Polacy na szczytach świata

Okładka książki Polacy na szczytach świata Justyn Wojsznis
Okładka książki Polacy na szczytach świata
Justyn Wojsznis Wydawnictwo: Sport i Turystyka literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Sport i Turystyka
1966-01-01
1966-01-01
góry

Okładka książki Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939 Tadeusz Bernadzikiewicz, Wincenty Birkenmajer, Janusz Chmielowsk, Zdzisław Dąbrowski, Jan Kazimierz Dorawski, Ferdynand Goetel, Jan Gwalbert Pawlikowski, Jan Humpola, Ludwik Januszewicz, Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, Roman Kordys, Zbigniew Korosadowicz, Adam Lewicki, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Kazimierz Piotrowski, Halina Ptakowska-Wyżanowicz, Marian Piotr Sokołowski, Wiesław Jan Stanisławski, Mieczysław Świerz, Jan Alfred Szczepański, Justyn Wojsznis, Stanisław Krystyn Zaremba, Wawrzyniec Żuławski
Czarny szczyt.... Tadeusz Bernadzikie...

"Polacy na szczytach świata" to zbiór tekstów różnych autorów, które stanowią wspomnienia z pierwszych wypraw alpinistycznych Polaków w góry dalsze niż Tatry i Alpy w okresie międzywojennym. Materiały źródłowe zostały wybrane przez alpinistę Justyna Wojsznisa i są tekstami różnego rodzaju - są to fragmenty dzienników z wypraw, listów, wspomnień, artykułów, książek itp. Lektura dostarcza również informacji o powstawaniu i pierwszych działalnościach Klubu Wysokogórskiego.
Książka zawiera opis siedmiu wypraw. Każda z nich jest ciekawa, każda inna, każda miała inną specyfikę, za to wszystkie były interesujące. Najbardziej podobały mi się wyprawy na Kaukaz ze względu na niesamowite osiągnięcia, "przygody" a raczej niebezpieczeństwa oraz w Himalaje z powodu zbliżającej się wtedy wojny i sposobie, w jakim się to objawiało w tekstach oraz emocji, jakie odczuwałam podczas lektury zwłaszcza ostatnich fragmentów.
Wiadomo, że niektóre teksty były nudne, nie zawsze działy się ciekawe rzeczy i nie wszyscy autorzy mieli dar opowiadania, ale i tak moim zdaniem pozycja ta jest bardzo wartościowa i warto po nią sięgnąć. Dla mnie szczególnie takim przypadkiem jest Spitsbergen, który bardzo mi się dłużył przy czytaniu, jednak wyprawa odbywała się w tak specyficznych warunkach i z takimi niespotykanymi gdzieś indziej przeciwnościami, że wywarła na mnie duże wrażenie.
Dowiedziałam się także, że wtedy wyprawy miały charakter zarówno sportowy jak i naukowy. Oprócz zdobywania szczytów prowadzono prace kartograficzne, geologiczne, botaniczne i archeologiczne, które były niejednokrotnie bardzo znaczącymi odkryciami i udokumentowaniem nieznanych terenów.
Książka jest dla mnie również pochwałą naszej polskiej wytrwałości, sprytu, wytrzymałości, nieugiętości i pomysłowości w pokonywaniu trudności. Chyba coś musi być w nas, że idziemy tam, gdzie inni nie byli i robimy to, o czym inni by nawet nie pomyśleli i to wszystko wbrew przeciwnościom. Może nie zawsze nam to wychodzi na dobre, ale taka już jest ta nasza fantazja ułańska.
Bardzo podoba mi się tytuł - jest prosty, pomysłowy i po prostu piękny.
Książka zawiera piękne czarno-białe fotografie. Szkoda, że nie są kolorowe, ale i tak wspaniale oddają grozę i majestat gór. Rozumiem, że w 1966 roku raczej nie wydawało się książek "na bogato". Moja wyobraźnia jednak zadziała i wydaje mi się, że zwłaszcza zdjęcie z Mount Stanley w Ruwenzori (str. 401) bardzo zyskałoby na koloryzacji.
Niezbyt podobało mi się, że tytuły rozdziałów lub opisy poprzedzające same teksty z wyprawy spojlerowały dalsze wydarzenia. Objawiało się to na przykład tytułami "Pierwszy atak" - czyli wiadomo, że był drugi i ten pierwszy się nie powiódł, "Na szczycie" lub "Porażka" - mówi samo za siebie. Najgorszym przypadkiem było wspomnienie o fakcie śmierci jednego z uczestników na początku tekstu o tej wyprawie.
Lekturę gorąco (albo raczej mroźno) polecam zainteresowanym polskim alpinizmem i himalaizmem.
Ostatnia wyprawa jest krótko wspomniana w pierwszym odcinku miniserialu dokumentalnego "Himalaiści", który również polecam.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Polacy na szczytach świata