Wojna Kalibana

Nominacja w plebiscycie 2018
James S.A. Corey Cykl: Ekspansja (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction 596 str.
Caliban's War

Marek Pawelec
Mag
fantastyka, fantasy, science fiction

Porównaj ceny i

Tak jak pierwszy tom można zaliczyć do gatunku mystery science-fiction, to drugi tom jest już kompletnie inny. Fabuła kieruje się w stronę political science-fiction. Jak się czyta "na raz", bez robienia sobie dłuższych przerw, to nie ma problemu w śledzeniu fabuły. W innym wypadku można się pogubić w tej całej gmatwaninie polityki ONZ-SPZ-MRK-Pas-Protogen :).
Ogólnie...

Wojna Kalibana, drugi tom serii Expanse, nie jest książką łatwą w ocenie. Z jednej strony cechuje się wartką akcją osadzoną w dobrze opisanym i w miarę realistycznym świecie.
Z drugie strony maniera pisarska autorów (James S.A. Corey to pseudonim duetu pisarzy) dzielenia akcji na krótkie rozdziały opisujące losy innych postaci, ewidentnie pisane przez inne osoby, utrudnia...

Drugi tom jest równie dobry jak pierwszy o ile nie lepszy. Fabuła bardziej wciągająca byc juz nie może. Postacie świetnie wymyslone i skonstruowane, wzbudzające sympatię i to one chyba przesądzają o sukcesie ksiazki. Ogromna ilość zwrotów akcji i zaskakujacych sytuacji. A to wszystko w najlepszym wydaniu zarowno fikcyjnym jak i naukowym. Dla mnie zdecydowanie odkrycie tego...

Jeszcze lepsza niż tom 1. Bardzo wciągająca. Ziemianie, Pasiarze, Marsjanie.

7.5 za Avasaralę

Jest dobrze. Zachęta do kolejnej części.

Czcionki znów szaleją, edytor się nie popisał ("Holden klepnął Holdena w plecy"), ale nie przeszkadza to czerpać radości w ponownym spotkaniu z załogą Rosynanta

Jestem bardzo zadowolony po lekturze tego tomu. Jedyne, co mi tu nie pasowało i zgrzytało, to wątek Avasalari, która jest strasznie irytująca. Oglądając serial myślałem, że to decyzją show runnerów trochę tą postać przejaskrawiono, natomiast teraz widzę, że wiernie ta postać została oddana względem książkowego pierwowzoru.
Wątek Avasalari jest rozwleczony i nudny. Tak samo...

W zasadzie wszystko to co można powiedzieć o tomie pierwszym można i o drugim. Wciągająca przygodówka w kosmosie z nieźle wymyślonym światem i bohaterami. Literacko niewybitna, fabularnie w porządku, jest kilka poziomów, choć tu i tam pewne skróty i naciągania gumy się zdarzają. Tłumaczenie kulejące.

Tradycyjnie brak tu wielkiej głębi ale rozrywka przednia.

7/10

Dyskusje