Templariusze. Proces 1307–1314

Okładka książki Templariusze. Proces 1307–1314 Alain Demurger
Okładka książki Templariusze. Proces 1307–1314
Alain Demurger Wydawnictwo: Astra historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
La persécution des Templiers. Journal (1307–1314)
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2018-05-07
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-07
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365280411
Tłumacz:
Justyna Nowakowska
Tagi:
templariusze
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
69

Na półkach:

Ciekawy temat choć ujęty bardzo szczegółowo wręcz skrupulatnie a na pewno naukowo. Pozwala wyrobić sobie pewną opinię wobec wydarzeń nie oddziałowywując przy tym na emocje. Zakończenie części głównej - krótki opis spalenia na stosie mistrza Jakuba i drugiego dostojnika- wręcz faktograficzny. Jeżeli ktoś szuka informacji na temat klątwy, rzuconej rzekomo przez Jakuba się Molay na króla Filipa i papieża Klemensa ( jak również informacji o skarbach templariuszy) w tej pozycji niczego takiego nie znajdzie.

Ciekawy temat choć ujęty bardzo szczegółowo wręcz skrupulatnie a na pewno naukowo. Pozwala wyrobić sobie pewną opinię wobec wydarzeń nie oddziałowywując przy tym na emocje. Zakończenie części głównej - krótki opis spalenia na stosie mistrza Jakuba i drugiego dostojnika- wręcz faktograficzny. Jeżeli ktoś szuka informacji na temat klątwy, rzuconej rzekomo przez Jakuba się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
92
57

Na półkach: , ,

Bardzo solidna praca kronikarska. Przytłaczająca jest mnogość szczegółów i dlatego momentami byłem zamroczony. Brakowało mi informacji jak bardzo naukowe opracowanie mam przed sobą, gdyż inne książki z serii mają o wiele lżejszą przyswajalność. Ocena jest niska, gdyż oceniam subiektywne doświadczenie lektury. Gdybym oceniał naukowy i rzetelną analizę zastanawiałbym się między dwoma najwyższymi notami.

Bardzo solidna praca kronikarska. Przytłaczająca jest mnogość szczegółów i dlatego momentami byłem zamroczony. Brakowało mi informacji jak bardzo naukowe opracowanie mam przed sobą, gdyż inne książki z serii mają o wiele lżejszą przyswajalność. Ocena jest niska, gdyż oceniam subiektywne doświadczenie lektury. Gdybym oceniał naukowy i rzetelną analizę zastanawiałbym się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
122
50

Na półkach:

Świetna książka faktograficzna, choć dla kogoś z mniejszym zapałem do najdrobniejszych szczegółów procesu sprzed 700 lat momentami nieco zbyt "skrupulatna". Ogólnie jednak bardzo dobrze się ją czytało. Pozwoliła mi również wreszcie wyrobić sobie jakieś zdanie na temat Zakonu Templariuszy oraz roli papiestwa w jego rozwiązaniu.

Świetna książka faktograficzna, choć dla kogoś z mniejszym zapałem do najdrobniejszych szczegółów procesu sprzed 700 lat momentami nieco zbyt "skrupulatna". Ogólnie jednak bardzo dobrze się ją czytało. Pozwoliła mi również wreszcie wyrobić sobie jakieś zdanie na temat Zakonu Templariuszy oraz roli papiestwa w jego rozwiązaniu.

Pokaż mimo to

avatar
174
36

Na półkach:

Książka imponuje szczegółowością, kronikarska skrupulatność autora jest niezwykła. Niekiedy aż przygniatająca i wybijająca z rytmu. Ale to jedyny poważny minus tej pozycji. Odtworzone dochodzenia ws. domniemanej herezji wciągają czytelnika w swoje tryby, a autor nawiązuje z nim dialog. Zaletę stanowi też pewien aneks, który zawiera listę zarzutów postawionych Templariuszom.

Książka imponuje szczegółowością, kronikarska skrupulatność autora jest niezwykła. Niekiedy aż przygniatająca i wybijająca z rytmu. Ale to jedyny poważny minus tej pozycji. Odtworzone dochodzenia ws. domniemanej herezji wciągają czytelnika w swoje tryby, a autor nawiązuje z nim dialog. Zaletę stanowi też pewien aneks, który zawiera listę zarzutów postawionych Templariuszom.

Pokaż mimo to

avatar
513
513

Na półkach: ,

Uwaga !!! Książka naukowa !!! Czyli nie dla każdego. Jest zmiana w podejściu autora do zagadnienia winy templariuszy. O ile w książce "Jakub de Molay" Demurger jeszcze się wahał. To w tej pozycji przechodzi już zdecydowanie na pozycje obrońców templariuszy. Mówiąc krótko zeznania potwierdzające nieobyczajne praktyki w Zakonie były tylko tam, gdzie stosowano tortury. Dla nie-frankofonów udręką może być mnogość francuskich nazw i nazwisk. Mogą się w tym nie odnaleźć. Świetny jest rozdział o "zrywie" templariuszy w 1310 roku. Gdy templariusze przybyli do Paryża, by bronić Zakonu przed komisją papieską. Zryw został stłumiony poprzez zastraszenie - część tych, którzy bronili Zakonu, spalono na stosach jako powtórnych heretyków - w Sens. Co do szczegółów - odsyłam do książki. Filip IV jest w ogóle postacią odrażającą, w wielu innych sprawach zachowywał się jak bandyta i złodziej. To tym bardziej niewiarygodna jest jego postawa, jako obrońcy wiary - przed zakonnikami, którzy byli ramieniem papiestwa. Podczas, gdy on z tym papiestwem prowadził spory. Na dodatek postawił papieża przed faktem dokonanym - łamiąc prawo !!! Dlatego też biorąc pod uwagę fakt, że w chwili zatrzymania templariusze zachowywali się jak baranki. Na dodatek w piątek - czyli dzień Męki Pańskiej i to, że później nie pozwalano im bronić się - nieustannie ich zastraszając. Papież nie mógł ich uniewinnić bez dosłownie - wojny z królem Francji - a na to, nie mógł sobie pozwolić. Dlatego też ta książka przemawia do mnie. Smutny jest fakt, że Kościół do tej pory nie zadośćuczynił za swoją postawę wobec templariuszy - tylko przeszedł nad tym do porządku dziennego. To nie jest właściwe zachowanie instytucji chrześcijańskiej. Jest to jedna z największych plam ciążących na Kościele.

Uwaga !!! Książka naukowa !!! Czyli nie dla każdego. Jest zmiana w podejściu autora do zagadnienia winy templariuszy. O ile w książce "Jakub de Molay" Demurger jeszcze się wahał. To w tej pozycji przechodzi już zdecydowanie na pozycje obrońców templariuszy. Mówiąc krótko zeznania potwierdzające nieobyczajne praktyki w Zakonie były tylko tam, gdzie stosowano tortury. Dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1201
955

Na półkach: , , ,

Śmierć Jakuba de Molay na stosie w 1314 roku jest motywem chętnie wykorzystywanym nie tylko przez historyków, ale również przez sporą liczbę pisarzy. Aresztowanie zakonników w piątek 13 października, klątwa rzucona przez wielkiego mistrza w chwili śmierci, ucieczki templariuszy wraz z niewyobrażalnymi bogactwami podniecały całą rzeszę twórców(chociaż i tak wiadomo, że skarb Templariusze ukryli w Kortumowie). Są to jednak tylko wycinki dużo bardziej złożonego tematu, bo sam proces Templariusze trwał, aż siedem lat. Na pytanie co działo się przez te siedem lat odpowiada w swojej książce Alain Demurger. Przede wszystkim autor przeanalizował kapitalny materiał źródłowy, jakimi są protokoły z przesłuchań, listy, księgi rachunkowe i na ich podstawie odtworzył sam proces. Z książki wyłania się obraz całej machiny sądownictwa ówczesnych lat. Zresztą sam sąd nad Templariuszami jest też umieszczony w szerszej perspektywie, jako pojedynek trzech sił: króla Francji, papieża i samych zakonników. Trzeba też oddać, że dzieło Demurgera jest też dość niecodzienne, jeśli chodzi o dodatki. Statystycy nie będą zawiedzeni, bo książka zawiera ogromną liczbę tabelek czy wykazów, pokazujących czy to koszty więzienia templariuszy, nazwiska przesłuchiwanych lub spalonych templariuszy. Oczywiście, trochę też to wpływa na lekturę, bo nie jest to praca popularnonaukowa, ale autor lubi ironizować i stawiać pytania retoryczne.

Śmierć Jakuba de Molay na stosie w 1314 roku jest motywem chętnie wykorzystywanym nie tylko przez historyków, ale również przez sporą liczbę pisarzy. Aresztowanie zakonników w piątek 13 października, klątwa rzucona przez wielkiego mistrza w chwili śmierci, ucieczki templariuszy wraz z niewyobrażalnymi bogactwami podniecały całą rzeszę twórców(chociaż i tak wiadomo, że skarb...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Posiadam
    22
  • Przeczytane
    21
  • Historia
    5
  • Średniowiecze
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
    1
  • 03 Historia: Średniowiecze
    1
  • Starożytność <476
    1
  • Krucjaty
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Templariusze. Proces 1307–1314


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne