciąż wciąga i zaskakuje. Wielowątkowość czasami przeraża, ale wszystko umiejętnie skleja się w jedno i dąży do jednego celu. Polecam wszystkim tą serię.