Skazany na góry

reportaż
Mountain Quest
2011-01-01
2011-01-01

bardzo specyficzny styl pisania, no ale w końcu to Denis. Specyficzny człowiek, specyficzny himalaista, taki sam "pisarz" :)

Denis Urubko to nietuzinkowy facet.

Denis Urubko to nietuzinkowy facet.

Książka wspomnieniowa jednego z najlepszych kazachskich wspinaczy wysokogórskich. Opowiada o młodości autora spędzonej w Ałma Acie, stolicy położonej u podnóża Ałatau Zailijskiego. Wówczas jedynym sposobem na to, aby móc zajmować się tego rodzaju sportem było zostanie członkiem Centralnego Klubu Alpinistycznego Armii Kazachstanu. Denis Urubko, dla znajomych Dan, zaczynał od zdobywania gór sześciotysięcznych, by stopniowo spoglądać coraz częściej w stronę Nepalu, Karakorum oraz Himalajów. Uczestniczył między innymi w próbie zimowego zdobycia K2 z zespołem Krzysztofa Wielickiego. Niestety, tarcia w międzynarodowej grupie przyczyniły się do porażki ekspedycji. Udało mu się za to poprowadzić nową drogę na Broad Peak, z czego jest bardzo dumny. Książka dużo ciekawsza, gdy autor opisuje ludzi, zwłaszcza alpinistów z długoletnim stażem, niż swoje przeżycia. Trzeba się również nastawić na streszczenia historii opisanych poprzednio lub przeczytać o nich jeszcze raz tylko pod innym kątem, ponieważ ta pozycja to bardziej zbiór felietonów i artykułów niż spójna biografia. Czasami są to filozoficzne rozprawki, a nie relacje z wspinaczki, choć trzeba przyznać, że bynajmniej nie są nudne lub wydumane. Tom przeznaczony dla tych, którzy planują wyprawę w bardzo wysokie góry, aby przemyśleli, czy na pewno są zdecydowani na takie wyrzeczenia. Dla tych, którzy nigdy nie myśleli o wyprawie w góry, a chcą się dowiedzieć, czym to pachnie. Również dla tych, którzy lubią po prostu posłuchać o górach, wspinaczce i historiach opowiadanych przy herbacie z prądem.

• Góry-ciągle mnie wołają
  • Polecane
  • Górskie/podróżnicze
  • Papier
  • Książki górskie
  • Mam
  • 52/2018

Dodaj cytat z książki Skazany na góry