Das Kind in dir muss Heimat finden

Okładka książki Das Kind in dir muss Heimat finden Stefanie Stahl
Okładka książki Das Kind in dir muss Heimat finden
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Penguin Random House nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Penguin Random House
2015-11-15
2015-11-15
niemiecki

Książka w Niemczech odniosła wielki sukces. Sporo pozytywnych recenzji przeczytałem na jej temat. Już od kilku miesięcy miałem ją na liście audiobooków które chciałem przesłuchać. Rzutem na taśmę sięgnąłem po nią w tym tygodniu. Nie żałuje.
Książka to poradnik, zawiera ćwiczenia, można tez kupić osobno zeszyt ćwiczeń z testem, ćwiczeniami które omawiane są w książce. Audiobook dodatkowo pod koniec zawiera dwa ćwiczenia medytacyjne.
Główny cel książko to pomóc czytelnikowi w rozwiązaniu problemów w relacjach z innymi ludźmi, pomóc w zwalczaniu nałogów, wyzbyć się negatywnego myślenia, zwiększyć satysfakcję z życia. Autorka pochodzi do tematu w specyficzny sposób. Zakłada że większość naszych problemów w dorosłym życiu ma swoje korzenie w dzieciństwie. Będąc dorosłym człowiekiem mamy w sobie nadal dziecko, a w zasadzie dwójkę dzieci, dziecko radosne, słoneczne (takiego określenia używa autorka) oraz dziecko smutne, skrzywdzone (dziecko cień). Chodzi o to aby w świadomy sposób dostrzec w sobie tą dwójkę dzieci, zrozumieć to w jakich sytuacjach odzywa się, przede wszystkim nasze wewnętrzne dziecko cień, to dziecko które było w dzieciństwie skrzywdzone. Kiedy już odnajdziemy w sobie to dziecko cień, rozpracowujemy niekorzystne schematy myślowe, korygujemy je na bardziej pozytywne, korzystne. W zasadzie ta książka w głównej mierze opiera się na terapii poznawczej, pomaga czytelnikowi wyzbyć się negatywnych schematów myślowych, negatywnych schematów, nawyków poznawczych. Za to daje wielki plus tej książce. Jednak jeśli ktoś lepiej zna się na metodach psychoterapii to wie że terapia poznawcza nie zawsze pomaga, stąd myśle że książka jest jednak trochę przereklamowana. Tytuł książki nawet wskazuje na to że dzięki książce rozwiążemy prawie każdy problem. Metoda terapii poznawczej chyba jednak nie jest w stanie rozwiązać prawie każdego problemu. Ale myśle że niektóre problemy rozwiąże na pewno.
Niedawno czytałem książkę „Siła czasu” której współautorem jest Zimbardo. Teraz jestem świeżo po lekturze tej książki. Myśle że praca nas sobą polega na poznawaniu różnych metod, dlatego sądzę że warto zapoznać się z różnymi metodami pracy nad sobą. Mocna strona tej książki polega na tym że pomaga ona w samo refleksji. Autorka przytacza wiele przykładów negatywnych schematów myślenia oraz daje propozycje jak je skorygować. Czasem może jednak przesadza z tym iż problem tkwi w dzieciństwie. Bo gdybym na przykład nie znał metody z „Siły czasu” to byłbym gotów pogłębić negatywne spojrzenie na przeszłość co na pewno nie jest zdrowe. Także dobrze jest rozpracować pewne rzeczy z dzieciństwa czy z przeszłości ale nie należy popadać w skrajność i koncentrować się tylko na negatywach.

Ciekawy temat przewodni książki to cztery podstawowe potrzeby ludzkie:
1. Potrzeba Więzi
2. Potrzeba samodzielności, posiadania kontroli
3. Potrzeba zaspokojenia pragnień
4. Potrzeba poczucia własnej wartości

Rozumiejąc to jakie potrzeby nami kierując lepiej jesteśmy rozumieć nasze własne motywacje, nasze schematy myślowe oraz schematy zachowań.

Dziesięć gwiazdek to by było za dużo dla tej książki ale myśle że osiem to rozsądna ocena.

Dodaj cytat z książki Das Kind in dir muss Heimat finden