Filip i jego załoga na kółkach

Okładka książki Filip i jego załoga na kółkach Janina Broniewska
Okładka książki Filip i jego załoga na kółkach
Janina Broniewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Nasza Księgarnia
1956-01-01
1956-01-01

Według mnie Janina Broniewska przedstawiła tyle polskości, na ile mogła sobie pozwolić w ówczesnych warunkach propagandy komunistycznej. To dziełko zostało opublikowane w 1949 roku. Autorka nie mogła oczerniać radzieckiej strony, bo takie mieliśmy czasy. Nie zauważyłem pałania euforią do żołnierzy socjalizmu. Opowiadanie podobało mi się pod względem stylu i treści.

Autorka przez 12 lat była żoną Władysława Broniewskiego, ich małżeństwo rozpadło się w 1938 roku. Po 17 września 1939 roku (pamiętna data napaści na Polskę od wschodu) wstąpiła w struktury sowieckich organizacji. Później towarzyszyła 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki utworzonej w maju 1943 roku w Sielcach nad rzeką Oką. Pewnie z tego powodu zrodził się pomysł u Janiny Broniewskiej, by napisać historyjkę o koniu Filipie i jego załodze tworzących zaplecze kuchenne armii polskiej.

Krótka historyjka z wojną w tle, daleko w tle. Filip to koń ciągnący kuchnię polową za wojskiem polskim, za wyzwolicielami spod czerwonego sztandaru. Na szczęście, albo niestety, jest tu delikatna sugestia, kto jest tym dobrym na świecie.
Filip z Kucharzem i Woźnicą jadą za wojskiem, mijają zgliszcza - obraz wojny. W jedną z wiosek znajdują chłopaka, jego bliskich przepędzili Niemcy i spalili wieś tuż przed nadejściem wyzwolenia. Nie można zostawić chłopca - ośmiolatka - samego. Zabierają, załoga się powiększa. W następnej wsi malec przygarnia małego kotka... Historia ma happy end kilka wiosek dalej.
A Filip znów podąży za wojskiem...

Jest lipiec 1944 roku. Zza Moskwy, z obozu nad rzeką Oką, wyrusza wojsko polskie i radzieckie. Idą na zachód, by zakończyć wojnę. W ogonku przemarszu wlecze się koń Filip, Woźnica i Kucharz. Wloką kuchnię polową. W drodze mijają spalone wsie, zniszczone niemieckie sprzęty i resztki zasieków. Przed jedną z napaści Niemców na wieś zdołał ukryć się ośmioletni Janek. Dołącza on do załogi Filipa. W drodze biorą jeszcze małego kota, którego Janek przygarnia. Gdy docierają do Bugu, Polacy witają obie "nasze" armie: tę z orzełkiem na czapce, i tę z czerwoną gwiazdą.
Mocno propagandowa książeczka dla najmłodszych. Wojna ukazana z punktu widzenia dziecka, które dzięki bratniej Armii Czerwonej odnajduje rodzinę porwaną przez złego Hitlerowca.

Treść skierowana jest do dzieci interesujących się drugą wojną światową. Koń o imieniu Filip ciągnie kuchnię polową, którą obsługują Kucharz i Woźnica. Dołącza do nich chłopiec, który został oddzielony od rodziców. Książka jest cieniutka w godzinę można zapoznać się z przygodami załogi na kółkach.

Propaganda pierwsza klasa. Daję cztery, bo zakończenie piękne.

Propaganda pierwsza klasa. Daję cztery, bo zakończenie piękne.

Wojska Polskie i Radzieckie przemieszczają się z frontu okolic Oki w kierunku Wisły. W lipcu 1944 roku docierają w okolice Buga. Filip jest koniem zaprzęgniętym do ciągnięcia kuchni polowej na tyłach artylerii i piechoty. Pewnego dnia w jednej wsi zniszczonej przez wojnę, obsługujący kuchnię Kucharz i Woźnica zauważają małego chłopca, Janka, który przez wojnę został oddzielony od rodziców. Postanawiają go zabrać ze sobą. Krótki obrazek z czasów II WŚ. Napisana ok. 1949 roku.

Lektura. Tak dawno przerabiana, że pamiętam (nie za bardzo) z jedno zdanie, kto stanowił załogę "Koń Filip, Kucharz, Woźnica, rozczochrany Janek i bulgocący kocioł z żołnierską zupą." Choć i to cytuję z PDF.
Filip po grecku znaczy "miłośnik koni", zatem pasuje.
Bez oceny.

Filip po grecku znaczy "miłośnik koni", zatem pasuje.
Bez oceny.

Czytałam, ale nie pamiętam. Miałam mniej, niż 10 lat. Miałam tę książkę, gdy byłam mała. Pamiętam tylko okładkę.
A z chęcią jeszcze raz przejrzałabym, żeby móc ocenić, czy rzeczywiście jest to propagandowa książka.
Być może z trudem przebrnęłabym przez książkę, tak jak niedawno z trudem przebrnęłam przez "Timura...". Ale powrócić do lat dziecinnych chciałabym.

Masakryczna wprost dawka socjalistycznej propagandy. Literacko też nie najlepiej. Nie polecam do czytania dzieciom. Ciekawostka dla literaturoznawców i osób zainteresowanych tendencyjnym pisarstwem okresu PRL.

Przeczytałam, bo znalazłam to w domu i chciałam sprawdzić co to.

Propaganda wylewająca się z każdej strony.

Przeczytałam, bo znalazłam to w domu i chciałam sprawdzić co to.

Propaganda wylewająca się z każdej strony.

• 1j) opowiadania
  • 1aa) Posiadam
  • Dla dzieci
  • 6d) Lektury kl. 3
  • Lektury z dzieciństwa
  • literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Filip i jego załoga na kółkach