Miłość dla dorosłych

Anna Ekberg Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Świat Książki
2018-06-20
2018-06-20

Mocno ksenofobiczne. Całe te odniesienia do Polski, Polaków i Rumunów mocno niesmaczne.

Christian i Leonora to dwie osoby o okropnych charakterach.

Christian i Leonora to dwie osoby o okropnych charakterach.

Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek czytała literaturę duńską, a zatem powieść Anny Ekberg stanowiła dla mnie nowość pod każdym kątem. Niespodziankę stanowił też fakt, że „Miłości dla dorosłych” wcale nie napisała kobieta. Anna Ekberg to bowiem pseudonim, pod którym ukrywa się para dwóch pisarzy. Ludzie pióra często tworzą coś bez użycia swoich rzeczywistych danych personalnych, ale tu zaskoczenie jest jeszcze większe.

„Miłość dla dorosłych” była zwykłą rekomendacją, którą znalazłam na jednym z portali książkowych. Podobał mi się zarys fabuły, gdyż uwielbiam czytać o problemach społecznych- zdradach, rozwodach, skrywanych tajemnicach. Czy jednak mogę uznać wspomnianą powieść za udaną? Cóż, moja opinia jest raczej połowiczna- zdarzały się momenty, w których chemia między mną a tekstem wzrastała, ale też chwilami odczuwałam nudę. Przeciąganie tekstu dla kilku dodatkowych stron naprawdę nie jest dobrym posunięciem.

„Miłość dla dorosłych” to historia niby zwyczajnej rodziny. Leonora to dawna skrzypaczka, która odnosiła ogromne sukcesy zawodowe i bardzo kochała to, co robi. Jej mąż, Christian, to natomiast biznesmen, który wraz z bratem Peterem prowadzi prężnie działającą firmę budowlaną. Sam Christian, jak i jego brat, są bardzo nowocześni, planują budować budynki bardzo współgrające z ekologią. Chcą też by ich projekty cieszyły oko i w tym celu zatrudniają Zenię, panią architekt. Od tego czasu zaczynają się schody, bo Christian i Zenia nie są sobie obojętni. Czy Leonora dowie się prawdy? Czy będzie chciała walczyć o swoje małżeństwo? A może zrobi wszystko, by zniszczyć wiarołomnego męża? Warto się tego dowiedzieć, bo postawa Leonory nie jest przypadkowa. Ona i Christian mają dorosłego już syna Johana, ale dawniej musieli walczyć o jego życie. Groziła mu śmierć, a oczywistym jest, że kochający rodzice podpiszą nawet pakt z samym diabłem, byle tylko uratować swoją latorośl. Dlaczego zatem Christian decyduje się na zdradę? Dlaczego rani kobietę, która porzuciła swoją karierę, w pełni poświęciła się rodzinie? No i dlaczego ogólnie wybiera się na kochanka/kochankę kogoś totalnie odmiennego?

Jak zwykle w takich przypadkach zaczyna się pranie brudów i wyciąganie historii, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jakiego haka Leonora ma na swojego męża? Czy jest ona sprawiedliwa w swoim działaniu? Czego natomiast dowie się Christian? Sama nie chcę tego opowiadać, ale ukryte informacje o głównych bohaterach wcale nie były takie wciągające. Momentami miałam wrażenie, że autorzy celowo przeciągają wszystkie wątki, byle tylko zapełnić puste kartki. Szkoda, bo książka miała duży potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany.

Widać też, że autorzy bardzo swobodnie traktują erotykę. Udowodnili, że ludzie dzielą się na dwie grupy- bardzo wstydliwych i tych, którzy ciągle szukają nowych wrażeń łóżkowych. Znalazłam tutaj niecodzienne porównanie zbliżeń do… marketu. Tak, tak, początkowo brzmi to dziwnie, ale to właśnie w dużym sklepie bierzemy z półek to, na co aktualnie mamy ochotę. Jaka w tym temacie jest Leonora, a jaka Zenia? Autorzy podkreślają też bardzo oczywisty fakt- kiedyś trudniej było kogoś przyłapać na zdradzie, a teraz? Mamy przecież telefony, maile, portale społecznościowe. Historia Leonory i Christiana mówi wyraźnie o tym, że jeżeli ktoś tworzy miłosny trójkąt, to musi być bardzo, ale to bardzo uważny.

Cała książka składa się z trzech części i jest opowiedziana z perspektywy… policjanta. Nie chcę ujawniać, dlaczego tak jest, niemniej jednak wolę, gdy konkretna fabuła ma formę pierwszo, a nie trzecio osobową. Szkoda, że pisarze zdecydowali się w większości na tę gorszą wersję. Minusem jest też bardzo mały druk, który może przeszkadzać osobom słabo widzącym.

Ogólnie powieść nie jest rewelacyjna, ale też nie uznaję jej za totalny niewypał. Słowo przeciętna pasuje do niej najbardziej. Szkoda, bo czuję, że mogło być znacznie lepiej.

Dobry thriller psychologiczny, do końca trzymający w napięciu. Bycie ofiarą i łowca przeplata się. Nikt nie jest do końca zły, ani do końca dobry. W małżeństwie Christiana i Leonory jest wiele ciemnych stron. Mimo, że to on chciał zabić żonę, większą sympatię czułam do niego, a przerażało mnie zimne postępowanie jego żony. Ciekawa historia

Ta książka w niektórych momentach przerażała mnie, a szczególnie nasza bohaterka.
W książce było dużo fragmentów, które pokonałam bo były nudne. Nie wiem po co autorka przedstawiała nam historię miłosną policjanta.

"Ludzie wierzą, że ślub to początek ich przyszłego szczęścia. Tak bywa, nie twierdzę, że nie. Ale wiele może się wydarzyć. Może właśnie dobrowolnie oddajesz się w ręce swojego największego wroga".

Niech nie zmyli Was tytuł tej książki, bo w "Miłość dla dorosłych" Anny Ekberg o prawdziwej miłości za wiele nie ma, a jest raczej o tym, jak cienka granica dzieli miłość i nienawiść.

Leonora i Christian są małżeństwem z dwudziestoletnim stażem. Christian przez lata rozwijał się zawodowo a Leonora poświęciła swoją karierę skrzypaczki dla opieki nad chorym synem.
Mogłoby się więc wydawać, że to ona ma prawo do pretensji o to jak potoczyło się jej życie. Tymczasem to Christian wdał się w romans z dużo młodszą kobietą, jakby związek z Leonorą, która do samego końca walczyła o życie syna, przestał mieć dla niego znaczenie.

W momencie, gdy Leonora uświadamia sobie, że mąż za chwilę może ją opuścić, stara się zrobić wszystko, by go przy sobie zatrzymać.
Nie zdaje sobie sprawy, że jej starania mogą przynieść odwrotny skutek i mąż doprowadzony do ostateczności zechce pozbyć się zbędnego balastu, w tym przypadku właśnie jej - Leonory.

Jak potoczy się ta wojna małżonków?
Tego przekonacie się po lekturze książki, ale jednego możecie być pewni: w tej historii wszystko jest możliwe.
I nawet, gdy myślicie, że nic już nie jest w stanie Was zaskoczyć, uwierzcie, że jest.

Ja, co prawda, najpierw widziałam film na @Netflixpl więc książka okazała się tylko dobrym uzupełnieniem, ale przyznam, że kilka razy byłam dosłownie wstrząśnięta, mimo iż znając film, wiedziałam, co się wydarzy.
Sądzę, że u Was będzie podobnie. I że ta opowieść długo nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć.

Opowieść o tym, w jaki sposób zdradzona kobieta walczy o swoje szczęście.....nawet kosztem innych.
Polecam.

Polecam.

Autorka "Miłości dla dorosłych" mistrzowsko zarysowała relacje między bohaterami, wykorzystując do tego całą gamę uczuć i zachowań, reprezentowanych przez opisywane przez nią małżeństwo. Leonora to kobieta niezwykła, pozornie jest zwyczajną gospodynią domową, gotową na każde poświęcenie dla rodziny, jednak skrywa także swoją inną, mroczną stronę. Podobnie jest z Christianem. Postacie są wielowymiarowe i mają bogatą przeszłość, która wciąż oddziałuje na życie każdego z nich. Tajemnice, kłamstwa oraz mieszanka całej gamy uczuć- od miłości po nienawiść wpływają na to, jak bohaterowie postrzegają swoje małżeństwo. Ich relacja po latach wspólnego życia staje się toksyczna i wyniszczająca nie tylko ich samych, ale też otaczających ich ludzi.

Świetna, wciągająca pozycja, która w pewnych momentach potrafi przyprawić człowieka o dreszcze. Taka właśnie jest “Miłość dla dorosłych” Anny Ekberg. Autorka za pomocą barwnych opisów pokazuje nam pozornie zwykłe małżeństwo- Leonorę i Christiana, którzy spędzają ze sobą niewiele czasu. Mężczyzna pracuje, kobieta zaś jest gospodynią domową, opiekującą się ich chorym synem. Christian bardzo dużo czasu spędza w pracy, do tego stopnia, że żonie wydaje się to podejrzane, dostaje też telefony o bardzo późnych godzinach. Wszystkie te kropki układają się w jedną całość i kobieta zaczyna podejrzewać go o romans. Jednak to dopiero początek ich problemów, z czasem rodzi się ich coraz więcej, parę spraw z przeszłości wychodzi na jaw i mają one bardzo duży wpływ na to, jak kończy się historia.

Charaktery głównych bohaterów to mieszanka wybuchowa. Poznajemy je nie tylko za pomocą opisów, ale przede wszystkim dzięki pokazaniu, jakie decyzje oni podejmują, jak wyglądała ich przeszłość. Trochę tak, jakbyśmy sami poznawali ich, jako naszych sąsiadów, albo krewnych. Z pozoru są idealną rodziną, jednak z czasem, im więcej się o nich dowiadujemy, okazuje się, że pozory nie mogły bardziej nas mylić. Muszę przyznać, że to co finalnie wychodzi na jaw jest ostatnią rzeczą, której się spodziewałam. Podobnie z decyzjami bohaterów, popełnianymi pod koniec historii- dla mnie były zupełną niespodzianką, chociaż po przemyśleniu stwierdzam, że autorka nie wymyśliła tego ot tak. Przez cały ciąg książki mamy drobne wskazówki, które podsuwają nam, jak zakończy się historia, jednak autorka umieściła je tak sprytnie, że widzi się je dopiero po jej przeczytaniu i poznaniu zakończenia. Dla mnie ta książka była ciekawym doświadczeniem.

“Miłość dla dorosłych” Anny Ekberg to świetna, trzymająca w napięciu książka, będąca thrillerem z elementami kryminału. Czym są te “elementy”? Mamy tu morderstwa, zbrodnie, a także toczone przez funkcjonariusza (opowiadającego tę historię) śledztwo. Jako fance kryminałów bardzo przypadły mi one do gustu i dodały “dreszczyka emocji” podczas czytania tej książki. Warstwa psychologiczna książki też jest ciekawie wykreowana. Kompletnym zaskoczeniem była dla mnie druga połowa historii. Na jej początku autorka w dużej mierze skupia się przede wszystkim na przedstawieniu nam relacji i tego, jak wyglądała przeszłość Leonory. Buduje w odbiorcy napięcie skupione wokół oczekiwania na klęskę… Wiemy, że wydarzy się coś złego, nie jesteśmy tylko pewni kiedy, komu i w jaki sposób. Rekomenduję tę książkę wszystkim fanom kryminałów!