Masoneria. Zaciskanie pętli

filozofia, etyka
3DOM
2018-04-10
2018-04-10

Stanisław Krajski napisał kilkanaście książek o masonerii, ale myślę, że właśnie od tej należy zacząć. Jest odpowiednia dla osób, które dopiero zapoznają się z tym tematem. To właściwa praca propedeutyczna – podoba mi się.

Podstawę poglądów filozoficznych masoneria czerpie z dzieł Platona i Pitagorasa. Przykładowo: "Należy wpoić w społeczeństwo poczucie praworządności – imperatyw całkowitego podporządkowania się prawu i – zniewolić je przez system prawny. Platon proponuje powolne, systematyczne wprowadzanie szczegółowych przepisów prawnych, z których każdy będzie poprzedzony tzw. wstępem – zespołem fałszywej z założenia argumentacji, która ma przekonywać obywateli, że przepis ten jest w ich istotnym interesie. Po jakimś czasie przepisy te ogarną praktycznie wszystkie sfery życia ludzkiego i skrępują całe społeczeństwo i poszczególne jednostki w taki sposób, że każdy ich krok będzie podlegał kontroli państwowej, będzie określany przez szczegółowe procedury, a wszystkie te działania, które mogą w jakikolwiek sposób zagrozić totalitaryzmowi, będą zabronione. Obywatele wychowywani ku praworządności będą przestrzegali prawa (uznając, że to jest w ich interesie) i spontanicznie przeciwstawiali się wszelkim formom łamania prawa przez innych". Życzenie Platona: Ludzie muszą zaprzestać czytania książek, aby wstrzymać u siebie procesy samodzielnego myślenia i kształtowania swoich poglądów. Najwłaściwszym zachowaniem jest bezrefleksyjna uległość wobec elity (która sprawuje władzę). Idąc za spostrzeżeniami Giovanni'ego Reale'a "Pewne jest w każdym razie to, że książka, zwłaszcza na Zachodzie, weszła w pewnym sensie w stan kryzysu i że ludzie młodzi w wielu krajach bardziej już rozumieją różnego typu przekazy audiowizualne, aniżeli przekaz na piśmie i nie lubią już pisma tak, jak lubili je ludzie dawniej, a nawet wielu młodych nie lubi go wcale".

Cytat skłaniający do zastanowienia się nad ważnymi wydarzeniami: "Gdy nagle jednego dnia na całym świecie wylatują w powietrze samoloty lub upadają niezwiązane ze sobą banki, to może być przypadek, ale nie można też wykluczyć spisku tym bardziej, im bardziej zaskakujący jest tu zbieg okoliczności, im bardziej ten zbieg okoliczności służy komuś, buduje jego władzę, powiększa majątek, ułatwia realizację wskazań jakiejś ideologii".

Organizacje z masońskim wpływem: YMCA, Lions Club, Rotary Club, Klub Bilderberg, różokrzyżowcy.

W polskim środowisku – założyciel i redaktor naczelny Gazety Wyborczej – Adam Michnik przez wiele lat był sekretarzem literata Antoniego Słonimskiego (głównego masona w Polsce).

Pięć wielkich wartości, które wyznaczają polskość: Wiara, Ojczyzna, Tradycja, Szlachetność, Wolność. Autor przytacza myśl Adama Mickiewicza: "Powołaniem narodu nie jest to, co naród myśli sam o sobie w czasie, lecz co myśli o nim Bóg w wieczności. Wierzący ludzie jednak winni usiłować odgadnąć ową wieczną myśl Bożą o swoim narodzie, by z nią uzgodnić myśl swoją". Stanisław Krajski uważa, że "Polska kobieta ma zatem naśladować pobożność, cnotliwość, pokorę i skromność Maryi, ale zarazem również Jej powagę i godność, Jej królewskość. Polska kobieta ma służyć i być zarazem Królową".

Nieporywająca kniga. Nie dałem rady przeczytać za jednym zamachem. Robiłem kilka podejść ale z bólach umęczyłem do końca. Szkoda bo temat chodliwy.

Ahistoryczny bełkot na temat wielkich filozofów plus biedaźródła i ogólne szurostwo. Książka ta służy do wyłudzania pieniędzy od spragnionych taniej sensacji ludzi o niskiej kulturze akademickiej.

• Wicca, czarostwo i magia
  • Chcę kupić