Skarb Szeptuchy

Psychoskok
2018-05-23
2018-05-23
9788381191845

Pati Maczyńska, podobnie jak w poprzednich powieściach, także i w najnowszej, dostarcza nam kolejnych bodźców emocjonalnych, nagłych zwrotów akcji, niespodziewanych sytuacji i rozwiązań. Przybliża regionalne legendy, sekrety, podania i miejsca, które są bliskie jej sercu. Zabiera nas w urokliwe zakątki Nałęczowa, Szlaku Sobieskiego i pięknego Roztocza. W zgrabny sposób łączy ze sobą realne sytuacje z fantazyjnym światem różnych stworów, demonów, zjaw i innych postaci mających swoje źródło w słowiańskich przypowieściach. Polecam!

Całą recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/07/418-skarb-szeptuchy.html

Nie napiszę dziś swojej ale wstawię czyjąś bardzo dobrą recenzję, z którą w 100% się zgadzam

Minirecenzja powieści autorstwa Anny Rychter:
"Szeptuchy, barstuki, miedzniki, przepastne jeziora, opuszczone dworki, budzące niepokój artefakty, lecznicze zioła, gusła, zabobony, szeptane zaklęcia, Noc Kupalna, Facet w Deszczu, niezdobyty kwiat paproci… to wszystko i jeszcze więcej spotykamy w kolejnej magicznej opowieści autorstwa Pati Maczyńskiej pt. Skarb Szeptuchy. Tak jak w dwóch poprzednich książkach (Południca ze Świątyni Słońca i Klątwa Nawii),tu także wtapiamy się w świat wierzeń słowiańskich, poznajemy mądrości ludowe dawno zapomnianych plemion i możemy zbliżyć się mentalnie do naszych korzeni.
Autorka uwielbia podróże po całym kraju, ale najchętniej zapuszcza się w tajemnicze miejsca na Roztoczu i Lubelszczyźnie, zwiedza mroczne ruiny, podziwia cuda natury, życzliwie słucha opowieści drzew, ptaków i napotkanych ludzi, którzy dzielą się z nią lokalnymi legendami i podaniami. Jej etnograficzne zacięcie, fascynacja historią i talent pisarski składają się na wartką opowieść o czasie dawno minionym - o historii naszych przodków, która wciąż ma wpływ na nasze życie."

Anna Rychter, historyk, bibliotekarka, autorka powieści: „Żyjąc w Polsce i inne stany nieważkości”, „Trener Duszy”, „Łzy nocy”.

Minirecenzja powieści autorstwa Anny Rychter:

"Skarb Szetuchy" jest trzecią książką w dorobku Pati Maczyńskiej, która zamyka cykl o rodzinie Sjenów, prezentując ich przygody poprzez pokolenia.
Mimo, że nie czytałam poprzednich pozycji, jedynie drobne nawiązania nie przeszkadzały w odbiorze książki, po którą śmiało można sięgnąć, nie znając dwóch pierwszych tomów.

Zarysowując akcję, w domu Oriany i Natana, zamieszkuje widząca duchy, czterolatka Roksana. Dziewczynka, która straciła niedawno matkę, odnajduje więź i zrozumienie, pośród ludzi otwartych na dziwy i legendy, ożywające wokół nich. Jednak wszystko zaczyna się komplikować, kiedy najmłodsza latorośl rodziny, odnajduje tajemniczą skrzyneczkę ciotki Leokadii. Bo cóż można wybrać spośród darów miłości, zdrowia, bogactwa i wiedzy? I czy poznanie przyszłości zawsze jest dobrą odpowiedzią?

Książka Pati Maczyńskiej wpisuje się w widoczny ostatnio trend przybliżający czytelnikowi legendy słowiańskie, tajemnicze zjawy i potwory. Miawki, latawice czy kot zwany Lichem, to jedynie cząstka niesamowitych stworzeń, ożywionych na stronach powieści. Natomiast po drugiej stronie mamy relacje rodzinne, bazujące na szanowaniu różnorodności, podejmowaniu wspólnych decyzji i wsparciu. Akcja snuje się powoli i spokojnie, nie nużąc ze względu na lekki język i niewielką objętość lektury. Dla osoby która lubi zanurzyć się w niesamowitości słowiańskiego świata, a zarazem elementach powieści obyczajowej, będzie to dobra propozycja na lekkie i przyjemne popołudnie.

Zarysowując akcję, w domu Oriany i Natana, zamieszkuje...

• Autorzy Polscy
  • Przeczytane w 2019