Templariusze. Proces 1307–1314

Alain Demurger Wydawnictwo: Astra historia
La persécution des Templiers. Journal (1307–1314)
Justyna Nowakowska
Astra
templariusze
La persécution des Templiers. Journal (1307–1314)
historia
Justyna Nowakowska
templariusze

Świetna książka faktograficzna, choć dla kogoś z mniejszym zapałem do najdrobniejszych szczegółów procesu sprzed 700 lat momentami nieco zbyt "skrupulatna". Ogólnie jednak bardzo dobrze się ją czytało. Pozwoliła mi również wreszcie wyrobić sobie jakieś zdanie na temat Zakonu Templariuszy oraz roli papiestwa w jego rozwiązaniu.

Książka imponuje szczegółowością, kronikarska skrupulatność autora jest niezwykła. Niekiedy aż przygniatająca i wybijająca z rytmu. Ale to jedyny poważny minus tej pozycji. Odtworzone dochodzenia ws. domniemanej herezji wciągają czytelnika w swoje tryby, a autor nawiązuje z nim dialog. Zaletę stanowi też pewien aneks, który zawiera listę zarzutów postawionych Templariuszom.

Uwaga !!! Książka naukowa !!! Czyli nie dla każdego. Jest zmiana w podejściu autora do zagadnienia winy templariuszy. O ile w książce "Jakub de Molay" Demurger jeszcze się wahał. To w tej pozycji przechodzi już zdecydowanie na pozycje obrońców templariuszy. Mówiąc krótko zeznania potwierdzające nieobyczajne praktyki w Zakonie były tylko tam, gdzie stosowano tortury. Dla...

Śmierć Jakuba de Molay na stosie w 1314 roku jest motywem chętnie wykorzystywanym nie tylko przez historyków, ale również przez sporą liczbę pisarzy. Aresztowanie zakonników w piątek 13 października, klątwa rzucona przez wielkiego mistrza w chwili śmierci, ucieczki templariuszy wraz z niewyobrażalnymi bogactwami podniecały całą rzeszę twórców(chociaż i tak wiadomo, że skarb...

Dyskusje

• Historia