Wszechksięga

Wydawnictwo Komiksowe
2018-05-01
2018-05-01
Wszechksięga fantasy koniec świata

Ciekawy eksperyment, genialny pomysł na połączenie cartoonu z malarstwem średniowiecznym... ale poza tymi popisami estetycznymi niewiele tu, niestety, treści. Oryginalne rysunki to za mało, bym polecił. Sięgnijcie lepiej po "Stasia" lub "Zasadę Trójek" - nie zawiedziecie się.

Kreska nawet ciekawa, ale nie koniecznie w moim guście. Fabuła natomiast ma formę mini-noweli, to bardziej (całkiem oryginalny, ale jednak) epizod większej całości. Niestety nic więcej nie ma. Dopadł autora? ;)

Otwarcie iście w klasycznym stylu nawiązujące do znanych nam ksiąg. Słowo stało się faktem i rozpoczęła się opowieść narysowana pieczołowicie przez Spella. Na pierwszy rzut oka komiks wydaje się być autorską perełką o wszystkim i niczym. Metaforą i wprawką. Gdy przyjrzymy się bliżej okazuje się, że pod warstwą artystycznych kadrów stylizowanych właśnie na iluminowane księgi lub stare gierki parobitowe mamy przypowieść o władzy, naturze ludzkiej, ale i studium szaleństwa.
Całość -> https://pbp.sieradz.pl/kmf/2018/07/08/wszechksiega/

Mam problem z oceną tego albumu. Szata graficzna zasługuje na 10 z wykrzyknikiem. To absolutny majstersztyk - kolory, stylistyka, kadrowanie - wszystko jest piękne i widać że pracował nad nimi doświadczony rysownik. Niesamowicie pomysłowo i umiejętnie połączona jest stylistyka średniowiecza z komiksem - za to należą się ogromne brawa. Ogólnie - komiks cieszy oczy i można na niego patrzeć i się zachwycać godzinami. To jedna z najładniejszych publikacji na mojej półce.
Niestety fabuła jest raczej kiepska - miałka i trochę bez pomysłu. Często odnosiłam wrażenie, że rzeczy dziejące się w komiksie, mają miejsce tylko i wyłącznie dlatego, że rysownik miał ochotę i pomysł żeby je narysować (czasami kosztem logiki zdarzeń).
Jest to trochę zmarnowany potencjał, bo przy lepszej fabule, komiks mógłby uchodzić za wybitny.

Na półkach: , , , , ,

NARRATOR I WSZECHKSIĘGA

Spell, autor znakomitych "Przygód Stasia i złej nogi" powraca z nowym komiksem. Tym razem jest to komedia fantasy żonglująca zarówno motywami gatunkowymi, jak i biblijnymi. Po poprzednim dziele autora miałem dość duże oczekiwania odnośnie tego albumu, kiedy jednak go przekartkowałem, nie byłem już tak optymistyczny. Oprawa graficzna nie powaliła mnie na kolana, nie zachwycił mnie też sam kolor - nie były zły, po prostu nie wyróżniały się niczym szczególnym. Na szczęście w ostatecznym rozrachunku "Wszechksięga" okazała się dobrym komiksem rozrywkowym - tylko tyle i aż tyle.

Na początku była pustka, a potem pojawił się Narrator, napisał pierwsze słowo, nie do końca mu wyszło, ale od tego wszystko się zaczęło. Opisał bowiem to, co najlepsze, zapanował pokój i szczęście, a wreszcie powstał człowiek i zaczęły się kłopoty, wojny i wszystko inne. Właściwa akcja całej opowieści zaczyna się jednak w momencie, w którym z nieba spada przebity mieczem człowiek, niejaki Hagan. Wyruszył jakiś czas temu na wyprawę, zabrał połowę zapasów i jak widać przekopał się na wylot, ale to zaczęło tylko większe kłopoty. A problemów nie brak, bo głodujący lud chętnie obaliłby króla Fulgrima, a ten, zajmując się sprawą Hagana, postanawia przeczytać spisaną przez Narratora Wszechksięgę, której nawet królowi nie wolno czytać. Kiedy jednak wszystko zdaje się kończyć, można chyba zrobić wyjątek. Pytanie jednak co się z tym będzie wiązało?

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/05/wszechksiega-tomasz-spell-grzadziela.html

NARRATOR I WSZECHKSIĘGA

Bardzo dziwne, i bardzo dobre.

Bardzo dziwne, i bardzo dobre.

Dodaj cytat z książki Wszechksięga