Zwischen uns das Meer

Okładka książki Zwischen uns das Meer Kristin Hannah
Okładka książki Zwischen uns das Meer
Kristin Hannah Wydawnictwo: Ullstein Buchverlage GmbH literatura obyczajowa, romans
Home Front
Ullstein Buchverlage GmbH
2013-09-13
2013-09-13
niemiecki
Marie Rahn
symptom post-traumatyczny wojna powojenna trauma niepelnosprawnosc amputacja milosc rodzina dzieci

.Bardzo dobra książka .Pokazuje nam rodzinę typową amerykańską ,mąż ,żona i dwie córki .Mam dwójki córek, jest wojskowym mecenasem w kancelarii .Z
mecenasem w kancelarii .Z pozoru wiodą sielankowe życie , ale jako wojskowa musi słuchać rozkazów .A te nagle spływają na ich rodzinę , łamiąc zwyczaje i przyzwyczajenia .Oto Jolene , matka , nagle zostaje wysłana do Iraku z misją pokojową .W tym czasie jej mąż prowadzi sprawę młodego żołnierza , który po powrocie z misji w Iraku właśnie , zabija swoją żonę w ataku szału .Czy jest PTSD ,czyli Zespół Stresu Pourazowego , pewnie każdy czytał , a tu mamy możliwość zapoznania się , jak taki proces i ten stres , wpływa na młodych ludzi .Jolene , podczas misji , zostaje ostrzelana i traci , nie tylko przyjaciółkę , która jest jej sąsiadką , ale też szeregowca ze swojej załogi .Nagle , rodzina , tak udana , musi się zmagać z tym stresem , który dotyka ich wszystkich .Jeszcze przed wyjazdem , doszło do dramatycznej rozmowy , pomiędzy małżonkami , a teraz ta sytuacja , wystawia ich relację , na bardzo dużą próbę .Ja jestem zachwycony pokazaniem emocji i przeskoku od euforii do apatii .No tu autorka mnie zachwyciła , po raz kolejny .---(---ocena 9 /10---)

Często spoglądałam czytając ta książkę - na okładkę, czy to nadal ta sama autorka która napisała „ Słowika” czy „ Wielka samotność „ . Książka niesamowicie przewidywalna, postaci przedstawione powierzchownie, wszytko się kończy różowo cukierkowo i idealnie. Nierealne sytuacje, dialogi, irytująca do granic możliwości córka, przeciągające się w nieskończoność „ godzenie sie „ małżonków itd itd, bardzo przeciętne „romansidlo” „?”

Jolene w swoim życiu łączy rolę matki, żony i żołnierza, pilotki. Jej mąż, Mike, jest wziętym prawnikiem, który cały czas pracuje. I gdy on mówi jej, że ich związek jest w rozsypce ona na drugi dzień dostaje mobilizację. W dwa tygodnie musi przygotować swoją rodzinę na czas jej nieobecności. Mike zamiast wykorzystać ten czas ucieka w pracę. Czas rozłąki pokaże im obojgu jak wiele dla siebie znaczą i co muszą naprawić. Jednak czy będą mieli do tego okazję? Gdy Jo wróci z wojny, pokiereszowana psychicznie i fizycznie, nie będzie już ta samą osobą, a jej rodzina nie będzie na to gotowa. Czy uda im się odnaleźć szczęście i spokój? Przyznam się, że płakałam, czytając tą książkę. Kristin Hannah, jak nikt inny, potrafi oddać emocje swoich bohaterów na kartach książki. Polecam, piękna historia.

Piękna historia chociaż dotyka bolesnych spraw. Wybory - służba wojskowa ,misja w Iraku a życie rodzinne.Rzadziej czyta się o kobietach walczących na froncie . Autorka bardzo dokładnie przygotowała się do napisania tej powieści.
Porusza tu trudne tematy,wojna i PTSD . Po powrocie żołnierze okaleczeni fizycznie ale czasami "rany psychiczne" są o wiele poważniejsze . I często takie osoby są osamotnnione,pozostawione bez pomocy ,a trauma z czasu gdy przebywali nie zniknie sama. To wartościowa książka, ,poruszyła mnie i wzruszyła.
Autora jest jedną z moich ulubionych i przeczytałam całkiem sporo jej powieści. Przygodę zaczynałam od "Słowika" .
Ta opowieść zawarła w sobie- miłość ale i cierpienie ,odwagę ,heroizm i wielką nadzieję.

Treść książki niczym mnie nie zaskoczyła. Fabuła rozegrała się dokładnie tak, jak zakładam. Bardzo przewidywalna historia. Płaskie, naiwne postaci, w które nie mogłam się wczuć.
W porównaniu do "Słowika" powieść tendencyjna i mierna.

W porównaniu do "Słowika" powieść tendencyjna i mierna.

Moim zadaniem jedna z lepszych książek Kristin Hannah. Widać ogrom przygotowań, jakie musiała włożyć aby opisać traumę weteranów wojennych i ich rodzin. Fabuła może nie jest odkrywcza, ale napisana bardzo płynnie i ciekawie, nie można się od niej oderwać. Jak to u tej autorki bywa, nie brakuje też wzruszających momentów. Jest to kolejna udana książka Kristin Hannah. Jeśli chodzi o obyczajówki, ale takie na dobrym poziomie to ta autorka nie ma sobie równych. Polecam!

Jak wszystkie książki tej autorki bardzo dobra.

Jak wszystkie książki tej autorki bardzo dobra.

Przepiękna, wzruszająca opowieść o Jolene, pilotce bojowego helikoptera. Jest żoną Michaela i matką dwóch córeczek. Małżeństwo Jolene, przeżywa kryzys po śmierci ojca Michaela. Obok domu Jolene mieszka jej najbliższa przyjaciółka Tami, też pilotka śmigłowca. Są nierozłączne od kiedy tylko się poznały, czyli jak miały po 18 lat. Tami ma męża i syna, których bardzo kocha. Niespodziewanie Jolene i Tami dostają powołanie do Iraku. Muszą polecieć na akcję, na rok. Nagle Michael musi poradzić sobie z opieką nad córkami, pracą i domem. Czy ta rozłąka pomoże ich małżeństwu? Co wydarzy się w Iraku? Przeczytajcie, bo naprawdę warto.

Wg mnie jedna z lepszych książek Hannah. Pisze o czymś, o czym ma pojęcie, przygotowała się solidnie do pisania tej książki. (Niektórzy tu bardzo chwalą Zimowy ogród, a dla mnie właśnie ta książka była kiepska, niedopracowana i mało prawdopodobna, jeśli chodzi o historyczny zarys, jakby temat był tylko liźnięty.) Temat wysylania ludzi na misje i PTSD po powrocie bardzo ważny, napisane jest to bardzo realistycznie, mam weteranów misji w swoim otoczeniu. Książka rozjechała mnie emocjonalnie, dawno się tak nie spłakalam.

Po długiej przerwie wróciłam do Kristin Hannah. Nie mogę powiedzieć, że ta książka mnie zachwyciła, ale polecam do przeczytania. Dla mnie najlepsza wersja Hannah to: Słowik, Zimowy ogród czy Wielka samotność.

• Literatura piękna