Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania, 1963—1993

Okładka książki Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania, 1963—1993 Charles Bukowski
Okładka książki Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania, 1963—1993
Charles Bukowski Wydawnictwo: Replika biografia, autobiografia, pamiętnik
CHARLES BUKOWSKI: SUNLIGHT HERE I AM. Interviews & Encounters 1963-1993. Edited by David Calonne
Replika
2018-06-26
1999-01-01
Maksymilian Tumidajewicz
Maksymilian Tumidajewicz wspomnienia Charles Bukowski

Geniusz i nędzarz w jednym stali domu

Kilkanaście wywiadów i relacji ze spotkań z Charlesem Bukowskim, legendarnym moczymordą, awanturnikiem i dziwkarzem, a przy tym, jak wielu uważa, wybitnym pisarzem i poetą. Za słabo znam twórczość Bukowskiego, by móc potwierdzić tę ostatnią tezę, choć sądząc po tym, jak wiele jego dzieł wydano oraz zapoznawszy się z wypowiedziami jego samego, pochodzącymi z tychże wywiadów, skłonny jestem przypuszczać, że był on nie byle jakim twórcą.

Momentami książka może wydawać się monotonna, a to przez to, że wciąż pojawiają się te same informacje, w końcu wielu dziennikarzy zadawało "staremu świntuchowi" podobne pytania. Niekiedy odpowiedzi Bukowskiego zdają się przeczyć sobie samym, ale mogło wynikać to z tego, że być może nudziły go wciąż te same pytania i chciał jakoś urozmaicać swoje wypowiedzi. Czasem ciężko było zrozumieć, co miał na myśli mówiąc o czymś, ale równie niejasne zdawały się być wstępy do rozdziałów poszczególnych dziennikarzy. Wrażenie to mogło być spowodowane tym, że niektórzy chcieli nadać swojej narracji oryginalną formę, ale mnie się wydaje, że to jednak problem niezbyt dobrego tłumaczenia.

Z książki niewątpliwie dowiadujemy się wiele na temat Bukowskiego i jego życia, choć wydaje mi się, że dużo więcej mogłaby w tej kwestii zaoferować czytelnikowi typowa biografia pisarza. Niemniej jednak i po tę pozycję warto sięgnąć, by móc z różnych perspektyw spojrzeć na tę niezwykle barwną postać.

Jakoś pod koniec zeszłego roku mój ulubiony aktor, David Thewlis, wspominał w wywiadzie, że przy okazji pisania swojej własnej drugiej powieści, czytał Bukowskiego. A że ja mam zerową odporność na jego polecenia książkowa, sprawdziłam. I wpadłam.
Od tego czasu przeczytałam już kilka powieści "Hanka", jeden tom wierszy, a kolejne przede mną.
Ten zbiór wywiadów i spotkań publikowanych na przestrzeni lat, to doskonałe uzupełnienie dla kogoś, kto jest fanem jego stylu i twórczość. Bo jest albo się uwielbia albo nienawidzi. Mnie trafiło i należę zdecydowanie do tych pierwszych, a książka pokazała ciekawy obraz autora w opozycji do jego książkowego alter ego - bardzo zbliżony, niemal identyczny, a jednak różny. Polecam.

Ten zbiór wywiadów i spotkań...

Seria wywiadów z uważanym za guru amerykańskiej poezji lat 70 i 80 - tych Charles Bukowskim. W miłej atmosferze przy piwku a często przy czymś więcej bohater książki opowiada o swoim życiu, poezji, literaturze, kobietach, knajpach, koniach, hazardzie, alkoholu. Nie użala się, nie skamli bierze życie jakim jest a przy okazji wystuka coś na maszynie, coś o czym długo się będzie dyskutować.

Bukowski to kontrowersyjny pisarz. Niektórzy go kochają, inni nienawidzą. Na pewno jego twórczość warta jest poznania, choć powyższa książka już niekoniecznie.
Przede wszystkim polecam w pierwszej kolejności przeczytać kilka książek autorstwa Bukowskiego, a także obejrzeć film pt. „Ćma barowa” – pomoże to każdemu w poznaniu tego wybitnego pisarza o nietuzinkowym charakterze. Jego twórczość naprawdę warta jest poznania. Potem ewentualnie można sięgnąć po „Świecie, oto jestem” – zbiór wywiadów i prasowych notek o ww. pisarzu. To polecam jednak wyłącznie fanom autora.
Osobiście nigdy nie lubiłem wywiadów z pisarzami. Zawsze słyszę te same pytania: ‘Skąd bierzesz pomysły na książki?’, ‘Miewasz kryzysy twórczości?’ albo ‘Jak zaczęła się twoja przygoda z pisaniem?’. Niestety tutaj tego typu pytania są prawie w każdym wywiadzie. Na szczęście są również notki biograficzne – z tymi warto się zapoznać.
I dlatego też nie polecam tej książki. Podobnych pytań przewija się tutaj naprawdę sporo, do tego nieraz się powtarzają. Wydaje mi się, że autor poszedł wręcz na łatwiznę zbierając kilka wycinków z gazet i ‘klejąc’ je w książkę.
Zawiodłem się, gdyż miałem nadzieję, że poznam Bukowskiego ‘od kuchni’. Okazało się jednak, że męczyłem się na daremno. O wiele bardziej wartościowe są jego książki, każda zawiera wiele wątków autobiograficznych.

Paweł

Wspaniała rzecz. Nigdy nie czytaj tej pozycji przed zapoznaniem się z książkami Charlesa bo będziesz czytelniku skazany na porażkę. Po 1 Bukowskiego trzeba lubieć. Po 2 Bukowskiego trzeba rozumieć. Wywiady poukładane chronologicznie, dzięki czemu można zrobić studium przypadku autora. Brakuje mi tylko jakiś refleksji na zakończenie ziemskiej egzystencji, nie żebym się spodziewał czegoś odkrywczego, ale słowa to życie Bukowskiego a w ostatnim wywiadzie jakby ich zabrakło. Dobrze, że wychodzą takie komplicaje tekstów, są jak wisienka na torcie dla dzieł Bukowskiego.

Chłopcy, którzy chcą uchodzić za artystów zawsze mają - trwającą krócej bądź dłużej - fazę na Bukowskiego. I ja też ją miałam, choć w żadnym razie nie jestem chłopcem. I bardzo żałuję, że w tamtej fazie nie wpadłam na ten zbiór wywiadów. Bo teraz to tak trochę...

Nie sądziłem, że jakakolwiek biografia będzie w stanie wywrzeć na mnie wrażenie. Myliłem się.

Zbiór wywiadów z Bukowskim to pozycja z którą warto by każdy wielbiciel jego twórczości się zapoznał.Z jednej strony mamy tu obraz pisarza jaki dokładnie jest już znamy czyli po raz kolejny jawi się jako wielbiciel wina i sexu , używającego wulgaryzmów, nieprzewidywalny... z drugiej strony między wierszami jego wypowiedzi znajdujemy również Bukowskiego wrażliwego, pruderyjnego i introwertycznego.Lektura tych rozmów skłoniła mnie do rozmyślań na ile Bukowski był obsceniczny a na ile został wykreowany taki jego wizerunek , czy faktycznie chciał być sprośny czy też wcześni wydawcy a potem czytelnicy i publiczność chcieli by zawsze takim był ? Polecam

Intrygujący wybór wywiadów z Charlesem Bukowskim, pokazujący nie tylko zdanie pisarza odnośnie poezji, poetów i tworzenia, ale również festiwal kiepskiego dziennikarstwa.
Jakość wywiadów zdaje się oceniać z resztą sam Bukowski - im gorsze jakościowo, bardziej abstrakcyjne pytania, tym większy cynizm i dystans bije z jego odpowiedzi. Kontrowersyjne kwestie Bukowskiego odnośnie kobiet, feminizmu i beatników to już legenda - polecam serdecznie przeczytać, zanim się sięgnie po szereg jego książek, żeby nie doznać szoku.

Obszerny zbiór wszelkiego rodzaju wywiadów, spotkań, artykułów, pozwala nam lepiej poznać Charlesa Bukowskiego. Lubię jego twórczość, dlatego ten zbiór jest dla mnie doskonałym kompendium wiedzy o autorze. Posegregowane chronologicznie dają nam obraz zmian, jakie nastąpiły w jego życiu. Poznamy warsztat pisarski autora, jego rozrywki, pijackie rozróby, kobiety jego życia, zajrzymy do jego wnętrza i na plan filmowy, wypijemy z nim parę piw i innych trunków, poznamy jego najlepszego wydawcę itp. Prawdziwa uczta dla fanów.

• Przeczytane w 2019
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia

Charles Bukowski Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania, 1963—1993 Zobacz więcej