Przepiórki w płatkach róży

Okładka książki Przepiórki w płatkach róży Laura Esquivel
Okładka książki Przepiórki w płatkach róży
Laura Esquivel Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Kameleon literatura piękna
Kameleon
Como agua para el chocolate
Zysk i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
Elżbieta Komarnicka
kuchnia Meksyk płatki róży realizm magiczny literatura meksykańska

Realizm magiczny, który - no właśnie - swoją drogą trudno w pełni zdefiniować i opisać, ma w swojej istocie coś nieuchwytnego, bardzo subtelnego i eterycznego. Tymczasem te elementy, które w tej książce miałyby uchodzić za przykłady "realizmu magicznego", są tak toporne i grubo ciosane, że zamiast wywoływać w czytelniku drżenie w zetknięciu z tajemnicą, budzą raczej śmiech swoją absurdalnością.

Z każdą kolejnym rozdziałem, wzrastało we mnie poczucie, że czytam pamiętnik nastolatki - to wrażenie wywoływała zarówno forma, jak i treść. Bardzo cenię sobie prosty język w literaturze, ale tu jest on wręcz prostacki i zupełnie pozbawiony polotu. Postaciom brak głębi, są płaskie i kreskówkowe.

Nie potrafiłam wykrzesać z siebie ani odrobiny sympatii dla głównych bohaterów. Oboje wykazują się niedojrzałością, lekkomyślnością, egocentryzmem - a autorka zdaje się pochwalać ich postępowanie i podzielać infantylne spojrzenie na świat.

Dwie gwiazdki - za smakowicie brzmiące przepisy oraz za to, że kilka razy naprawdę się uśmiałam, czytając wypowiedzi lub przemyślenia bohaterów, które w zamierzeniu chyba wcale nie miały być zabawne, ale nie dało się ich traktować poważnie.

Mam ogromny sentyment do tej książki. Czytałam ją pierwszy raz lata temu, kupowałam znajomym. Dla mnie bajkowa, urzekająca i taka podnosząca na duchu. Jednocześnie smakowita - namiętność do jedzenia, człowieka i wciągająca. Taka niewielka książka a tyle się w niej mieści.

Jedna z najlepszych książek w moim życiu.

Ciężko nawet ująć w słowa wrażenia, jakie daje ta historia.

Los Tity, jako najmłodszej córki, jest przesądzony.
Według rodzinnej tradycji jej przeznaczeniem jest dozgonna opieka nad matką, więc nigdy nie będzie jej dane wyjść za mąż.
Nie mogąc połączyć się ze swoim ukochanym Pedrem, życie Tity wydaje się być skazane na nieszczęście.
Ujściem jej emocji staje się kuchnia.
Dania, jakie przygotowuje, mają wręcz niezwykłą moc. I to one najgłośniej mówią o uczuciach bohaterów.

,,Przepiórki w płatkach róży" to istne arcydzieło.
Historia Tity jest przepełniona namiętnościami, miłością, nienawiścią, nieszczęściem i tradycyjnymi smakami Meksyku. Każdy rozdział, rozpoczynając się od kulinarnego przepisu, płynnie przechodzi w niesamowicie wciągającą, wręcz zasysającą, opowieść o życiu tej kobiety.

Książka ta jest dosłownie ksiażką kucharską. Podane receptury są jakby spisane ręką kogoś, kto w trakcie przypominania sobie przepisu przypomina sobie też całą historię. Smak dnia, w którym gotowało się to danie. I tak od składników dania przechodzimy do składników opowieści.

Jedzenie odgrywa rolę wręcz osobnego bohatera. Potrafi zmienić bieg wydarzeń czy też być wyrazem najgłębszych emocji. Tradycyjne meksykańskie potrawy ulegają wpływowi nastrojów bohaterów jak i mogą na nie wpływać.
Czy to magia?
Jak najbardziej. Ale jest to idealna szczypta w garze najwyborniejszej powieści.
Ta książka to uczta.

Język i świetne tłumaczenie sprawiają, że słowa wlewają się w czytelnika jak ulubiona zupa.
Historia pełna namiętności rozgrzewa wnętrze jak gorąca czekolada.
Odrobina fantastyki, wysmakowanego oniryzmu, staje się lekarstwem na niestrawność realnego świata.
Zakończenie opowieści smakuje jak ostatnia czekoladka w pudełku - najlepsza, zostawiona na koniec.
Niespodziewane obroty wydarzeń dodają aromatu ekscytacji, jak kawałki chili na zapiekance.
Ta historia jest jak ukochane danie. Smakuje w każdym kęsie. W każdym okruchu.
Dopiero ją skończyłam, a już mam ochotę czytać od nowa.

Jedna z najlepszych książek w moim życiu.

Ciężko nawet ująć w słowa wrażenia, jakie daje ta historia.

Los Tity, jako najmłodszej córki, jest przesądzony.

super

super

Ciekawa i wciągająca, mimo że historia trochę jak z telenoweli. Warto po nią sięgnąć z uwagi na niestandardową formę łącząca książkę kucharską i powieść.

Przepiękna książka o miłości nie tylko do gotowania. Z przepisów niestety nie skorzystałam, bo na tak wysokim poziomie gotowania nie jestem, lecz mimo to uważam że ta książka pozostanie w moim sercu na bardzo długo. Jest to pozycja godna uwagi i to nie tylko ze względu na niecodzienny styl pisania, gdzie przeplatają się przepisy kucharskie i z przepisami na prawdziwą miłość.
Nie sądziłam, że w tak malutkiej i cienkiej książce da się zmieścić wszystkie emocje siedzące w ciałach zakochanych i jak do tej pory uważałam, ze tylko Milanowi Kunderze udała się ta sztuka, a jednak zaskoczyłam się. Bo tutaj, w odróżnieniu od książki Kundery, jest coś więcej- pasja, prawdziwe życie i to wszystko znajduje się na niespełna 200 stronach.
Polecam, można się popłakać i to nie będą łzy od krojenia cebuli ;)

Przeczytałam tę książkę po obejrzeniu baletu, który mi się bardzo podobał. Książka równie dobra, w ciekawej formie historii przeplatanej przepisami i z tymi przepisami związaną.

Nie jestem entuzjastką realizmu magicznego, zdecydowanie wolę fantasy, ale czytałam dotąd autorów tego gatunku, którzy nie tylko pięknie piszą , ale i snują naprawdę interesujące opowieści.
Początek zapowiadał bardzo ciekawa lekturę, ale... Rozczarowałam się ogromnie tą "piękną historią o zakazanej miłości, pełną magii i alchemii smaków". W "Przepiórkach w płatkach róży" dla mnie piękny okazał się jedynie tytuł.

Wróciłam do tej książki ponownie, przeczytałam jednym tchem. Niektóre lektury nie wytrzymują próby czasu, z tą jest inaczej. W sumie historia miłosną jakich wiele, ale z potężna dawką smaków i aromatów meksykańskiej kuchni. Wpisującą się w nurt realizmu magicznego książka, wzrusza i oferuje potężna dawkę humoru, zjawisk odrobinę magicznych. Pełna zmysłowości płynącej z kulinarnych doznań i miłosnych uniesień - książkę warto mieć na półce i wracać do niej. Pomijając fakt że można spróbować swoich talentów kulinarnych.

Super napisana (czytałam w oryginale). Jak ktoś chce spróbować realizmu magicznego, polecam.

• Literatura piękna